Dnes je pondelok, 18.január 2021, meniny má: Bohdana
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Idete na dovolenku autom? Tieto rady sa vám zídu!

júl 15, 2016 - 19:52
Cestujete na dovolenku autom? V spolupráci s DANUBIASERVICE a značkou Škoda vám ponúkame niekoľko rád, ktoré vám pomôžu, aby vaša cesta za letným oddychom bola bezproblémová.
Foto: 
pixabay.com

Predpokladom, že sa vám bez následkov podarí prísť do cieľa, je bezchybný technický stav vášho auta. Hoci pri dnešných moderných autách si mnoho vecí už doma neskontrolujete, sú veci, ktoré zvládnete. A na ostatné tu predsa máme servis. Určite si to však nenechajte na poslednú chvíľu.

Kam s tými vecami?

Pobaliť rodinku do auta chce niekedy naozaj mimoriadne nadanie a množstvo skúseností napríklad s hrou Tetris. No ak dodržíte základné pravidlá, môže to byť hračka, aj keď nemáte kombi. Zapamätajte si, že ťažké kusy patria na dno kufra, preto by ste ich mali dávať do auta ako prvé. Dôležité je, aby ste batožinu spolu s ostatnými vecami uložili do auta tak, aby neprevyšovala hornú hranu zadných sedadiel. V prípade, že máte za zadnými sedadlami mrežu, pokojne ukladajte ďalej. Pokiaľ váš náklad prevyšuje kapacitu kufra, dokúpte si radšej strešný nosič a box.

Pobelené – štartujeme!

Počas presunu za zážitkami by ste mali vždy myslieť na komfort vodiča, pretože je len na ňom, ako sa dostanete do cieľa. Najväčším rizikom je šoférovať množstvo kilometrov v kuse, s cieľom byť na mieste čo najskôr. Určite by ste nemali preceňovať svoje schopnosti, nikam sa nehnať a pravidelne oddychovať. Odborníci radia nejazdiť naraz viac ako štyri hodiny, no je to individuálne. Dôležité je nielen správanie vodiča, ale aj posádky, najmä spolujazdca. Ten by mal vodiča nielen sledovať, ale aj s ním konverzovať. Pri spozorovaní najmenších známok únavy je nevyhnutné zastaviť a urobiť si prestávku.

Nezabudnite piť

V lete je dôraz na pitný režim podstatne vyšší ako počas roka, dospelý by mal denne vypiť 3,5 až 5 litrov tekutiny. Určite zabudnite na sladené nápoje, odporúčané sú čistá voda, bylinkové čaje, ovocné šťavy alebo minerálky. Opatrne aj s kávou, ktorá organizmus odvodňuje. K celkovej hydratácii organizmu však samotný pitný režim nestačí. Vďaka klimatizácii či slnečnému žiareniu a vysokým teplotám sa vysúša a dehydruje pokožka. Odporúča sa používanie hydratačného krému aj ovlažovanie pleti a vlasov nechlórovanou vodou.

S deťmi opatrne

Vo väčšine prípadov sa presúvame na dovolenky aj s deťmi. Práve ich dlhá cesta „otravuje“ najviac. Ak je to možné, naplánujte si cestu počas noci, kedy väčšinu času prespia. Ak nemáte v aute obrazovky v opierkach hlavy, určite by ste mali deťom zobrať tablet, či knižky, aby ste ich počas cesty zabavili. To platí najmä počas cesty cez deň. Určite nezabudnite na pravidelné prestávky, aby sa nezačali v aute nudiť. 

Holiday traveling safety tips

- - Inzercia - -