Dnes je pondelok, 18.január 2021, meniny má: Bohdana
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Poklad, ktorý nám tu zanechali anjeli

máj 16, 2016 - 10:00
Počuli ste už niekedy výraz Angel´s Share, anjelsky podiel alebo anjelska daň? Ide o výraz pre podiel tekutiny odparenej zo sudu počas zrenia alkoholu. Množstvo takto odparenej tekutiny závisí od mnohých faktorov – teploty, vlhkosti, ale aj od druhu použitého sudu. Napríklad Škóti uvádzajú, že anjelska daň tvorí 1 – 4 % objemu ročne.
Foto: 
pixabay.com

Starostlivo ošetrované špičkové liehoviny po celom svete trpezlivo čakajú v sudoch, starnú a zrejú ovplyvnené okolitým prostredím. Počas tejto doby voda aj alkohol odparovaním čiastočne unikajú pórmi v sudoch. Vo vlhkých podmienkach sa prirodzene odparuje viac alkoholu než vody, takže starnutím podiel alkoholu v nápoji klesá. To, čo zo sudu vyprchá, je podiel, z ktorého sa môžu tešiť len anjeli, preto sa mu hovorí „Angels´ Share“. V pivniciach Metaxa House v Attike je ale všetko inak. Vďaka nízkej vlhkosti a po celý rok miernym a stabilným teplotám si anjeli vezmú väčší podiel vody a v sudoch zanechajú koncentrovanejšiu zmes s intenzívnou arómou. Nápoj má výrazne vyšší obsah alkoholu než pred stočením do sudu. Táto zmes zrelých muškátových vín a špičkových destilátov, starostlivo vybraných a zrejúcich celé desaťročia, je jediná svojho druhu. Jantárovú tekutinu zdobí vôňa kôry horkého pomaranča, sušeného ovocia, sladkého korenia, čokolády, dubu, karamelu, vanilky Bourbon, slivkového lekváru a slamienky.

Pomáhal aj expert na vône

Metaxa Angels’ Treasure je unikátna svojim vznikom a majstrovským prevedením. Pri jej tvorbe sa Metaxa Master, Constantinos Raptis, inšpiroval príbehmi o anjeloch, ktoré poznal z rozprávaní svojich predchodcov. Legendy o tomto jedinečnom fenoméne ho tak uchvátili, že ich túžil zachytiť a premeniť v niečo skutočné. „Tento nápoj vytváram z jemných destilátov, ktoré zreli po desaťročia v malých sudoch z limousinských dubov, ktorých drevo sa vyznačuje vysokou priepustnosťou odparovanej vody. Tieto zrelé destiláty miešam s vybranými muškátovými vínami z ostrova Samos a vzniknutú zmes nechávam ďalej zrieť vo veľkých dubových sudoch, kde odparovanie pokračuje, hoci s menšou intenzitou. Len raz v roku potom nastane tá chvíľa, kedy prepustím z pivnice malé množstvo Metaxa Angels’ Treasure,“ vysvetľuje Constantinos.

Aby poklad anjelov opísal čo najvýstižnejšie, pozval na inšpiratívne stretnutie svojho priateľa, experta na vône. Pierre Aulas je známy vytváraním nádherných vôní pre tie najprestížnejšie luxusné značky na svete. Značkové liehoviny a parfumy majú podľa Pierra veľa spoločného. Sú to najmä detaily, ktoré nám utkvejú v pamäti a potom vyvolávajú túžbu. Ochutnávka bola preňho neočakávaným zážitkom. Ako sám podotkol: „Arómy, ktoré nám tu anjeli zanechali, boli bohatšie a koncentrovanejšie. Vznikol dokonalý celok, veľmi zaujímavá tekutina, ktorá v mojich ústach priam explodovala v prekrásnom bukete. Zmes Angels’ Treasure je sofistikovaná a prepracovaná do dokonalej rovnováhy, rovnako ako ktorýkoľvek veľký parfum. To je rozhodne znakom dokonalosti.“

Elegantný design nádherne tvarovanej karafy, ktorá evokuje krivky anjelských krídel a uzáver zobrazujúci kvapku Angels’ Share, ale aj jej hlboký, jantárový obsah získali na medzinárodnom fóre kvalitných liehovín viaceré prestížne ocenenia.

- - Inzercia - -