Dnes je piatok, 30.október 2020, meniny má: Šimon, Simona
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Odhaľte nebezpečenstvo včas! Viete, ako si správne vyšetriť prsníky?

marec 01, 2019 - 11:00
Samovyšetrenie prsníkov by malo byť v prípade žien, a to bez rozdielu veku, samozrejmosťou. Ak patríte do skupiny tých, ktoré nepoznajú správny postup, v nasledujúcich riadkoch vám ho priblížime.

Nádorové ochorenia si totiž nevyberajú a rakovina je čoraz častejšie hrozbou aj v prípade veľmi mladých dievčat. Častokrát by pritom stačilo nepodceniť prevenciu.

Rakovina prsníka je vo svete tretím najčastejšie sa vyskytujúcim nádorovým ochorením. Odborníci odporúčajú ženám vyšetriť si prsníky jedenkrát mesačne, najlepšie siedmy deň po skončení menštruácie, keď sa prsná žľaza dobre prehmatáva. Ženy, ktoré už nemenštruujú, môžu samovyšetrovanie vykonať kedykoľvek v mesiaci. Prečítajte si i malý návod, ako na to.

Ako postupovať?

Samovyšetrenie prsníkov sa dá rozdeliť do pár krokov.

Pred zrkadlom

Vyzlečte sa do pol pása a paže spustite voľne pozdĺž tela. Pozorne si obzrite tvar a veľkosť pŕs. Všímajte si, či na prsiach nebadať začervenané miesta, prípadne či prsné dvorce a bradavky nie sú príliš vpadnuté, nekrvácajú, prípadne z nich nevyteká tekutina. O problémoch veľa napovie i začervenanie pŕs a zväčšená cievna kresba.

Ležmo

Ľahnite si na chrbát a hlavu si položte na vankúš. Ľavé rameno si podložte uterákom, ľavú ruku vsuňte pod hlavu. Pravou rukou si prehmatajte prsník tak, že vaše prsty budú natiahnuté tesne pri sebe (používate ich celú plochu, nielen brušká). Prehmatávanie začnite v hornej vnútornej časti, u hrudnej kosti. Jemne, avšak pevne, zmačknite a krúživými pohybmi prehmatajte celú časť tejto časti prsníka. Venujte pozornosť zatvrdlinkám či rôznym neobvyklým tvarom, pričom prsník týmto spôsobom prehmatajte až k bradavke. Rovnako si počínajte aj s dolnou časťou prsníka, pričom opäť začnite od hrudnej kosti smerom k bradavke.

Po prehmataní vnútornej polovice prsníka si položte ruku pozdĺž tela a rovnakým spôsobom prehmatajte dolnú a potom zas hornú " štvrťku " prsníka. Nevynechajte ani podpažnú jamku.   

V sede

Posaďte sa, pri vyšetrení ľavého prsníka si dajte ľavú ruku v bok a pozorne si prehmatajte všetky časti prsníka. Začnite v hornej vnútornej časti, až sa dostanete k dvorcu a bradavke. Obdobným spôsobom vyšetrite i pravý prsník.

Ak ste pri samovyšetrení pŕs nezbadali nič výnimočné, celý postup zopakujte opäť o mesiac.  No pokiaľ ste natrafili na akúkoľvek hrčku, začervenanú pokožku či zvláštny výtok, neotáľajte s návštevou lekára. Avšak, nepanikárte. V prsnej žľaze sa mnohokrát objavia hrčky rôzneho druhu a nemusia mať zhubný charakter. Je ale nutné, aby situáciu posúdil lekár.

Iba 10 minút času

Aj správne samovyšetrenie treba nacvičiť. No uvidíte, že už po krátkom čase vám prehmatanie prsníkov pôjde bez ťažkostí. Nezabúdajte, že tých pár minút vám môže zachrániť život.

- - Inzercia - -