Dnes je pondelok, 29.november 2021, meniny má: Vratko
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Poradňa s dermatológom: Otázky a odpovede 1

január 28, 2019 - 13:00
Prinášame vám odpovede od skúsenej dermatologičky Jany Chudíkovej, ktoré ste nám zasielali počas našej rubriky Mesiac s dermatológom.
Foto: 
shutterstock.com

Svoje otázky posielajte na adresu: [email protected]


Otázka:

Dobrý deň, už dlhší čas uvažujem o operácií horných a dolných viečok, ktoré mi už vekom začínajú ovísať, horné viečka mám ráno opuchnuté, čo mi vadí. Čítala som však, že mnohé ženy ľutujú, že si to dali spraviť, lebo im to ťahá oči a je to horšie ako pred operáciou. Čo by ste mi poradili, resp. viete odporučiť nejakého odborníka, ktorý vie zaručiť, že to dopadne dobre?

T. Sečovce

Odpoveď: 

Dobry den, Blefaroplastika, teda chirurgicka operacia viecok, patri medzi najcastejsie operacne vykony v plastickej chirurgii. Robi sa ambulantne, v lokalnom znecitliveni operacneho miesta. Pokial sa operuju iba horne viecka, zakrok trva cca do 50-60 minut, v pripade sucasneho operovania hornych a dolnych viecok trva operacia cca 1,5-2 hodiny. V ten isty den po operacii  moze pacient odist domov v doprovode pribuzneho. Pred kazdym naplanovanim operacie viecok je potrebne absolvovat konzultaciu u vybraneho plastickeho chirurga, ktory vyhodnoti po osobnom vysetreni pacienta vhodnost operacie. Na nasej klinike disponujeme skusenou plastickou chirurgickou MUDr. Kubicovou Košťalovou, ktora ma bohate, uz  takmer 20-rocne skusenosti s operaciami viecok. V pripade zaujmu sa mozete objednat k pani doktorke na vstupnu konzultaciu.


Otázka:

Dobrý deň pani primárka. Mám problémy so suchou kožou, snazim sa ju hydratovat kremami, ale neviem, ci pouzivam tie spravne. Co by mali kremy obsahovat? 

Odpoveď: 

V zimných mesiacoch pôsobením mrazu, vetra a suchého tepla vo vykúrených miestnostiach dochádza k rýchlejšiemu odparovaniu vody z kože, k narušeniu tvorby prirodzeného ochranného hydrolipidového filmu na povrchu kože a tým k vysušovaniu pokožky. Vysušená pokožka je napnutá a citlivá, môžu sa na jej povrchu vytvárať nepríjemné bolestivé trhlinky so sčervenaním. Pokožku je preto potrebné už pri prvých nepríjemných pocitoch podráždenia správne ošetrovať.
K obnove narušeného hydrolipidového filmu prispieva pravidelné premasťovanie kože krémami alebo mliekami, ktoré obsahujú zvláčňujúce, hydratujúce, ale aj premasťujúce látky. Medzi také látky patria ceramidy, urea, kyselina pantoténová, biotín, nenasýtené mastné kyseliny, výživné bambucké maslo a podob. Premasťujúce krémy je potrebné na suchú kožu aplikovať pravidelne, viac ráz denne a v dostatočnom množstve. Okrem dostatočného premasťovania je potrebné v zime dodržiavať správnu hygienu kože. Vyhýbať sa teplým vaňovým kúpeľom a príliš horúcim sprchám a používaniu klasických tuhých alebo tekutých mydiel s obsahom tenzidov a parfémov. To všetko prispieva k ďalšiemu poškodeniu ochrannej hydrolipidovej bariéry na koži. Vhodná je preto krátka sprcha s použitím sprchového oleja. Pokožku je potrebné sušiť nie trením, ale prikladaním uteráka na kožu a ihneď po osušení naniesť na tvár a telo hydratujúci krém alebo mlieko. Pri objavení sa začervenania, ktoré nemizne ani pri intenzívnom premasťovaní pokožky, je potrebné kontaktovať už dermatológa. Ten na vzniknutý „zimný ekzém“ odporučí kortikoidnú masť, ktorá sa aplikuje krátkodobo k preliečeniu bolestivého začervenania.


Otázka:

Pozdravujem vás pani Chudíková. Potrebujem radu. Moja pleť sa správa ako v puberte, Mám 40 rokov a na tvári sa mi tvorí akné, ktoré sa nedá skryť pod makeup. Počula som, že pomôže laser. Je to pravda? 

Odpoveď: 

Prejavy akné sa môžu vyskytovať u predisponovaných osôb s mastným typom pleti aj po 30.-40.roku života. Samozrejme, pokiaľ sa v takomto veku vyskytujú stále intenzívne zápalové prejavy akné, odporúčame pacientovi realizovať aj hormonálne vyšetrenia štítnej žľazy, pohlavných hormónov a kortizolu, okrem toho aj vyšetrenie gastrointestinálneho traktu vrátane vylúčenia potravinovej alergie/intolerancie.
V liečbe akné máme výborné výsledky s aplikáciou laserového ošetrenia AcneClearLase. Laserom dokážeme preliečiť rozbehnutý zápal, ďalej potlačiť aktivitu baktérií v mazových žľazách a súčasne zmenšiť mazové žľazy. Ošetrenie je s výbornými výsledkami veľmi dobre tolerované akné pacientami.

- - Inzercia - -