Dnes je utorok, 21.január 2020, meniny má: Vincent
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Ste si istí, že nemáte cukrovku?

február 09, 2014 - 10:46
Cukrovka sa objavuje nebadane a príznakom často nevenujeme dostatočnú pozornosť. Odborníci pritom bijú na poplach, pretože v rozvinutých krajinách je štvrtou najčastejšou príčinou úmrtia, a aj u nás diabetikov neustále pribúda. V čom všetkom vás môže ohroziť neliečená cukrovka?
Na Slovensku je približne 350-tisíc liečených diabetikov. Varujúcejšia je však iná informácia: pravdepodobne až u 150-tisíc ľudí prebieha cukrovka v nepoznanej forme, čiže pacienti o nej nevedia, a teda sa neliečia. Pritom neliečená môže byť príčinou mnohých závažných komplikácií, skracuje život o 10 až 15 rokov.
 

Cukrovka poškodzuje cievy a srdce

Ide najmä o nebezpečný proces aterosklerózy – cievy sa zužujú alebo aj úplne uzavrú, dochádza k nedokrveniu orgánov. Ak postihne tepny srdca, mozgu, tepny dolných končatín či aortu, môže spôsobiť akútny srdcový infarkt, náhlu cievnu mozgovú príhodu, chronické srdcové zlyhávanie, ale aj náhlu smrť pri nedokrvení srdcového svalu. Ateroskleróza dolných končatín môže zase viesť k odumieraniu tkaniva nohy, až k jej amputácii. Srdcovocievne ochorenia hrozia diabetikom oveľa častejšie ako dospelým bez diabetu, všetko sa výrazne znásobuje, ak ide o neliečenú cukrovku.
 

Problémy v intímnom živote

Vysoká hladina glukózy môže napádať nervy, ktoré vedú do končatín, vysielajú signály do srdca, žalúdka, močového mechúra alebo pohlavných orgánov. Nastávajú problémy s trávením, vyprázdňovaním, môže dôjsť k gastroparéze – „ochrnutiu“ žalúdka. Časté sú aj problémy v intímnom živote, napríklad s erekciou či neschopnosť úplne sa vymočiť. Súčasné poškodenie ciev a nervov v končatinách vedie k ďalšej závažnej komplikácii – tzv. diabetickej nohe. Prejavuje sa infekciami a vredmi, v krajnom prípade treba pristúpiť k amputácii. 
 
Zisťovanie stupňa cukrovky
 

Zlyhávanie obličiek

Diabetes mellitus je v súčasnosti tiež najčastejšou príčinou zlyhania obličiek s potrebou dialyzačnej liečby alebo transplantácie. Vysoká hladina glukózy totiž ničí bunky obličiek, ktoré tak postupne strácajú filtračnú schopnosť. Zatiaľ čo včasné štádiá zlyhávania obličiek je možné ovplyvniť a zvrátiť ich rozvoj, pri pokročilejších štádiách je už proces nezvratný. Keďže sa problémy neprejavujú, odhalenie choroby je komplikované. Jedinou možnosťou včasnej diagnostiky sú pravidelné vyšetrenia moču.
 

Ohrozené sú oči

Ďalšia závažná komplikácia cukrovky postihuje drobné cievky očí, najmä sietnice. Môže spôsobiť čiastočnú stratu zraku a bez liečby viesť až k slepote. Ide o tzv. diabetickú retinopatiu, ktorá je najčastejšou príčinou nezvratnej slepoty v rozvinutých krajinách. Hrozí tiež vyššie riziko vzniku glaukómu (zeleného zákalu) a sivého zákalu. 
 

Bolestivosť zubov

Ústa sú veľmi ohrozené infekciami. Cukrovka totiž poškodzuje biele krvinky, ktoré potom nevedia telo pred nimi dostatočne chrániť. Problémy sa prejavujú suchom v ústach, vredmi, infekciami a zubným kazom, ďalej aftami a plesňovou infekciou úst a jazyka, spomaľuje sa prúdenie živín do ďasien, ktoré sa častejšie zapália. Trápia aj pocity pálenia v ústach alebo na jazyku. 
 

Hlavné príznaky diabetu:

  • nadmerné močenie, 
  • neustály smäd, 
  • poruchy ostrosti zraku, 
  • pocit brnenia či pálenia v končatinách, 
  • opakujúce sa kožné alebo pohlavné infekcie, 
  • plesňové ochorenie chodidiel,
  • pomalé hojenie rán,
  • schudnutie bez známej príčiny, zvracanie a bolesti žalúdka,
  • celková vyčerpanosť
 
Viac sa dočítate v SLOVENKE!
 
Autor: BEATA VRZGULOVÁ
Foto: Thinkstock a archív
 

- - Inzercia - -