Dnes je streda, 21.apríl 2021, meniny má: Ervín
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Hrozí vám cukrovka? Na vine nie je ani cukor, ani krémeš

február 25, 2019 - 15:00
Nezáleží na tom, koľko krémešov zjete a či ste štíhly. Napáda bez varovania a najmä bez zjavnej príčiny. Cukrovka 1. typu je výsledkom narušenej imunity a prejavuje sa špecifickými príznakmi. Ak ste často smädný, zbystrite pozornosť.
Foto: 

Hrozí vám cukrovka? 

„Pri cukrovke I. typu sa tvoria protilátky proti beta bunkám Langerhansových ostrovčekov pankreasu. Tieto protilátky zničia beta bunky Langerhansových ostrovčekov, v dôsledku toho dochádza k poklesu sekrécie inzulínu až úplnej absencii sekrécie inzulínu. Následne vzniká hyperglykémia so svojimi klinickými prejavmi,“ vysvetľuje MUDr. Kamila Babjaková, diabetologička z Internej kliniky Nemocnice Košice-Šaca. Čo vyvoláva útoky tela na vlastný pankreas doteraz vedcom a lekárom nie je úplne jasné. Istú rolu v tomto procese však nepochybne zohráva dedičnosť. Ochorenie sa vyskytuje u každého 25. človeka pod dvadsaťpäť rokov veku. Po dvadsaťpäťke sa šanca, že sa u vás ochorenie rozvinie, znižuje na 1:100. Ak sa však ochorenie vyvinulo u jedného z vašich rodičov pred dovŕšením jeho jedenástych narodenín, vaše riziko vzniku cukrovky I. typu vzrastá dvojnásobne. Ak trpia chorobou obaja vaši rodičia, šanca, že choroba postihne aj vás, je jedna ku štyrom.

Ako často potrebujete?

Typické príznaky cukrovky 1.typu sú sucho v ústach, nadmerný smäd a s tým spojený nadmerný príjem tekutín, výdatné a časté močenie, chudnutie a celková slabosť. U detí bývajú klinické prejavy výraznejšie ako u pacientov v dospelom veku,“ hovorí diabetologička. Ak trpíte príznakmi a nebodaj dlhodobo odkladáte návštevu lekára, neváhajte s návštevou ordinácie. Ochorenie totiž odhalí jednoduchý krvný test. Ak potvrdí prítomnosť cukrovky 1. typu, lekár vám nasadí inzulínovú terapiu. V prípade dlhodobo neliečeného ochorenia hrozí pacientovi riziko vzniku srdcovocievnych ochorení, vážne poškodenia nervov, obličiek a zraku, zvýšený výskyt infekcií kože a úst, poškodenia nervov v nohách a u žien komplikácie v tehotenstve.

cukrovka_si_nevybera.jpg

Hrozí vám cukrovka?
Foto: 
shutterstock.com

Cukrovka si nevyberá

„Diabetes mellitus 1. typu sa vyskytuje asi u desiatich percent z celkového počtu diabetikov. Častejšie sa prejavuje v detstve a u dospievajúcich, môže sa však rozvinúť v ktoromkoľvek veku, vrátane ôsmej či deviatej dekády života. Pacienti sú zvyčajne štíhli, obezita však ochorenie nevylučuje,“ upozorňuje MUDr. Babjaková.

 

- - Inzercia - -