Dnes je sobota, 22.február 2020, meniny má: Etela
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Sme to, čo dýchame

december 22, 2015 - 16:04
Bez vzduchu človek neprežije. Napriek tomu, že je pre nás taký samozrejmý, jeho kvalitu väčšina z nás absolútne nerieši. Škodliviny, ktoré spolu s kyslíkom vdychujeme, nevnímame, avšak dlhodobo negatívne vplývajú na naše zdravie a sú príčinou mnohých chorôb od alergií, cez astmu, až po rakovinu pľúc.
Nie je to zďaleka iba o dobre známom smogu a alergénoch, ktoré ohrozujú veľké percento populácie, ale aj o skrytých hrozbách, ktoré na nás pôsobia v každom nádychu, hoci si to neuvedomujeme. Napríklad elektronika, televízory, počítače či kopírky – vedeli ste, že aj tieto nám môžu škodiť? Vytvárajú totiž elektromagnetický smog a nerovnováhu iónov v ovzduší. A hoci pôsobia len vtedy, keď sú zariadenia v prevádzke, alebo v prípade mobilu, keď práve telefonujete, je náročné vždy po použití zariadenia odpájať od zdroja elektrickej energie. A tak sa škodliviny spolu s ostatnými látkami z PVC materiálov v domácnosti vylučujú do ovzdušia a my ich dýchame. 
 
Syndróm nezdravých budov
 
Ak ste si teda mysleli, že za zatvorenými oknami ste v bezpečí, asi vás sklameme. Podľa meraní je vzduch vnútri budov často aj niekoľkonásobne horší ako vonkajší. Hovoríme o tzv. syndróme nezdravých budov, známom aj ako SBS, ktorý spôsobuje množstvo problémov: od únavy a zníženej koncentrácie, cez bolesti hlavy, nespavosť, alergiu, astmu, až po rakovinu a ťažké depresie, infarkt a mozgovú príhodu. Toto skryté nebezpečenstvo nám hrozí najmä na jeseň a v zime, keď menej vetráme, aby sme neplytvali energiou a nevpúšťali si zvonku znečistený vzduch. 
 
Ak čistiť, tak kvalitne
 
Čističky vzduchu sú dnes už bežnou súčasťou väčšiny moderných domácností, ako aj televízia či chladnička. Pomáhajú astmatikom a alergikom a zdravým ľuďom slúžia ako vynikajúca prevencia pred chrípkou a ostatnými vzduchom prenosnými chorobami. Keď sa už rozhodnete kúpiť ju, rozhodne nešetrite a stavte na kvalitu. V prvom rade si položte otázku, do akého prostredia idete čističku kupovať. Inú budete potrebovať do fajčiarskej reštaurácie a inú do detskej izby. V prašnom prostredí, na prízemí alebo ak ste fajčiar, budete potrebovať výkonnejšiu čističku ako na dvanástom poschodí paneláku. 
 
Viac sa dozviete v aktuálnom čísle Zdravie rodiny

- - Inzercia - -