Dnes je pondelok, 17.máj 2021, meniny má: Gizela
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Krásne kytice, ktoré vás pohladia na duši

júl 06, 2019 - 10:00
Obklopte sa živými kvetmi žiarivých farieb a ľúbezných vôní, na ktoré ste sa počas chladných dní tak veľmi tešili! Vystavte ich na stôl, za okno alebo nimi zútulnite chalupu a budete mať vždy dôvod na úsmev.
Foto: 

To, čo nie je v záhonoch, už dávno robí parádu v záhradách, v sklenníku či skôr na okennej rímse? A už viete, ako ich tento rok naaranžujete? Nechajte sa inšpirovať! Veď žiarivé slnečnice vám zaručene zdvihnú náladu, ako by sa v nich usmievalo slniečko. :-)

Vedeli ste, že?

Musíme však pokračovať smutnou správou. Za posledných 250 rokov zaniklo 571 druhov rastlín v porovnaní s 217 druhmi živočíchov. Presne to zistili vedci z Royal Botanic Gardens, Kew a Štokholmskej univerzity. Zánik druhov rastlín dvojnásobne prekračuje počet všetkých vyhynutých vtákov, cicavcov a obojživelníkov.

Vyhynutie rastlín je podľa vedcov až 500-krát rýchlejšie ako by sa prirodzene očakávalo. Medzi vyhynuté rastliny patria napríklad čílsky santalovník. Ten sa hojne využíval na prípravu esenciálnych olejov, a taktiež olivový strom Svätá Helena s ružovými kvetmi. K najväčším stratám pritom dochádza na ostrovoch a v trópoch.

Krásne, ale aj užitočné

Od rastlín pritom závisí všetok život na Zemi. Vytvárajú kyslík, ktorý dýchame a poskytujú stravu, ktorú jeme. Zánik druhov rastlín môže viesť ku kaskádovému vyhynutiu iných organizmov, ktoré sú od nich závislé, napríklad hmyzu, keďže ide o ich primárny zdroj obživy.

Vedci tak vyzývajú na množstvo opatrení pre zastavenie zániku rastlinných druhov. Patria medzi ne zaznamenanie všetkých druhov rastlín na svete, podporovanie herbárov, ktoré uchovávajú exempláre rastlín pre budúce generácie, podpora botanikov vykonávajúcich potrebný výskum a učenie detí pozorovať i rozpoznávať miestne rastliny.

Kvety doslova dokážu pohladiť na duši:

Zdroj foto: Michal Kulla

- - Inzercia - -