Dnes je piatok, 25.september 2020, meniny má: Vladislav, Vladislava
Čas čítania
6 minutes
Zatiaľ prečítané

Koučka Silvia Langermann radí: Ako mať harmonický vzťah

august 14, 2019 - 15:54
Slovenské ženy trápi nedostatok komunikácie a pozornosti zo strany mužov. Ich partneri sa však veľakrát cítia nedocenení, vyčerpaní a pod tlakom. O tom, ako vyzerá harmonický vzťah, kedy muž miluje ženu a ako prekonať krízy, sme sa rozprávali s úspešnou koučkou SILVIOU LAGERMANN.

Foto: Ramon Leško

Aké vzťahové problémy najčastejšie trápia Slovenky?

Často hovorím na prednáškach, že do tridsiatich piatich rokov života sa Slovenky sťažujú, že sú nespokojné a nešťastné, lebo nemajú partnera. A od tridsaťpäť rokov vyššie sa sťažujú, že sú nespokojné a nešťastné, lebo partnera majú (smiech). Najčastejšie témy sú nedostatok komunikácie a nedostatok pozornosti zo strany muža alebo nevera a s tým spojená strata dôvery.

A čo trápi slovenských mužov?

Slovenskí muži sú veľmi často pod tlakom, cítia sa nedocenení a vyčerpaní. V našej kultúre má muž „potiahnuť“ rodinu a zabezpečiť ju. Často to muž pojme tak, že robí, „maká“, prakticky nemá voľný čas. A potom má doma nespokojnú ženu a on nerozumie prečo, lebo To celé robí pre ňu, pre nás.

Mnohí túžia po dobrom a peknom vzťahu. Aký vzťah možno označiť za spokojný a harmonický?

Harmonický a spokojný je taký, v ktorom sú obaja partneri spokojní. Zároveň je ideálne, ak sú spokojní spolu. Je to vzťah, v ktorom môžem byť sama sebou, nachádzam oporu a mám možnosť povedať svoj názor, v ktorom nájdem útechu, partner sa úprimne teší so mnou a ja sa teším s ním. Často sa stretávam aj s tým, že harmonický vzťah je ten, v ktorom sa vieme porozprávať a zasmiať spolu. Ideálne je, ak sa vieme navzájom prekvapiť a tešiť sa spolu.

Ktoré atribúty patria do kvalitného vzťahu?

Skúste sa denne rozprávať s partnerom o niečom hlbšom aspoň desať minút. Vtedy sa venujte iba jeden druhému. Desať minút sa zdá veľmi málo, avšak je to veľmi veľa. Rozprávajte sa nie o deťoch, práci a peniazoch, ale o tom, ako sa máte. Čo sa vám dnes stalo a podobne. Ideálne sú spoločné rituály ako ranná káva, spoločný šport a výlety. Do atribútov šťastného vzťahu možno pokojne zaradiť aj vynechanie elektroniky z priestorov spálne. Teda zákaz mobilov a tabletov v spálni. Zároveň je veľmi dôležité tráviť čas vo dvojici, aj keď máte deti alebo keď máte veľa práce.

Ženy túžia po pozornosti, láske a romantike, muži chcú byť naopak žiadaní a uznávaní partnerkou. Môžu si partneri tieto túžby vo vzťahu napĺňať?

Nie som si istá, či je rozumné takto zovšeobecniť typy mužov a žien. Najdôležitejšie je, že partner je jedinečný a nie je rovnaký, ako ostatní muži. Ak by to tak bolo, potom by som predsa mohla žiť s ktorýmkoľvek mužom. Skúsme si túto jedinečnosť uvedomovať a zdôrazňovať ju aj vo vzťahu. Máme totiž tendenciu robiť opak. Máme tendenciu vo vzťahoch hovoriť o tom – vy ženy, vy muži... A už takéto zovšeobecnenie môže znižovať kvalitu vzťahu. Ak rešpektujem jedinečnosť osoby, partnera, tak, samozrejme, je možné naplniť túžbu oboch strán, aj poskytnúť lásku a romantiku žene zo strany muža. Avšak nemusí to byť presne taká romantika, ako si to ja predstavujem. Možno môj partner má trochu alebo aj úplne inú predstavu o romantike. A zároveň ženám by som povedala, že ak má partner potrebu byť uznávaný, tak mu dajme možnosť robiť veci, za ktoré ho môžeme uznávať.

Mali by byť partneri podobní alebo sa môžu aj výrazne líšiť?

Partneri by mali mať podobné hodnoty a mali by si rozumieť v základných životných otázkach. Zároveň by bolo dobré, ak by si vedeli vytvoriť vlastné životné filozofie a hodnoty, s ktorými obaja súhlasia a vedia ich prijať za svoje. Nie je nutné, aby boli partneri rovnakí, naopak, niekedy to môže byť na škodu. Napríklad do poradne chodia páry, ktoré očakávajú jeden od druhého, že ten druhý bude priebojný a dotiahne bývanie, zarobí peniaze. Očakávajú to od toho druhého napriek tomu, že sú obaja rovnakí, ale každý to chce od toho druhého. Je to začarovaný kruh.

Na čom by sme vo vzťahu mali stavať?

Na našom presvedčení, že to spolu zvládneme. Na našom spoločnom príbehu, na rozhodnutí byť spolu šťastní.

Partnerstvá nie sú len o pekných dňoch. Ako možno v dobrom vzťahu prekonávať krízy?

Horšie dni, nezhody, problémy, krízy sú bežnou súčasťou života aj vzťahu. Najdôležitejšie je pamätať si, že my sme jeden tím, nie dvaja protivníci. Hľadáme spoločné záujmy, nie protichodné. Napríklad, ak chcem ísť na Vianoce k mame, a on chce ísť ku svojej, skúsme sa zamerať na spoločné záujmy, v rámci ktorých môže byť dôležité, kde by bolo najlepšie našim deťom, prípadne, ako by sme vedeli uskutočniť oboje.

Ako vyzerá navonok a vo vnútri kvalitný vzťah?

Neverbálne prejavy sú veľmi zrejmé, sú to pohľady očí. Dvaja sa rozprávajú tak, že sa pozerajú na seba. Sú tam zrejmé dotyky, pohladenie, úsmevy aj nežnosti. Venujem pozornosť tomu druhému, všímam si ho, počúvam ho. Zároveň si možno všimnúť porozumenie jedného voči druhému. Znakom tiež môže byť spoločne strávený čas, len vo dvojici. Pri kvalitnom vzťahu má byť evidentný rešpekt, radosť zo spoločne stráveného času a nemala by v ňom chýbať pozornosť. Zároveň by sme v kvalitnom vzťahu mali ťahať jeden druhého. Je neuveriteľne dôležité, aby sme vo vzťahu snívali. Aby sme mali svoje sny, túžby, aby sme rástli ďalej.

Odborníci hovoria, že ak sa mení žena a pracuje na sebe, tak sa mení aj jej partner. Je to pravda?

Určite je to pravda, avšak platí to pre obe strany. Ak jeden z partnerov na sebe pracuje, je ideálne, ak tento rast a sprievodné javy zdieľa s partnerom a rastú spolu.

Hovorí sa, že šťastie musíme mať v sebe a nemali by sme ho hľadať v partnerovi. Čo si o tom myslíte?

Jednoznačne áno. Moja spokojnosť so sebou a pocit šťastia môže byť naplnený len mnou, nie je pravda, že niekto ma urobí šťastnou. Ja sa môžem urobiť šťastnou, avšak môže byť pilierom pre mňa môj partner, deti, práca, šport a majetok. Nie je fér stavať moje šťastie na jednej osobe.

Muži vraj milujú ženy, ktoré sú v prvom rade ženské a šarmantné. Dá sa ženskosti rokmi naučiť alebo to musí mať dáma v sebe?

Myslím, že tak ako vyjadrenia, že muži milujú steak krvavý alebo prepečený alebo ho nemajú radi vôbec, prípadne, že sú vegáni alebo vegetariáni... Rovnako to je aj s tým, čo sa mužom na ženách páči. Mužom sa páčia rôzne ženy. Kým jeden miluje červený rúž na perách, iný preferuje jemné ružové pery. Ženskosť má rôzne podoby a môže byť nepriaznivé dávať sa do nejakej tabuľky, čo je a čo nie je ženské. Všeobecná predstava ženskosti, dlhé vlasy, sukňa, rúž nemusia byť jediným spôsobom ženskosti. Je veľa „ženských“ žien s krátkymi vlasmi a v nohaviciach. Pointa je nájsť svoju ženskosť... Z bábätka sa stane dievčatko, dievča, slečna a žena... Ženskosti sa netreba učiť, stačí sa inšpirovať a počúvať seba.

Muži vyjadrujú emócie o čosi ťažšie. Kedy je zrejmé, že muž miluje? Ako sa správa milujúci partner?

Milujúci partner venuje pozornosť partnerke. Počúva ju, dáva jej najavo jej dôležitosť a zároveň ju rešpektuje. Napríklad majetnícky muž si väčšinou nachádza mladšiu ženu. Venuje jej pozornosť, robí jej program. Väčšinou doma alebo s jeho rodinou, pričom často zanedbáva záujmy partnerky a jej rodinu. Je možné, že na začiatku vzťahu to dievčaťu imponuje. Starší priateľ má peniaze, auto, vznikajú určité prirodzené výhody a podobne. Avšak je pravdepodobné, že prílišná pozornosť prejde do kontroly a prenasledovania. Dievča sa pomaly vzďaľuje pôvodnej rodine, zanecháva svoj život a oddá sa mužovi. Nezriedka opustí vysokú školu alebo prácu. V takom prípade nehovoríme o láske, aj keď je pozornosť výrazná. Pozornosť bez rešpektu nie je dostatočná.

Vo vzťahoch je vraj oveľa podstatnejšia emocionálna inteligencia ako klasické IQ. Prečo je to tak?

Emočná inteligencia je schopnosť porozumieť vlastným emóciám a emóciám ostatných. Je to schopnosť ovládať a ovplyvňovať vlastné emócie. Ak sú partneri na tom s IQ podobne, nemusí byť ani nižšie ani vyššie číslo problém. Ak je medzi nimi veľký rozdiel, môže nastať konflikt.

Ako možno zlepšiť alebo skvalitniť vzťah? Čo vzťahu prospieva?

Je šesť základných pravidiel pre dobrý vzťah – hovorte spolu aspoň pätnásť minút denne – choďte spolu na rande, pravidelne, len vy dvaja – zaujímajte sa o druhého a počúvajte ho bez hodnotenia – pochváľte ho – smejte sa spolu – snívajte. 

- - Inzercia - -