Dnes je nedeľa, 17.január 2021, meniny má: Nataša
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Radšej žiadna ako zlatá

október 18, 2019 - 18:04
Celé sa to začína nenápadným pálením či svrbením konečníka. Následne sa začnú objavovať kvapky krvi na toaletnom papieri a nezriedka sa pridruží pocit nekomfortu a veľmi nepríjemné bolesti. Áno, reč je o zlatej žile, odborne nazývanej hemoroidy.
Foto: 
Shutterstock

Podľa vyjadrení odborníkov sa zo zlatou žilou stretne počas života až osemdesiat percent z nás. Tento zdravotný problém sa vyskytuje u mužov aj žien rôzneho veku a zamestnania. Vic o tom hovorí MUDr. Regina Muranská, chirurgička.

Prečo máme zlatú žilu

Vyššia pravdepodobnosť problémov so zlatou žilou je u ľudí, ktorí konzumujú mastnejšie jedlá, majú menej pohybu a sedavé zamestnanie. Zaujímavé je, že veľmi častý výskyt sa pozoruje u vodičov z povolania. „Hemoroidy opuchnuté a zapálené žily okolo análneho otvoru v dolnej časti konečníka. Ide o vakovité rozšírenia hemoroidálnych spletí v oblasti análneho kanála s následným postihnutím vystielajúcej sliznice,“ vysvetľuje chirurgička MUDr. Regina Muranská z kliniky jednodňovej chirurgie Revive v Bratislave. Zároveň dopĺňa, že existujú dva druhy hemoroidov – vonkajšie a vnútorné, pričom častejšie sú vnútorné. Tie vznikajú vo veľkej miere následkom nadmerného úsilia vyvíjaného počas vytlačenia stolice. Môže však ísť aj o dôsledky pôrodnej námahy u žien s náročnejším pôrodom.

Dôkladné vyšetrenie je základ

Predstava proktologického vyšetrenia asi neláka nikoho z nás. Strach z bolesti či nekomfortu je mnohokrát silnejší ako my a k návšteve lekára nás doženú už len neznesiteľné bolesti. Podľa odborníčky však ide o chybu, pretože čím skôr pacient príde, tým jednoduchšia a menej invazívna je liečba. Pokiaľ je vyšetrenie urobené správne, nemalo by byť pre pacienta bolestivé.

Najprv robíme palpačné vyšetrenie, pri ktorom nahmatáme rezistencie a tuhosť konečníka. Potom nasleduje prístrojové vyšetrenie anoskopom/rektoskopom, ktoré umožní lekárovi na základe zraku posúdiť stav konečníka a na deväťdesiatpäť percent aj konkrétnu diagnózu,“ vysvetľuje MUDr. Muranská. Okrem vyšetrenia sa, samozrejme, lekár pýta aj na zdravotné obtiaže pacienta respektíve zaujímajú ho aj informácie o predchádzajúcej liečbe, ak nejaká bola. V závislosti od diagnózy sa potom stanoví najvhodnejšia metóda liečby pre konkrétneho pacienta.

Je veľmi dôležité, aby lekár urobil dôkladné vyšetrenie a určil tak presnú diagnózu. Jedine vtedy je možné zlatú žilu úspešne liečiť. Ak totiž pacient nie je dobre vyšetrený, hrozí riziko, že liečba respektíve akékoľvek jej opakovanie bude neúspešné,“ dopĺňa odborníčka.

- - Inzercia - -