Dnes je pondelok, 18.január 2021, meniny má: Bohdana
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Pozor na horúčavy v autách! Aká je teplota v nich po hodine parkovania na slnku?

júl 24, 2019 - 14:00
Počas hodiny parkovania na slnku sa môže interiér vozidla vyhriať na 47 stupňov, varuje sieť autocentier. Sedadlá, volant a palubná doska môžu dosahovať ešte vyššie teploty.
Foto: 

Pri vonkajšej teplote 35 stupňov sa počas jednej hodiny môže interiér auta zaparkovaného na slnku vyhriať na 47 stupňov Celzia a spôsobiť smrť dieťaťu alebo domácemu zvieraťu. Horúčava ohrozuje aj dospelého človeka v dobrej telesnej kondícii. V tlačovej správe o tom informovala sieť autocentier AAA Auto. Na základe výskumu Stanfordskej univerzity varovali experti pred smrteľným nárastom teploty v aute zaparkovanom na slnku. Niektoré prvky interiéru môžu dosahovať ešte vyššie teploty, napríklad sedadlá až 51 stupňov, volant 53 a palubová doska až 69 stupňov. Pri aute zaparkovanom v tieni, kde je vonkajšia teplota tiež 35 stupňov, dosahuje interiér 38 stupňov, palubná doska 48 stupňov, volant 42 a sedadlá 41 stupňov.

"Rýchlosť, s akou sa automobily môžu zohrievať, je veľmi nebezpečná, takže už keď je vonkajšia teplota okolo 20 stupňov Celzia, nemali by sme v zaparkovanom aute nechávať dieťa alebo zviera, inak sa ich telesná teplota bude postupne zvyšovať. Nie sú schopné toto teplo dostatočne rýchlo odbúrať a tento nárast teploty môže viesť k nebezpečnému stavu a ohrozeniu života," vysvetlila generálna riaditeľka a predsedníčka predstavenstva spoločnosti AURES Holdings Karolína Topolová. Rýchlosť ohrievania podľa nej závisí aj od typu vozidla. Malé mestské autá sa zohrievajú rýchlejšie než úpravy kombi alebo minivany.

Ako zmierniť horúčavy?

Podľa spoločnosti autocentier sa dá horúčava v aute zmierniť parkovaním v tieni, čiastočným otvorením okien (aspoň na dva centimetre), slnečnou záclonou alebo solárnym ventilátorom. "Najlepšie odpudzujú slnečné lúče svetlé autá a okná s certifikovanou ochrannou fóliou," informovala spoločnosť. Ani dodržanie všetkých pravidiel neoprávňuje majiteľa vozidla, aby v ňom nechal dieťa alebo domáce zviera!

- - Inzercia - -