Dnes je pondelok, 17.máj 2021, meniny má: Gizela
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Pri výbere povolania myslite aj na svoje zdravie!

november 19, 2018 - 16:39
Málokto z nás premýšľa nad následkami, ktoré môže zapríčiniť nami zvolené povolanie. Naša profesia a zdravie sú navzájom prepojené, pričom tento vzťah je takpovediac obojstranný. Pevné zdravie má pozitívny vplyv na efektivitu a produktivitu našej práce.
Foto: 
shutterstock.com

Práca, ktorá prináša človeku spokojnosť a poskytuje príležitosti pre sebarealizáciu, zároveň pozitívne ovplyvňuje náš fyzický a psychický stav. Avšak práca, ktorá neprináša potešenie, oberá človeka nielen o čas, vitalitu a energiu, ale taktiež poškodzuje jeho zdravie. Pri výbere našej pracovnej činnosti je potrebné mať na zreteli dve dôležité veci. V prvom rade by sme sa mali pokúsiť o zhodnotenie zdravotného stavu nášho organizmu a následne posúdiť a projektovať naň požiadavky danej oblasti, v ktorej plánujeme pracovať. Predtým, ako sa rozhodneme, je potrebné taktiež uvážiť, či nám zvolené povolanie prinesie radosť a spokojnosť, alebo nás oberie o sily a naše zdravie.

Väčšina z nás má takzvané "sedavé" zamestnanie. Každý deň stále viac ľudí sadá za počítače a trávi pri obrazovke aj 8 hodín denne. Každodenne napríklad narastá aj počet vodičov / šoférov – tí, ktorí si zvolili toto povolanie, by mali mať obzvlášť na pamäti naše rady.

Hemoroidy patria na zoznam ochorení, ktoré sú spôsobené „sedavými“ zamestnaniami. Pri dlhodobom sedení sa krv hromadí v panvovej oblasti. Prílev krvi spôsobuje zväčšenie hemoroidálnych uzlov a ich následné vypadnutie von. Ochorenie sa nemusí prejavovať akýmikoľvek príznakmi počas pomerne dlhej doby. Ale aj najmenšie nepohodlie v tejto časti nášho tela môže vyvolať u človeka neprijemné pocity. Zvyčajne bijeme na poplach už vtedy, ak sa počas návštevy toalety dostavia nepríjemné pocity a silné bolesti, prípadne keď na toaletnom papieri sú vidieť stopy krvi. Aj napriek tomu, že takmer každý z nás je schopný adekvátne posúdiť situáciu a bezodkladne sa obrátiť na proktológa, málokto tak urobí a využije možnosť konzultovať tento problém s odborníkom. Hemoroidmi sú v rovnakej miere postihnutí tak muži, ako aj ženy. Najčastejšie sa táto choroba prejavuje u ľudí vo veku od 30 do 50 rokov.

Riziko výskytu hemoroidov je veľmi vysoké! Hemoroidmi trpí približne 90 percent ľudí, ale tí, ktorí majú sedavé zamestnanie, sú obzvlášť náchylní k tomuto ochoreniu. Samozrejme, nie vždy je možné zmeniť povolanie, resp. charakter našej pracovnej činnosti. Čo teda máme v takom prípade robiť? Riskovať svoje zdravie?! Vôbec nie! Je potrebné riadiť sa niekoľkými jednoduchými odporúčaniami a nevnímať ich ako únavnú činnosť a „nutné zlo“, ale spraviť z nich každodenný zvyk. Postačí aj, keď si aspoň každú hodinku trošku zacvičíme, poprechádzame sa, pootáčame boky a urobíme niekoľko drepov.

Preto využívajte napríklad možnosť prejsť sa do iného oddelenia pre papiere, prípadne nahraďte telefonát s kolegom ľahkou prechádzkou do jeho kancelárie. K týmto tipom pridajte zdravú výživu, najmä vylúčte jedlo, ktoré spôsobuje zápchu alebo hnačku. Môžete tak minimalizovať pravdepodobnosť vzniku hemoroidov.

Lekár - proktológ DoktorPRO Bratislаva, MUDr. Karim Masalkhi:

– mali by ste vedieť jednu vec – pokiaľ vaša profesia spadá medzi tzv. „sedavé“ zamestnania, alebo napríklad, ak množstvo času počas pracovnej doby trávite v stoji, patríte do rizikovej skupiny a pravdepodobne ste v porovnaní s ostatnými ešte viac náchylní k ochoreniu, o ktorom práve hovoríme. Preto už pri jeho prvých príznakoch je potrebné objednať sa u proktológa. Hemoroidy je možné liečiť v ktoromkoľvek štádiu, ale liečba pokročilých štádií hemoroidov môže byť výrazne problematickejšia a komplikovanejšia, a to z dôvodu výskytu bolestivých pocitov u pacienta a nemožnosti aplikovať moderné metódy liečby, ktoré praktizuje naša klinika. Preto aj pri najmenšom podozrení, navštívte našu kliniku! Nenechávajte svoje zdravie na "neskôr", dbajte o svoje zdravie!

- - Inzercia - -