Dnes je pondelok, 28.september 2020, meniny má: Václav
Čas čítania
3 minutes
Zatiaľ prečítané

Depresie a slávni ľudia

október 17, 2019 - 10:04
Depresie sa nevyhýbajú ani známym ľuďom a celebritám. Aj oni musia bojovať s touto psychickou diagnózou. Mnohí sa otvorene priznajú k svojej „boľavej duši“. Tu sú príbehy štyroch z nich. Pozrite sa, ako sa oni popasovali s duševnou chorobou.

Spevák Richard Müller

S démonmi stále bojuje

Známy spevák sa už pred trinástimi rokmi začal liečiť na maniodepresiu. No aj dnes  vraví, že so „svojimi démonmi“ stále bojuje. Výnimočný umelec sa najprv priznal k drogám – užíval marihuanu, pervitín a heroín. Potom nasledovali psychické problémy a dokonca uvažoval o konci kariéry. Na pódiá sa vrátil vďaka podpore partnerky Wandy, s ktorou má syna Markusa. S ťažkým životným obdobím – keď sa rozviedol so Soňou Müllerovou, sa doteraz nevyrovnal. Choroba, ktorou trpí, je pre hudobnú stálicu každodenná skutočnosť. Maniodepresia je diagnóza, pri ktorej je raz v popredí depresia, inokedy až neviazaná veselosť – tá sa nazýva mánia. Pri tomto ochorení je narušená rovnováha mozgu a pacient musí pravidelne užívať lieky.

Biatlonistka Nasťa Kuzminová

Nevládala sa postaviť na štart

Čože, je možné, že aj táto úspešná a stále usmiata olympionička vie, čo je to depresia? Áno, vie. Nasťa sa k tomu priznala len nedávno. Depresívne stavy ju postihovali pred pretekmi. Keď jej bolo najhoršie, obrátila sa na psychológa. Podľa lekárov tlak vyvíjaný na vrcholového športovca, odlúčenie od rodiny a požiadavky sponzorov, to všetko mohlo spustiť psychické problémy. Depresie prichádzali po neúspešných pretekoch a na druhý deň bola taká utlmená, že sa nevládala postaviť na štart. Naša biatlonistka sa s tým musela popasovať. Vraví, že nie je hanba priznať, že máte depresiu. Ako však dokazuje jej závratná kariéra, psychické problémy napokon zvládla. Nedávno Nasťa Kuzminová ohlásila koniec športovej kariéry a chce sa stať mamou a manželkou na plný úväzok, no aktívna zostane aj v športovej oblasti. Teraz však ako propagátorka zdravého životného štýlu a športovania mládeže. Ponúkajú jej aj pôsobenie v Medzinárodnej biatlonovej únii ako zástupkyni športovcov.

Spisovateľka J. K. Rowlingová

Pomýšľala na samovraždu

Iste všetci poznáte megaúspešnú knihu o Harrym Potterovi. Autorka knihy, lepšie povedané série kníh, J. K. Rowlingová, trpela tiež depresiou. Dôvodom vraj bola chudoba. Ešte predtým, ako napísala slávneho Harryho Pottera, ktorého neskôr aj sfilmovali, nemala peniaze, žila len z podpory od štátu. Jej stav bol taký vážny, že uvažovala o samovražde. Prvý manžel – portugalský novinár, s ktorým sa rozviedla počas prvého roka manželstva, donútil Rowlingovú odísť z ich bytu o piatej ráno. Bolo to dva mesiace potom, čo porodila dcéru Jessicu. Exmanžel Jorge Arantesa ju vtedy vyhodil a surovo udrel. Sedem rokov po promóciách sa Rowlingová videla ako neúspešná – stroskotalo jej manželstvo, bola bez práce a sama s dieťaťom. Diagnostikovali jej depresiu. Lekárom priznala, že pomýšľa na samovraždu. Počas písania prvého dielu Harryho Pottera bola natoľko bez peňazí, že niekedy sama radšej nejedla, aby mala čím nakŕmiť dcéru. Inokedy jej večera pozostávala z jednej čajovej sušienky. Keď dostala za „čarodejnícku knihu“ prvých 2 500 libier, zdalo sa jej to veľké bohatstvo. S odstupom rokov Rowlingová priznala, že depresia bola jej inšpiráciou na vytvorenie démonických, temných postáv, ktoré vystupujú v príbehu o čarodejníckom učňovi. 

Herec Marek Vašut

Za depresiu sa nehanbite

Viac ako pätnásť rokov sa na depresiu lieči český herec Marek Vašut. A s týmto psychickým ochorením sa poriadne potrápil. Umelec upozorňuje najmä na to, že laická verejnosť depresiu zľahčuje. Toto psychické ochorenie považuje za výmysel, za akúsi duševnú slabosť alebo nedostatok sebadisciplíny. „Mnoho ľudí nevie, že je to choroba ako napríklad zlomená noha či  rakovina,“ hovorí Vašut. Prezradil, že v jeho prípade išlo aj o rodinnú predispozíciu – depresiu zdedil. No zároveň sa na to „nabalil“ stres v práci, vyhorenie, rozpad vzťahu. Od takto nahromadených problémov bol už len krok k pocitu bezmocnosti a strate motivácie. Vašut najprv hľadal chybu v sebe, pokúsil sa s tým bojovať. Ako umelec na voľnej nohe sa totiž mohol „schovať“ – v epizódach depresie nechodil na verejnosť. Trvalo niekoľko rokov, kým si priznal, že potrebuje pomoc. Nabral odvahu a išiel za lekárom. Aj keď – malo to háčik. Prvý psychiater, ku ktorému prišiel, vraj slávneho pacienta nezvládol. Po desiatich minútach sa rozlúčili a Marek Vašut si musel nájsť dobrého psychiatra. Dnes ľuďom radí, aby vytrvali a nenechali sa odradiť zlou skúsenosťou s lekárom. „Smútok patrí k životu a zažíva ho aj zdravý človek. Ale keď pocity smútku trvajú mesiac, začnete zanedbávať svoje povinnosti – chlapi sa prestanú holiť, začnú šudiť prácu, nejavia záujem o svoje koníčky – vtedy už treba vyhľadať doktora,“ radí Marek Vašut. A jeho apel je jasný – nehanbite sa za toto ochorenie. „Depresívni ľudia majú v mozgu málo dopamínu – tzv. hormónu šťastia. Táto chemická zlúčenina je zodpovedná za dobrú náladu. Antidepresíva nie sú drogy, sú to lieky, ktoré prinútia telo, aby si chýbajúce látky vyrobilo samo,“ hovorí uznávaný herec.

 

- - Inzercia - -