Dnes je piatok, 07.august 2020, meniny má: Štefánia
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Netušené hrozby

september 11, 2017 - 15:53
8 najväčších hrozieb pre ženské zdravie, o ktorých ste doteraz nevedeli. Ženské zdravie najväčšmi ohrozuje nevedomosť a ignorancia prevencie najvážnejších rizikových faktorov. Zistite, čo si treba všímať, čo nepodceniť, prečo predchádzať chorobám srdca či ako čeliť domácemu násiliu.

1
Rakovina prsníka a krčka maternice
Podľa údajov Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) zomrie každý rok na rakovinu krčka maternice pol milióna žien a rovnako na rakoviny prsníka. WHO považuje tieto diagnózy za najvážnejšie ohrozenia zdravia a života ženy.

2
Ochorenia reprodukčnej sústavy a sexuálne prenosné choroby
Až jedna tretina všetkých ochorení, ktorými trpia ženy vo veku medzi 15 a 44 rokov je spôsobená ochoreniami reprodukčnej sústavy alebo sexuálne prenosnými chorobami. Jedno z najväčších ohrození zdravia ženy predstavuje nákaza ľudským papilomavírusom (HPV).

3
Násilie páchané na ženách
Fyzické či psychické násilie páchané na ženách ohrozuje zdravie a život žien na svete a aj na Slovensku. Podľa výskumu Násilie páchané na ženách: Celoeurópsky výskum Agentúry Európskej únie pre základné práva z roku 2014 je fyzickému a/alebo sexuálnemu násiliu vystavených až 34 percent Sloveniek počas svojho dospelého života.

4
Choroby močovej sústavy
Ženy sú oveľa náchylnejšie na ochorenia močových ciest ako muži. Lekárske výskumy uvádzajú, že inkontinenciou trpí až dvakrát viac žien ako mužov. Je to spôsobené špecifickou stavbou močovej sústavy u žien.

5
Riziko mŕtvice
Choroby obehovej sústavy postihujú častejšie ženy ako mužov. Najvýznamnejšími rizikovými faktormi pre vznik mŕtvice je prítomnosť ochorenia v rodinnej anamnéze, vysoký krvný tlak a vysoký cholesterol. U žien sa riziko navyše násobí užívaním antikoncepcie, tehotenstvom, užívaním hormonálnej terapie počas menopauzy či veľkým obvodom pásu po období menopauzy.

6
Problémy duše
Depresie a úzkosť podľa štatistík postihujú väčšmi ženy ako mužov a patria medzi hlavné príčiny samovrážd žien. Jedným zo spúšťačom môžu byť hormonálne zmeny po pôrode alebo menopauze. V prípade, že zažívate stavy úzkosti alebo depresie, neváhajte vyhľadať lekára.

7
Pitie alkoholu
Ženský organizmus ohrozuje pitie alkoholu a alkoholizmus oveľa významnejšie ako mužský. Nadmerné pitie alkoholu výrazne zvyšuje riziko vzniku rakoviny prsníka a srdcovo-cievnych ochorení u žien.

8
Silná imunita, ale väčšie riziko
Ženy všeobecne disponujú silnejšou imunitou ako muži. Paradoxne sú však náchylnejšie na vznik autoimunitných ochorení, konkrétne reumatoidnej atritídy, lupusu a sklerózy multiplex.

- - Inzercia - -