Dnes je streda, 03.marec 2021, meniny má: Bohumil, Bohumila
Čas čítania
3 minutes
Zatiaľ prečítané

Plesová etiketa: Ako si užiť spoločenský večer bez neželaných faux pas?

január 03, 2018 - 15:39
Ples je prehliadkou krásy, pôvabu a elegancie. Aby ste vonkajšiu krásu pretavili s tou vnútornou a užili si spoločenský večer bez neželaných faux pas, osvojte si niekoľko základných pravidiel spoločenskej etikety.
Foto: 

Šaty robia človeka

Na väčšine pozvánok sa ako dress code uvádza "black tie", čo znamená smoking pre pánov a večernú toaletu pre dámy. Prípustný je aj čierny alebo tmavomodrý oblek bez výrazných vzorovaných materiálov. Dámy sú ozdobou každého páru, preto majú viac možností voľby plesovej róby. Na ples si zásadne obliekajú dlhé šaty alebo veľké spoločenské róby z materiálov ako je brokát, šifón, zamat či satén.

Doplnky

Ako sme spomínali, ku smokingu i tmavému obleku patrí biela košeľa, ktorú páni dopĺňajú kravatou alebo motýlikom. Páni si môžu k odevu vziať len dva prstene, prípadne elegantné náramkové hodinky. Tie sú však k fraku neprípustné. Povolená je aj elegantná spona na kravatu a manžetové gombíky. K fraku sa tradične obúvajú lakovky, k smokingu a obleku stačia klasické kožené poltopánky. Samozrejmosťou sú dostatočne dlhé čierne ponožky.

Pre dámy je výber doplnkov omnoho zodpovednejšou úlohou. K večernej róbe patrí celý rad šperkov a ďalších doplnkov, ako kabelka, rukavice, šperky alebo bižutéria. V žiadnom prípade by sa nemali kombinovať pravé šperky s bižutériou. Doplnky treba vyberať striedmo. K výrazným náušniciam patrí už len náramok, prsteň či listová kabelka. Ak sa rozhodnete pre výrazný náhrdelník, náušnice by mali byť decentné. Kabelky nesmie byť veľká a mala by farebne ladiť so šatami alebo s topánkami. Topánky si zvolíme podľa šiat, k niektorým sa hodia klasické lodičky, k iným remienkové. Otvorené topánky sa nosia naboso, predpokladajú sa však ošetrené nohy s upravenými nechtami. V ostatných typoch topánok by mali byť pančuchy v pleťovej farbe. Upravujte sa vždy iba na toalete!

Aby partneri ladili...

Zladiť svoje oblečenie s partnerovým neznamená nutne mať motýlika vo farbe partnerkiných šiat alebo z rovnakého materiálu. Pár sa má zosúladiť štýlom oblečenia. Ak má pán frak, dáma si oblečie veľkú večernú toaletu. Ak smoking, dáma má dlhé spoločenské šaty. Žena je tá, ktorá má na plese farebne dominuje.

S partnerom po boku

Základným pravidlom plesovej etiky je to najočividnejšie, že na ples nikto nechodí osamote. Po vašom boku vždy musí byť partner, ktorý vás počas celého večera sprevádza. Páni by mali na plesoch tancovať len so svojou partnerkou, prípadne s dámami od svojho stola. Prvý tanec musí napriek tomu patriť vášmu sprievodcovi. Ktokoľvek iný, kto by mal záujem o tanec s vami, musí požiadať vášho spoločníka o ďalší tanec a vy musíte dotyčnému dať svoje zvolenie.

Tipy pri zoznamovaní

Po vstupe do šatne vám kabát skladá buď prítomný pomocník alebo váš partner. Nikdy si ho nevyzliekajte samé. Pri stoloch väčšinou sedíte s cudzími ľuďmi. Prítomným vás predstaví váš partner, vy odpovedáte zdvorilostnou formulkou „teší ma“. Môžete pripojiť decentný úsmev a primeraný stisk ruky. Nie veľmi silný, ani nedbalý. Tým by ste vyjadrili neúctu a nezáujem. Na privítanie povolené sú aj letmé bozky na tvár, tie si však pre istotu šetrite pre svojich známych. Počas konverzácie vynechajte sťažnosti, kontroverzné témy a tiež otázky o súkromí.

Pri bufetových stoloch nikomu nepodávajte ruku, pozdravte sa len ústne. Nezabudnite, že podujatia tohto typu sú vynikajúcou príležitosťou na získanie nových kontaktov. V kabelke by vám nemal chýbať decentný vizitkár. Nezanedbávajte osobu, s ktorou ste prišli. Musíte sa jej venovať väčšinu času strávenú na plese.

Pravidlá stolovania

Jednoduché pravidlo znie, že v dlhom rade príborov sa začnete od najvzdialenejšieho od taniera. Stolovanie ukončíte dezertnou vidličkou alebo lyžičkou. Tá bude položená nad tanierom. Vaše poháre sú po pravej ruke.

Aj keď sa jedlo nevydarí, zdôverte sa nanajvýš vášmu partnerovi. Z ponúknutej porcie vždy ochutnajte aspoň kúsok. Polievku z lyžice nesŕkajte, ale si ju vlievajte do úst. Ak niečo zhodíte zo stola, nedvíhajte to, nenápadne predmet zasuňte nohou pod stôl, aby neprekážal ostatným. (Toto pravidlo neplatí v prípade osobných vecí.)

- - Inzercia - -