Dnes je streda, 12.august 2020, meniny má: Darina
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Nepatríte aj vy medzi sanorinikov?

marec 04, 2019 - 17:48
V posledných rokoch sa medzi ľuďmi rozrastá nový trend. Na prvý pohľad pôsobí nevinne, no postupne si mnoho ľudí nedokáže predstaviť svoj obyčajný deň bez aplikácie chemických nosných roztokoch.

Začne to nenápadne, pri liečbe nádchy siahneme po dostupných chemických nosných roztokoch a uvoľnia sa nám dýchacie cesty. Účinok je však len krátkodobý a po chvíli opätovne siahame po chemickom nosnom roztoku. Málokto si prečíta príbalový leták a upozornenie, že užívanie týchto prípravkov by nemalo prekročiť maximálne sedem dní. Ľudia tieto lehoty prekračujú a závislosť si často uvedomia až vtedy, keď si zabudnú chemický nosný prípravok doma a celý deň nedokážu myslieť na nič iné. Preto by ste nemali chemické nosné prípravky užívať dlhšie, ako odporúča výrobca. V opačnom prípade vznikne závislosť – sanorinizmus.

Dýchajte s ľahkosťou
Väčšina z nás si z detstva pamätá únavné sedenie nad hrncom a naparovanie s uterákom prehodeným cez hlavu. Tento spôsob však pravidelne spôsobuje rôzne formy oparenia nehovoriac o tom, že len máloktoré dieťa dokáže sústredene sedieť nad horúcou vodou. Naparovanie má navyše vplyv len na horné dýchacie cesty a do dolných dýchacích ciest sa para nedostane. „Nielen pre deti, no i pre dospelých existuje pohodlnejší a bezpečnejší spôsob uvoľňovania dýchacích ciest – inhalovanie. Pri inhalovaní sa miniatúrne častice aerosólu dokážu dostať až do pľúcnych mechúrikov, a tak pomáhajú s rýchlejším vykašliavaním a prispievajú aj ku kratšej rekonvalescencii pacientov s nádchou. Vďaka praktickým rozmerom môže každý inhalovať aj pri sledovaní televízie, deti zasa zabavíte ich obľúbenou hračkou,“ vysvetľuje Šimon Peter, odborník značky Omron.

A čo alergici?
Najsilnejšie obdobie alergických reakcií prejavujúcich sa respiračnými reakciami je od marca do júna. Najsilnejšie sú obdobia kvitnutia bazy čiernej, brezy, šípok, ale aj lipy. Ľudia, ktorí trpia týmito alergiami zažívajú týždne až mesiace ťažkostí s dýchaním. Inhalátory sú príjemnou a nenávykovou možnosťou aj pre nich. Alergici a astmatici by inhalátory mali používať aj ako prevenciu. Pravidelné inhalovanie pomáha udržiavať dýchacie cesty v dobrom stave.


Rady a tipy ako žiť zdravšie a ako si užívať život bez obmedzení, nájdete aj v marcovom čísle mesačníka ZDRAVIE RODINY, na titulke s obľúbenou Meryl Steep.

- - Inzercia - -