Dnes je utorok, 04.august 2020, meniny má: Dominika, Dominik
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Ste po tridsiatke a bez frajera?

február 04, 2019 - 15:12
Možno stojí za to preventívne popremýšľať o mrazničke. A to bez srandy. Radí: MUDr. Peter Harbulák, špecialista na neplodnosť

Doba nás prinútila študovať do dvadsať päťky, zastabilizovať sa v práci, lebo je dôležitá. A hlavne, nevrhať sa bezhlavo do vzťahov, ktoré by mohli priniesť čosi neplánované. Máme slobodu, máme emancipáciu, vďaka estetickým centrám aj moc klamať zovňajškom. Jedno sme však nedosiahli. Spomaliť tikanie biologických hodín, veku našich vnútorných orgánov, ktoré starnú bez ohľadu na pravidlá spoločnosti po tisícky rokov rovnako. Toto všetko už veľmi dobre vieme a s pribúdajúcim vekom, či sklamaniami z nevydarených vzťahov si to aj uvedomujeme. Lenže výsledkom tejto nerovnice nie je riešenie, ale len čoraz viac vzrastajúca frustrácia, že JA MATKOU ASI NAOZAJ NIKDY NEBUDEM. Toto naozaj potrebujeme?

Názor lekára, ktorého každodenným chlebíčkom je hľadanie riešení pre najrôznejšie dôvody neplodnosti je jednoznačný – nie, toto spoločnosť naozaj nepotrebuje. Potrebujeme detabuizovať témy v oblasti reprodukcie a poznať všetky reálne možnosti, najmä v prípadoch, kedy času nezostáva na rozdávanie. Jednou z takýchto možností je aj mrazenie vajíčok. O tom, čo to kryokonzervácia je a či je svet na takýto pokrok medicíny pripravení, sme sa teda opýtali MUDr. Peter Harbuláka, špecialistu na neplodnosť.

Pán doktor, čo si pod týmto termínom máme vlastne predstaviť?
Kryokonzervácia oocytov, laicky povedané aj zmrazenie vajíčok, predstavuje významný prínos pre zachovanie ženskej fertility. Jednoducho poskytuje možnosť uchovávať oocyty u žien zo zdravotných dôvodov a odkrýva nové možnosti aj pre veľkú populáciu žien, ktoré z rôznych osobných dôvodov plánujú materstvo na neskoršie obdobie.

Takže nejde o novinku. Metóda doposiaľ pomáhala napríklad onko pacientkam?
Presne tak. Avšak, v súčasnosti už existujú dve metódy kryokonzervácie oocytov: pomalé mrazenie a rýchle mrazenie, ktorému hovoríme vitrifikácia. Keďže prežívanie pomaly zamrazených oocytov bolo po rozmrazení veľmi nízke a ani množstvo dosiahnutých klinických gravidít nebolo veľmi uspokojivé, postupne sa začali zavádzať vitrifikac?né techniky, čím sa úspešnosť kryokonzervácie oocytov významne zvýšila.

Viac sa dočítate v mesačníku Zdravie rodiny
Na stánkoch nás nájdete so žiarivou tyrkysovou titulkou, z ktorej sa na vás usmieva Sarah Jessica Parker

- - Inzercia - -