Dnes je nedeľa, 29.november 2020, meniny má: Vratko
Čas čítania
3 minutes
Zatiaľ prečítané

Liečba rakoviny prostaty nemusí vyradiť muža z hry

jún 02, 2019 - 07:00
Keď ide o mužskú pýchu, rakovina prostaty je tým najväčším strašiakom. Prvé myšlienky po stanovení obávanej diagnózy väčšinou smerujú k otázkam „Čo teraz?“, „Ako sa budem liečiť?“

Odpovedí a možností je niekoľko. Od operácie, cez chemoterapiu, ožarovanie, hormonálnu či biologickú liečbu až k alternatívnym metódam, zvyčajne však ide o kombináciu viacerých metód.

Voľba tej správnej metódy, resp. kombinácie viacerých metód závisí od štádia, v ktorom sa pacient pri zistení diagnózy nachádza, od odporúčaní lekárov, ale predovšetkým je na rozhodnutí samotného pacienta.  Pri väčšine z uvedených metód sa však pacient nevyhne trvalým následkom, ktoré sa dotýkajú jeho následného bežného života vrátane toho intímneho. Bezpochyby najväčšie obavy však smerujú k hrozbe, že toto ochorenie môže skončiť fatálne. Pritom v súčasnosti už moderná medicína vie v takomto prípade pomôcť oveľa efektívnejšie, bezpečne a šetrne. Stačí splniť dve základné podmienky – chodiť na preventívne prehliadky a v prípade diagnózy rakoviny prostaty zvážiť protónovú liečbu.

Muži vo všeobecnosti len zriedka nahlas hovoria o svojich zdravotných problémoch. Častejšie sa stretávame s tým, že čakajú, dúfajú, že problém „sám zmizne“ a k lekárovi sa dostanú podstatne neskôr. Výskyt rakoviny prostaty sa za posledných dvadsať rokov zvýšil, paradoxne aj v dôsledku väčšieho záujmu o preventívne prehliadky a testovanie. Riziko tohto ochorenia s vekom narastá, u šesťdesiatročných až na 85% a u osemdesiatročných stúpa dokonca až na 98%. Nevyhýba sa však ani mladším ročníkom. Rakovina prostaty tak patrí medzi najčastejšie zhubné nádory mužov. Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie bolo len na Slovensku v roku 2018  diagnostikovaných 2 362 pacientov s týmto ochorením.

Nádej pre mužstvo

Diagnózu si síce vypočuje viac mužov než v minulosti, úmrtnosť sa však vďaka pokroku v medicíne znížila až trojnásobne. „Vzhľadom na to, že veľkú skupinu pacientov tvoria muži v aktívnom veku, pre zvládnutie rakoviny a kvalitu ďalšieho života je zásadným faktorom výber správnej liečby,“ hovorí MUDr. Jiří Kubeš, Ph.D, primár Protónového centra v Prahe. Zo štatistík centra vyplýva, že úspešne vyliečených bolo pri využití protónovej liečby v ranných štádiách rakoviny prostaty takmer 99%. To sú oveľa lepšie čísla ako vykazuje konzervatívna liečba. „Pri protónovej liečbe je vysoká šanca nielen na úplné uzdravenie, ale aj zachovanie vysokej kvality života s minimálnym rizikom impotencie a inkontinencie,“ dodáva MUDr. Kubeš. Naviac, až 97% pacientov nemá problémy s vedľajšími účinkami.

Bez operácie, bolesti a následkov

Lekári dlhodobo odporúčajú mužom vo veku 45 a viac rokov, aby raz ročne absolvovali preventívnu prehliadku u urológa, vrátanie vyšetrenia hodnoty PSA (prostatického špecifického antigénu) v krvi. Základom úspešnej liečby je totiž v prvom rade prísť včas. Len tak budú mať muži v prípade zistenia rakoviny prostaty vyššiu šancu na vyliečenie, pretože ranné štádia rakoviny sa liečia jednoduchšie ako tie pokročilé. A platí to aj pre protónovú rádioterapiu. „Väčšina našich pacientov nemala po protónovej liečbe žiadne, alebo prechodne sa vyskytli len minimálne nežiadúce účinky a pacienti netrpia inkontinenciou s potrebou nosiť plienky či stratou erekcie,“ povedal k výsledkom liečby u ranných štádii rakoviny prostaty urológ MUDr. Martin Lukeš z kliniky Urosanté. Moderná medicína teda ukazuje, že s rakovinou prostaty sa dnes dá bojovať bez operácie, takmer bez bolesti a následkov, bez čakania v radoch a hlavne so zachovaním kvality života.

Pacient na prvom mieste

Protónová liečba rakoviny prostaty je dnes už svetovo uznávanou a overenou liečbou, len v Prahe pomohli vyše tisícke mužov. Navyše, v Prahe dostane pacient aj nadštandardnú starostlivosť v podobe svojho osobného manažéra, ktorý ho sprevádza celou liečbou. Je to súčasť unikátneho a vysoko hodnoteného Klientského centra. Osobný manažér liečbu pacienta koordinuje, pomáha mu zorientovať sa v problematike, zodpovedať všetky otázky, vysvetliť, aké legislatívne kroky a vyšetrenia je nutné absolvovať a čo všetko je potrebné vybaviť. Vysoko individuálny prístup je v tomto prípade úplným základom, rovnako ako pocit istoty a bezpečia.

Zdroj štatistických údajov:

http://gco.iarc.fr/today/data/factsheets/populations/703-slovakia-fact-sheets.pdf

- - Inzercia - -