Dnes je streda, 05.august 2020, meniny má: Hortenzia
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Pripojte sa k zdravšej menšine: Pečeň si pýta bodliak!

máj 17, 2019 - 14:15
Čudujete sa, čo by pre vaše zdravie, a obzvlášť pre zdravú pečeň, mohla spraviť táto nenápadná rastlinka? Veru dosť! Bodliak, celým menom pestrec mariánsky, je výnimočný a užitočný. Najmä pre filter v našom tele, ako by sme pečeň mohli smelo nazvať, pretože odstraňuje z krvi škodlivé látky. Objavte jeho tajomstvo.

Foto: Shutterstock

Rastie kdekoľvek, kam sa pozriete. Na jar vypučí trsom nevzhľadných bodlinatých listov a koncom júna ho okrášlia fialkové kvety. Listy majú výrazné biele žilky a podľa legendy pochádzajú tieto biele škvrny z mlieka Panny Márie – odtiaľ je názov byliny, ktorá k nám prišla z Kanárskych ostrovov.

Pestrec sa používa pri ochoreniach pečene, ale aj žlčníka. Podporuje jej zdravie, pomáha chrániť pečeňové bunky pred oxidačným stresom, prispieva k detoxikácii pečene a pomáha udržiavať jej normálnu funkciu. Zároveň pomáha podporovať trávenie a čistenie tela. Keďže teraz je správne obdobie na prečistenie organizmu a celkovú detoxikáciu, mnohí siahajú po drvenom pestreci, ktorý možno žuť alebo si z neho pripraviť čaj. Semená bežne kúpite samotné, alebo sa používajú v čajových zmesiach. Čaj je výborný v rámci pitného režimu, ak požujete a zjete semená, výborne sa vám prečistia črevá. Horšou správou je, že v semenách bodliaka sa nachádza iba malé množstvo silymarínu, potrebnej účinnej látky na pečeň (len asi 1,5% až 3%). Tou dobrou však je, že špeciálnym spracovaním semien sa získava tzv. štandardizovaný extrakt a ten – tramtadadá! - obsahuje až 80 percent silymarínu! Peripetie však neskončili. Hlavnou účinnou zložkou silymarínu je silybín, a práve ten je tým, čo v silymaríne vlastne „funguje“. Ak si chcete zabezpečiť skutočne dostatočnú dávku silybínu pre svoju pečeň, neostáva vám, ako siahnuť po vhodnom prípravku vo forme kapsúl. Vysvetľuje Eva Stanislavská zo spoločnosti Generica: „Kapsule s obsahom štandardizovaného extraktu z pestreca mariánskeho obsahujú asi 25-krát viac účinnej látky silymarín, ako samotné semená z tejto rastliny. Treba ich však spracovať špeciálnou metódou, čo je technologicky náročné. Ešte silnejší účinok ako štandardizovaný extrakt ponúka nový, na slovenskom trhu unikátny, patentovaný komplex silybínu a fosfatidylcholínu, ktorý má takmer 10-krát vyššiu biologickú dostupnosť ako samotný silymarín.“ Ak teda máte pečeň skutočne zaťaženú, siahnite po prípravku Silybin Active complex, ktorý obsahuje unikátny patentovaný komplex. Novinka od slovenského výrobcu navyše obsahuje cholín, aktívny metionín a vitamíny B6, B12 a E. Je určená na komplexnú podporu zdravia pečene u dospelých ľudí. Kapsuly sú rastlinného pôvodu, takže sú vhodné aj pre vegánov, neobsahujú lepok ani laktózu...

Viac sa dočítate v aktuálnom vydaní Slovenka Zdravie rodiny

- - Inzercia - -