Dnes je utorok, 23.apríl 2019, meniny má: Vojtech
Čas čítania
3 minutes
Zatiaľ prečítané

Farby pre zdravie

október 14, 2010 - 14:02
To, že svetelné žiarenie aktivuje v našom tele dobrú náladu a slnečné lúče nám vyčaria úsmev na tvári, vieme všetci. No terapia svetlom môže prebiehať aj pomocou farieb. Tie aktivujú v našom tele samoliečebný potenciál, a tak sa kolorterapia dnes stáva bežnou doplnkovou liečbou.
Základom farebnej terapie je starodávna indická metóda, podľa ktorej máme v tele sedem zón rôznych farieb. Každá farba zodpovedá jednej telesnej partii. Toto členenie vychádza z hinduistickej tradície, ktorá rozoznáva sedem hlavných čakier, teda zón, údajne umiestnených nad sebou. Každá čakra má svoju ideálnu frekvenciu určujúcu jej farbu i ďalšie vlastnosti. Tento systém je v Indii základom fyzickej, emocionálnej aj duchovnej samoliečby. „Liečba farbami má niekoľkotisícročnú tradíciu, no farebná terapia v kombinácii s polarizovaným svetlom sa aplikuje iba niekoľko rokov a málo pacientov o nej vie. O tom, že jednotlivé farby majú nejaký účinok, vieme už odpradávna. Svojim pacientom však túto metódu rozhodne odporúčam ako doplnkovú terapiu ku klasickej medicíne,“ hovorí praktická lekárka Alena Fričová. Aplikovaním svetelnej terapie s polarizovaným svetlom je podľa nej liečba efektívnejšia a účinnejšia. Navyše, liečiť takto môžete nielen choroby, ale aj skupiny chorôb, čo podstatne rozširuje terapeutické možnosti.

Ako si vybrať správnu farbu?

Z hľadiska liečebnej lampy s polarizovaným svetlom vám postačí poznať farby aury, respektíve čakry, aby ste vedeli, ktorá časť tela má akú farbu. Diplomovaná zdravotná sestra a prírodná liečiteľka, Venuša Studničková vysvetľuje: „Zjednodušene povedané, vrch hlavy  je fialový, oblasť po hrudnú kosť modrá, hrudník je zelený, časť pod rebrami je žltá, podbruško oranžové, oblasť genitálií ružová a časť tela od stehien dole je červená.“ V teórii kolorterapie sú však farebné sklíčka účinné aj samostatne. „Stačí si uvedomiť, ako na nás vplývajú farby prostredia – zelená lúka, steny v domácnosti či farebný obraz. Aj preto sa v setoch polarizovanej farebnej svetelnej terapie nachádza šesť farebných sklíčok: červené, oranžové, zelené, modré, ružové a fialové. Siedme, v žltej farbe je už zahrnuté v prístroji. Po nasadení filtra vhodnej farby môžeme  ožarovaním správnych orgánov dosiahnuť vysokoefektívnu liečbu aj v pohodlí domova,“ dodáva bylinkárka a liečiteľka, podľa ktorej sú farebné sklíčka využiteľné kedykoľvek počas dňa. Farby vraj dokonca dokážu jemne meniť aj chuť, vôňu, no najmä kvalitu nápojov.

„Upokojujúci kúpeľ si zase pripravíte, ak vodu vo vani prežiarite na desať minút lampou s modrou fóliou. Po takomto relaxovaní sa nervová sústava upokojí a vy si môžete odpočinúť. Ak trpíte problémami s kĺbmi, stačí ak jeden a pol kilogramu kuchynskej soli vložíte do vane plnej vody, prehrejete ju žltým svetlom a ľahnete si do tohto kúpeľa na pol hodiny. Toto ošetrenie je účinné aj v prípade psoriázy,“ radí odborníčka, ktorá prezradila aj to, že svojim klientkam odporúča na vrásky oranžové sklíčko.

Na čo všetko biolampa pôsobí?
„Použitie liečebnej biolampy odporúčam najmä pri symptómoch, ako je alergia, astma, Parkinsonova choroba, bolesti hlavy či uší, bolesti hrdla, prechladnutie a kašeľ, angína, nádcha, zápal ďasien, bolesti zubov a čeľustných kĺbov, artritída a bolesti kĺbov, diabetes, ekzémy, vredy, opuchy a bolesti nôh, postihnutia šliach a svalov, vysoký alebo nízky krvný tlak, reumatizmus, bolesti chrbta, jazvy, podliatiny, psoriáza, kiahne, opar, afty, mykózy, žalúdočné vredy či zápal stredného ucha,“ vymenúva doktorka Fričová. Častými užívateľkami sú však i ženy, ktoré trápia menštruačné ťažkosti a poruchy tvorby mlieka alebo kozmetické defekty v podobe akné, vrások, celulitídy, prasknutých cievok, majú problém s vypadávaním vlasov, prehnali to s opaľovaním a podobne. Biolampa si však poradí aj s poruchami spánku, depresiami, stratou chuti do jedla, zápalom nechtového lôžka.

Ako ju aplikovať?

Pri používaní biolampy sa treba riadiť dôležitými radami a pokynmi. „Odporúčaná aplikačná vzdialenosť medzi sklom lampy a ošetrovaným povrchom pokožky je maximálne päť centimetrov. Pri zvyšovaní tejto vzdialenosti sa účinnosť lampy znižuje, čím sa adekvátne zvyšuje čas potrebný na liečbu. Ak je povrch pokožky celistvý, je ideálne položiť liečebnú lampu priamo na pokožku. V prípade ošetrovania zápalov pokožky či kožných porúch odporúčame pacientom zvýšiť aplikačnú vzdialenosť o dva centimetre,“ radí lekárka. V závislosti od očakávaných výsledkov odborníci odporúčajú 2- až 3-týždňové, dokonca aj až trojmesačné kúry, ktoré môžete počas roka opakovať. Lampa sa používa bez ohľadu na vek. Ošetrenie vykonávajte viackrát denne, opakujte ho však maximálne po hodine, nie ráno a večer. Stimulačné ošetrenia sa však uskutočňujú ráno, aby sme predišli poruchám spánku. Naštartovanie biologickej reakcie trvá približne dve minúty, na dosiahnutie liečby sú však potrebné aspoň štyri minúty. Maximálny čas svetelnej terapie by však nemal presiahnuť dvadsať minút, ktoré sú potrebné napríklad pri liečbe veľkých kĺbov alebo pri nervových poruchách.Autor: MÁRIA GYURÁNOVÁ
Foto: Citadela

- - Inzercia - -