Dnes je nedeľa, 29.november 2020, meniny má: Vratko
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

PRÍBEH: Nevedela som, či sa zobudím s maternicou alebo bez nej…

marec 27, 2019 - 18:00
Pred dvoma rokmi som začala pri menštruačnom cykle nekontrolovateľne krvácať a museli ma hospitalizovať. Necítila som sa vôbec dobre, bola som slabá a nervózna.

Po vyšetrení mi oznámili, že mám na maternici veľa myómov a musia mi ju vyoperovať. Bol to pre mňa šok! Vždy som snívala o rodine, vlastných deťoch a teraz som sa o 7 dní mala so všetkým rozlúčiť. Nevedela som sa na nič sústrediť. Nevedela som, čo mám robiť.

Absolvovala som predoperačné vyšetrenia, ale svojho sna o rodine som sa nechcela vzdať. Pýtala som sa na názor aj druhého lekára, ale aj ten bol nekompromisný. Povedal mi, že nemám šancu na záchranu maternice, keďže myómov je na maternici veľmi veľa. Ja som sa však nechcela len tak vzdať. Chcela som bojovať za svoje budúce dieťa a zachovať maternicu za každú cenu. Partner mi bol v tomto boji veľkou oporou a spoločne sme sa dohodli, že na hysterektómiu nepôjdem a z nemocnice som odišla.

Začala som si hľadať nového lekára, ktorý by cestu záchrany mojej maternice so mnou podstúpil a navrhol mi aj nejaké iné riešenie. Hľadanie bolo veľmi ťažké, viacerí sa so mnou nechceli ani rozprávať, keďže moja maternica bola už vo veľmi zlom stave. Dutinu maternice som mala naozaj deformovanú a riziko pre tehotenstvo bolo extrémne. Ak by sa mi aj zázrakom podarilo otehotnieť, hrozil mi potrat, predčasný pôrod alebo poruchy placentácie. Až jedného dňa som natrafila na doktora, ktorý mi ponúkol tri možnosti – podstúpenie  tehotenstva aj so všetkými rizikami, vyoperovanie myómov, čo bolo komplikované, keďže neboli dostatočne ohraničené a medikamentóznu liečbu liekom, ktorý bol v tej dobe na trhu len veľmi krátko a lekári s ním nemali veľa skúseností. Bola som šťastná, že som konečne našla doktora, ktorý mi ponúkol aj iné alternatívy liečby.

Spoločne sme sa dohodli, že vyskúšame lieky. Po troch mesiacoch mi oznámili dobrú správu, že ten najväčší myóm sa mi zmenšil až o 40 % a ostatné sa zredukovali tiež. Bola som veľmi šťastná. Nasledovala operácia. Nič nebolo isté. Na operáciu som išla s tým, že lekár až po otvorení brušnej dutiny usúdi, či mi vie maternicu zachrániť alebo nie. Uspávali ma a ja som sa len modlila, aby všetko dopadlo tak, ako sme si to s manželom vysnívali. Nevedela som, či sa zobudím s maternicou alebo bez nej…

Po operácii som sa prebrala na bolesť brucha a automaticky som začala plakať. Myslela som si, že bolesť signalizuje moje najhoršie obavy. Maternica musela ísť von. Aké bolo moje prekvapenie, keď mi sestričky povedali, že maternica mi ostala a operácia bola úspešná. Bola som nesmierne šťastná. Vtedy som si povedala, že ten boj stál za to a začala som vidieť svetlo na konci tunela.

Po liečbe bola dutina maternice v oveľa lepšej kondícii a lekár mi odsúhlasil aj moje vytúžené tehotenstvo. Veľkou oporou mi počas celej liečby bol môj manžel, ktorý sľúbil, že bude pri mne stáť za každých okolností a bez ohľadu na to, ako to celé dopadne. Dopadlo to dobre. Po dvoch rokoch od operácie sme si spoločne mohli podržať nášho syna v náručí. Bol to neopísateľný pocit. Keby som sa vtedy na začiatku vzdala mojej túžby, nikdy by som tento pocit nezažila. Verím, že to, čo mi bolo odobraté na zdraví, mi bolo v mojom živote vynahradené na partnerovi a jeho láske ku mne.

Príbeh bol spracovaný i formou videa:

Myóm v maternici

Autor: 
YouTube

Zdroj: www.myom.sk

- - Inzercia - -