Dnes je pondelok, 10.máj 2021, meniny má: Viktória
Čas čítania
3 minutes
Zatiaľ prečítané

Odhaľte mýty o zdraví! Noazaj prehltnutá žuvačka zalepí črevá a pálenka zničí baktérie?

september 20, 2018 - 15:48
Ak ste odmalička počúvali o tom, ako vám prehltnutá žuvačka zalepí črevá alebo že si úmyselným škúlením spôsobite poškodenie zraku navždy, je načase odhaliť pravdu. Zistite, ktoré zaručené teórie našich mám sú len mýtmi a odhaľte, čo sa za nimi skutočne skrýva!
Foto: 
shutterstock.com

Vajíčka zvyšujú riziko kardiovaskulárnych chorôb

V minulom storočí sa o vajíčkach hovorilo ako o zdroji nebezpečného cholesterolu. Tí, čo chceli ochrnániť zdravie svojho srdca, okamžite znížili príjem vajíčok maximálne na štyri týždenne. Dnešná veda však ukázala, že niekdajšia ,,vajíčková hystéria" bola neopodsatnená. Lekárska štúdia s názvom Konzumácia vajec, srdcovocievne ochorenia a diabetes druhého typu (Egg consumption, cardiovascular diseas and type 2 diabetes) publikovaná minulý rok v časopise Európsky žurnál klinickej výživy (European journal of clinical nutrition) uvádza, že vajcia nezvyšujú riziko kardiovaskulárnych chorôb. Podľa tejto štúdie i viacerých ďalších výskumov zvyšujú zlý choresterol v krvi, no zároveň znižujú hladinu dobrého cholesterolu, ktorý naše srdce a telo chráni. Podobne ako teória o vajičkách i povedačky o iných jedlách čo stravovacích návykoch sa časom ukázali ako nepravdivé. Ktorou z nasledujúcich ste sa doteraz riadili vy?

eggs-3183410_640.jpg

Foto: 
pixabay.com

Žuvačka vám zalepí črevá

Ak vám mama v detstve nehovorila, že nesmiete prehltnúť žuvačku, lebo vám zalepí črevá, možno poznáte druhý "hrôzostrašný" žuvačkový scenár. Teda, že vášmu žalúdku bude trvať sedem rokov, kým žuvačku rozloží a strávi. V oboch prípadoch ide o mýtus. No to, že žuvačka nie je úplne stráviteľná je pravda. Obsahuje totiž gumu a ďalšie látky, ktoré sa v našom žalúdku celkom nerozložia, ale putujú po prehltnutí nestrávené našim tráviacim traktom až do žalúdka. Žalúdok vyprázdňuje svoj obsah v pravidelných intervaloch do tenkého čreva. Nie je dôvod, aby v ňom žuvačka uviazla. Nestrávené časti jednoducho prejdú tráviacim sytémom a naše telo ich prirodzene vylúči.

zuvacka.jpg

Foto: 
shutterstock.com

Škúlenie si môžeme spôsobiť sami

Nie, nie a ešte raz nie. Neopakujte deťom rovnaký mýtus, ktorý ste ako malí počúvali od svojich starých rodičov či rodičov. Ak si deti občas zo žartu ,,zaškúlia" neznamená to, že si tým poškodia zrak navždy. Zdravé oči majú prirodzenú schopnosť simultánne sa fixovať na objekty. Chvíľkové škúlenie túto ich schopnosť nijako nezmení ani neoslabí. Škúlenie možno zdediť, môže sa objaviť po údere do hlavy pri poškodení zrakových nervov a eventuálne sa môže vyvinúť pri konkrétnych dlhodobo neliečiteľných problémoch s očami. Nikdy si ho nemôžeme spôsobiť občasným škúlením.

skulenie.jpg

Foto: 
shutterstock.com

Jogurt okamžite napraví pokazené trávenie

Jogurt je skutočne super zdravá potravina. Blahodarné účinky na naše zdravie a na črevnú mikroflóru však má len ten ,,skutočný". Teda biely jogurt, bez ovocia, príchutí, pridaného cukru a ideálne s minimálnym obsahom kalórií. Všetky sladené verzie sú pre naše zdravie skôr záťažou ako výhodou. Ovocné jogurty a produkty s príchuťami ako čokoláda či med sú totiž plné konzervantov, umelých farbív, aróm a cukru. Všetky tieto látky spomaľujú a sťazujú trávenie. Ak jete jogurt pre to, aby ste dostali svojmu tráviacemu traktu zdraviu prospešné mikroorganizmy, vyberajte si produkty s minimálnym obsahom sto miliónov mikroorganizmov na jeden gram výrobku a voľte nesladené a čo najprírodnejšie verzie.

tablespoon-2098574_640.jpg

Foto: 
pixabay.com

Zubná pasta na akné

Ak ste kedysi dávali  zubnú pastu na vyrážky a ony cez noc uschli alebo zmizli, gratulujeme! Napriek prvotnému úspechu však tento trik už znovu neopakujte. Zubné pasty sú určené na čistenie zubov a nie na pokožku. Po nanesení na tvár môžu postihnuté miesto podráždiť, nadmierne vysušiť a spôsobiť ešte viac problémov s pleťou, ako ste mali doteraz. Dôvodom, prečo sa vám možno v minulosti podarilo zvíťaziť nad vyrážkami pommocou produktov ústnej hygieny je, že mnoho z nich obsahuje alkohol alebo látky podobné sóde bikarbóne. Tie majú potenciál vysušiť pozostatky vyrážok. No je pravdepodobnejšie, že skončíte s podráždenou, neý s vyčistenou pokožkou. Ak trpíte akné, používajte vždy prípravky určené špeciálne na problematickú pleť a pred výberom a aplikáciou konkrétnych produktov sa poraďte s dermatológom.

toothbrush-571741_640_1.jpg

Foto: 
pixabay.com

Pohárik pálenky zničí baktérie v tele

Ak používate na letnej dovolenke úslovie - Jeden zdravotný vypáli červíka - vedzte, že pohárik tvrdého alkoholu vám zdvihne maximálne nálad, no určite nie mieru ochrany pred črevnými problémami. Alkohol, či už domáci alebo z obchodu, nedokáže dezinfikovať črevá ani žalúdok zvnútra. ak máte hnačku alebo iné tráviace problémy, po fľaške by ste vôbec nemali siahať. Alkohol totiž spomaľuje trávenie a dehydruje organizmus. Ak vás teda najbližšie chytia črevné ťažkosti, spoliehajte sa radšej na dostatočný prísun čistej vody, zdravú ľahkú stravu a prípadne lieky proti zápche, hnačke či bolesti.

drink-428310_640.jpg

Foto: 
pixabay.com

- - Inzercia - -