Dnes je pondelok, 25.máj 2020, meniny má: Urban
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Divadlo plné emócií

marec 14, 2010 - 17:56
Prvý marec tohto roka bol presne tým dňom, keď sa pred deviatimi desaťročiami uskutočnila prvá premiéra v SND. Na oslavu tohto výnimočného výročia sa v Sále opery a baletu v novej budove divadla konal slávnostný galavečer.
V rámci programu sa v zaplnenej sále predstavili všetky tri umelecké súbory divadla – balet, činohra aj opera. Deväťdesiat rokov histórie nahradil na scéne rovnaký počet slávnostných minút programu, ktorý neformálnymi, poetickými príhovormi uvádzali riaditelia príslušných súborov Mário Radačovský, Štefan Bučko a Pavol Smolík.

Hosťami slávnostného večera boli súčasní i bývalí členovia našej prvej divadelnej scény, politici aj veľvyslanci viacerých štátov EÚ. Program uviedol neoklasický baletný repertoár G. Balanchina Serenáda a potom nasledovalo nádherné pas de deux Romana Lazíka a Niny Polákovej z baletu Labutie jazero, pri ktorom sa na pódiu chvíľami takmer zastavoval čas. Divákov však najviac nadchla následná choreografia Jiŕího Kyliána Šesť tancov, svieža, vtipná, invenčná a plná netradičných pohybových prvkov a grotesknej nadsádzky.

Činohernú časť prezentoval úryvok z predstavenia Tančiareň, po ktorom sa herci obrátili k publiku s osobnými a citovo zafarbenými vyznaniami, hovorili o svojich začiatkoch a zážitkoch v angažmáne našej prvej scény. Na javisku prehovorili  legendy a opory SND ako Ladislav Chudík, Mária Kráľovičová, Emília Vášáryová, Kamila Magálová či vtipný bonmotista Juraj Slezáček, ktorý večer okorenil svojským humorom. O slovo sa prihlásila aj nová, dravá generácia hercov, napríklad Tomáš Maštalír a Gabriela Dzuríková, ktorí svojim slovami dokázali, že im nechýba pokora a úcta k herectvu, pre herca taká podstatná.

Zatiaľ čo Tančiareň prezentovala výsek z historickej a osobnej pamäti istej skupiny ľudí, opernú časť slávnostného večera uviedla predohra Jána Levoslava Bellu Kováč Wieland, ktorá bola len prípravou pre Svadobný obraz – výsek z majstrovského diela Eugena Suchoňa Krútňava. Dnes už asi nikto nezapochybuje, že táto opera originálnym spôsobom reflektuje slovenské folklórne bohatstvo a aj jej krátka časť ukázala, že Suchoň vytvoril hodnotný, nadčasový klenot hudobnej drámy, plný dramatického napätia a írečitých národných obrazov, ktoré citlivo, citovo zarezonujú aj dnes, vyše šesťdesiat rokov od prvej historickej premiéry.

Autor: ANDRIJAN TURAN
Foto: Izabela Pažítková, archív SND- - Inzercia - -