Dnes je streda, 05.august 2020, meniny má: Hortenzia
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Zlá správa pre alergikov. Ešte si ani zďaleka nevydýchnete!

jún 12, 2019 - 18:00
V uplynulých dňoch dominoval v ovzduší na celom území Slovenska peľ tráv a ihličnanov. Najsilnejší alergén tohto obdobia – peľ tráv z čeľade lipnicovitých v najvyšších koncentráciách zachytili v závere minulého týždňa monitorovacie stanice v Banskej Bystrici, Žiline a Bratislave.

Ostatné monitorovacie stanice zachytili peľ tráv v stredných až nízkych koncentráciách. Ako agentúru SITA informovala hovorkyňa Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) Banská Bystrica Mária Tolnayová, peľová sezóna lipnicovitých tráv prechádza v tejto sezóne prvým vrcholom.

Peľ ihličnanov z čeľade borovicovitých dosiahol ešte pomerne vysokú koncentráciu v Žiline, Banskej Bystrici a Bratislave. V ovzduší sa vyskytoval ešte peľ pŕhľavovitých a mrkvovitých rastlín, skorocelu, štiavu, agátu, bazy, lipy a gaštanu. Spóry húb (plesní) boli zastúpené najmä rodom Cladospórium, ktorého denné koncentrácie po dažďoch a oteplení postupne narastajú do vyšších hladín.

„Opäť musíme konštatovať pre alergikov na peľ nie príliš radostné vyhliadky na tieto a najbližšie dni. Predpokladáme, že peľová sezóna tráv z čeľade lipnicovitých, najsilnejšieho alergénu najbližších týždňov, bude mať opäť stúpajúcu tendenciu. Peľ tráv vo veľmi vysokých koncentráciách sa bude vyskytovať najmä na strednom a severnom Slovensku. Denné koncentrácie peľu ihličnanov z čeľade borovicovitých však budú klesať,“ uviedla Janka Lafférsová z oddelenia lekárskej mikrobiológie RÚVZ v Banskej Bystrici, pod ktoré spadá aj koordinácia peľovej informačnej služby (PIS) v SR. „Počas slnečných či veterných dní bez zrážok môžeme očakávať vo všeobecnosti vyššie koncentrácie peľu všetkého druhu. Pokles denných hladín peľu bude lokálne ovplyvňovaný len zrážkami,“ dodala Lafférsová s tým, že aktuálne informácie nájde verejnosť na www.alergia.sk a www.zdravie.sk.

- - Inzercia - -