Dnes je piatok, 14.august 2020, meniny má: Mojmír
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Chcete byť pekná?

máj 17, 2019 - 13:38
Nech robíte, čo robíte, vaša pleť je stále matná, drsná na dotyk a vrásky sa vám zdajú hlbšie a výraznejšie. Možno jej iba chýba iba voda, takže ju začnite čo najrýchlejšie hydratovať. Vytvorte si systém, ktorého sa budete pridŕžať a vaša pleť sa vám čoskoro odvďačí.

Foto: Shutterstock

Ako si dobre a kvalitne dopĺňať do pokožky vodu sme sa pýtali MUDr. Tatiany Hudákovej, dermatologičky a dermatovenerologičky z kliniky ENVY.

Kedy a prečo pokožka stráca najviac vody? Súvisí to aj s genetikou, alebo je to iba kombinácia veku a zlej starostlivosti?

Až sedemdesiat percent nášho tela je voda. Voda sa nachádza vo všetkých vrstvách kože, dostáva sa do pokožky smerom z hĺbky na povrch, na povrchu kože je hydrolipidový plášť, ktorý chráni našu kožu pred stratou vody. Zloženie je, samozrejme, ovplyvnené geneticky, vekom, životným štýlom, stravovaním i vonkajšou starostlivosťou. Stres, strava, fajčenie, UV žiarenie, prostredie, to všetko môže narušiť povrch koze, čo vedie k úniku vody z kože. Dehydratovaná pleť je potom matná, stráca lesk, je drsná, náchylnejšia k infekciám, môžu sa na nej objavovať suché, červené ložiská, môže svrbieť a páliť.

Možno tento proces spomaliť?

Áno. Treba si v prvom rade uvedomiť, čo pokožka potrebuje a čo jej škodí. Zlý pitný režim, nesprávna životospráva, teda nedostatok spánku, fajčenie, nevhodná strava, ďalej klimatické podmienky ako napríklad zima, vietor, časté striedanie teplých vykúrených miestností a studeného prostredia, nadmerné opaľovanie, a aj niektoré ochorenia ako štítna žľaza, cukrovka jednoznačne vplývajú na dehydratáciu kože.

Do akého veku sa netreba špeciálne zaoberať hydratáciou pleti?

Od dvadsiateho roku veku života už musíme pleti s hydratáciou pomôcť.

V akom veku pleť už nevystačí s hydratáciou iba krémami, ale potrebuje špeciálne ošetrenie u dermatológa?

Je to prísne individuálne, no zhruba od dvadsiateho piateho roku veku života je možné pleti pomôcť mezoterapiou, ale v úvode určite vystačia aj hydratačné ošetrenia na lekárskej kozmetike.

Aké metódy patria k najúčinnejším. Ktoré odporúčate po tridsiatke, štyridsiatke, päťdesiatke, šesťdesiatke?

Jednoznačne, čo sa týka hydratácie pleti, v každom veku je to mezoterapia, líši sa potom iba zložením účinných látok podľa potreby pleti.

Čo dokáže urobiť s pleťou kvalitná a odborná hydratácia?

Pleť je napnutá, žiarivá, lesklá, pružná, môže zmiznúť nepríjemný pocit pnutia či svrbenia pleti.

Treba riešiť hydratovanie pokožky inak v lete a inak v zime?

Áno, v zime je pleť vystavená nepriaznivému počasiu vtedy sú lepšie hydratačné prípravky s obsahom lipidov, na jar a v lete zase s obsahom SPF faktora.

Stačí na dobre hydratovanú pokožku podpora dobrým pitným režimom alebo treba sa zamerať aj na špeciálne potraviny a čaje?

Pitný režim je dôležitý. Denne by sme mali vypiť 2,5 až 3 litre tekutín. Nielen minerálky, ale aj čistú vodu a nesladené ovocné nápoje. Po káve, čiernom či zelenom čaji, ktoré pôsobia močopudne, treba vypiť pohár vody, aby sme vrátili telu vodu. Odporúčam nekonzumovať veľmi slané jedlá a prijímať tekutiny priebežne, nie až pri pocite smädu...

Viac sa dočítate v aktuálnom mesačníku Slovenka Zdravie rodiny

- - Inzercia - -