Dnes je pondelok, 17.máj 2021, meniny má: Gizela
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Kiska je za podpísanie deklarácie, ktorá prispeje k upokojeniu situcácie

marec 08, 2018 - 12:35
Prezident vyzval, aby sa pokojné občianske protesty nenazývali pokusmi o prevrat.
Foto: 
SITA

Prezident Andrej Kiska navrhuje, aby na piatkovom stretnutí traja najvyšší ústavní činitelia podpísali spoločnú deklaráciu. Myslí si, že spoločné stretnutie bude mať zmysel iba vtedy, ak z neho vzíde niečo konkrétne. ,,Aktuálna kríza dôvery si vyžaduje jednoznačný signál," povedal dnes Kiska po stretnutí s delegáciou z Európskeho parlamentu. Dodal, že on, predseda NR SR Andrej Danko a premiér Robert Fico by sa mali zaviazať, že súčinnosťou prispejú k vyriešeniu súčasnej politickej krízy. Vyzval aj na to, aby sa pokojné občianske protesty nenazývali pokusmi o prevrat.

dekl003.jpg

Foto: 
SITA

„Ak sa máme pohnúť ďalej, som pripravený prijať spoločný záväzok troch ústavných činiteľov, že podnikneme nevyhnutné kroky, aby sme upokojili napätú atmosféru a ukončili politickú krízu,“ zdôraznil Kiska. Prezident považuje za nevyhnutné, aby všetci traja vyjadrili podporu orgánom činným v trestnom konaní, ktoré vyšetrujú vraždu Jána Kuciaka a jeho partnerky. „Spoločne by sme mali vyjadriť aj hlboký rešpekt k slobodnému uplatňovaniu občianskych práv a zaviazať sa, že nebudeme pokojné protesty občanov v demokratickej krajine nazývať pokusom o prevrat riadeným zo zahraničia a ani nijako inak dehonestovať,“ vyhlásil Kiska. Nedôvera ľudí v štát podľa prezidenta pramení z dlhodobo neriešených podozrení, traja ústavní činitelia by preto mali prijať kroky, ktoré ich umožnia vyšetriť alebo vysvetliť. Návrh spoločnej deklarácie pošle premiérovi a predsedovi parlament ešte dnes poobede.

Prezident privítal záujem európskych poslancov o situáciu na Slovensku po vražde novinára. „Verím, že sa na všetkých stretnutiach stretnú s maximálnou otvorenosťou zo slovenskej strany a ochotou odpovedať na všetky otázky, lebo je v záujme Slovenska objasniť túto vraždu mladých ľudí," uviedol Kiska. Ad hoc delegácia šiestich poslancov Európskeho parlamentu začala dvojdňovú prieskumnú pracovnú cestu na Slovensku dnes. V rámci série rokovaní sa s europoslancami stretol aj prezident SR Andrej Kiska. V delegácii sú Ingeborg Grässle (EPP, Nemecko), spolupredsedníčka delegácie; Claude Moraes (S&D, Veľká Británia), spolupredseda delegácie; Ryszard Czarnecki (ECR, Poľsko); Sophia in't Veld (ALDE, Holandsko); Benedek Jávor (Zelení/EFA, Maďarsko) a Marco Valli (EFDD, Taliansko).

dekl002.jpg

Foto: 
SITA

Poslanci sa počas pracovnej cesty dnes pred prijatím u prezidenta stretli s mimovládnymi organizáciami zaoberajúcimi sa bojom proti korupcii a so zástupcami médií. Na programe majú stretnutia s ministrom financií Petrom Kažimírom a s vicepremiérom pre investície a informatizáciu Petrom Pellegrinim, s premiérom Robertom Ficom a ministrom vnútra Robertom Kaliňákom a na záver s ministerkou pôdohospodárstva Gabrielou Matečnou. V piatok majú na programe stretnutie s prezidentom policajného zboru Tiborom Gašparom, šéfom Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) Petrom Hraškom, ministerkou spravodlivosti Luciou Žitňanskou, generálnym prokurátorom Jaromírom Čižnárom, navštívia Najvyšší kontrolný úrad a tiež obec Veľká Mača, kde si uctia pamiatku Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej.

- - Inzercia - -