Dnes je streda, 30.september 2020, meniny má: Jarolím
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Poďme spolu zdravo žiť

marec 26, 2016 - 12:17
Myslíte si, že žijete zdravo? Jednoduchá otázka, ale odpoveď je zrejme zložitejšia. Ak si myslíte, že ÁNO, ste buď beznádejná optimistka alebo máte obdivuhodne pevnú vôľu, ktorú vám ja osobne úprimne závidím.

Ak ste si povedali potichu, že VÄČŠINOU ÁNO, tak klobúk dolu. Mať v živote usporiadaný systém a iba občas si z neho tak trochu odbehnúť a užiť si, to je dobrá voľba pre telo i psychickú pohodu. Tento variant by som volila najradšej zo všetkých aj ja. Ak ste sa zamysleli a výsledkom je váhavé ASI, existuje pravdepodobne vo vašom životnom štandarde niekde háčik. Buď nedokážete odolať sladkostiam a pečenej krkovičke s nadýchanou knedľou, alebo si všade vozíte svoje pohodlné „pozadie“ v aute a po večeroch leňošíte v kresle. Pôvodne neškodné prehrešky sa vám časom dostali hlboko pod kožu a vy s nimi už ani nebojujete. Iba občas si povzdychnete a ďalej sa nehýbete, neplávate, nebicyklujete...
Ak patríte k tridsiatničkám, ešte ani netušíte, ako sa vám telo „odmení“ za toto „sladké“ ničnerobenie. Ak máte štyridsať, možno vás začína strašiť nebezpečný tuk na bruchu... a ak máte päťdesiat, predpokladám, že ráno vstávate z postele veľmi opatrne, pretože sa hlásia všetky boľavé kĺby, veľké i tie malé! A ak máte ešte o kúsok viac, zrejme ste už pochopili, že nič dôležitejšie, ako zdravie, ste nikdy v živote nemali.
Ja som nikdy nepatrila k extrémistom. Mám rada svoje pohodlie a svoje telo som nikdy príliš netýrala. Ale na vlastných chybách som sa naučila variť šetriacu dietu, denne sa nútim zjesť aspoň jedno jablko či banán, na desiatu chrúmem buď mrkvu alebo pijem paradajkovú šťavu a na večeru si poctivo krájam surovú uhorku...
Na počudovanie mi to všetko už dnes chutí. A keďže telo potrebuje veľa kyslíka, aby dokázalo zdravo spaľovať tuky a držať nervy na uzde, začala som dokonca behať. Aby som si poriadne zhlboka predýchala pľúca a trochu sa nadopovala endorfínmi šťastia, pretože samy od seba akosi prestávali fungovať.
Mne trvalo pomerne dlho, kým som sa dopracovala k akej takej rovnováhe medzi pôžitkom a zdravím, ale vy ste na tom možno oveľa lepšie. A ak nie, ponúkame vám zopár originálnych tipov. Možno niektoré poznáte, no verím, že mnohé vás posunú ešte o kúsok ďalej.
Poďte s nami behať, poďte sa trochu zadýchať a nadýchať kyslíka, poďte si uvariť zdravé pochúťky a užívať si život.
Poďte s nami zdolávať tukové vankúše, odbúravať stres a užívať si chvíle iba pre seba. Nadšenie je rozhodne nákazlivé.
Po tom, ako sa nám v redakcii nápady na zdravý životný štýl doslova sypali jeden za druhým, chodím najnovšie
do práce - a občas dokonca i z práce - pešo. Neodolala som eufórii a predstave, že budem mať lepšiu kondíciu, viac
energie a štíhlejší pás! A čo vy? Nastavíte si hodinky a začnete s nami zdravo žiť?

Príjemný a veselý apríl

- - Inzercia - -