Dnes je štvrtok, 24.január 2019, meniny má: Timotej
Čas čítania
3 minutes
Zatiaľ prečítané

NEVERA... a čo s ňou?

február 09, 2015 - 13:36
Mnohí sme si tým prešli. Bolí to. Neznesiteľne to bolí. Čo sa skrýva za neverou a ako sa cez ňu preniesť?
Aby mal človek úspešné manželstvo, mal by vedieť, čo vlastne manželstvo znamená a čo od neho očakáva. Denno-denne sa stretávame s partnermi, ktorí, zdá sa, nevedeli nájsť riešenie svojich problémov. Snúbencom sa často kladie otázka, prečo sa chcú vziať. Ženy zvyčajne odpovedia: Chcem, aby ma niekto miloval. Keď sa opýtame mužov, prečo sa chcú oženiť, odpovedajú podobne. Obaja z páru teda chcú byť milovaní, ale kto z nich bude v manželstve milovať?
 
 
KÝM ŤA POTREBUJEM MILUJEM ŤA...
Manželstvo je predovšetkým o dávaní. Ak chceme mať naozaj úspešné manželstvo, mali by muž aj žena navzájom súperiť, kto dá viac lásky. Bohužiaľ, manželstvá často stroskotávajú, pretože každý očakáva, že dostane viac ako on sám dá. Dnes žijeme v konzumnej spoločnosti a všetko vnímame cez prizmu toho, akú výhodu budeme mať z každého kroku, ktorý urobíme, a z každého nášho rozhodnutia. Ľudia dneška riešia krízu v manželstve zväčša veľmi radikálne.
 
 
Povedia si: Ak mi manželstvo už nič nedáva, rozvediem sa. Žijeme v spoločnosti, ktorú charakterizuje odhadzovanie použitých vecí, a takýto postoj máme aj k ľudom. Kým ťa potrebujem, milujem ťa. Keď ťa už potrebovať nebudem, prestanem si ťa všímať. Žiaľ, s takýmto zmýšľaním sa dnes stretávame často. Určite sa dá pochopiť, že TOTO nie je láska. Ak milujeme partnera preto, čo mi môže dať, nedá sa hovoriť o láske. Kým mi môj partner dáva to, čo chcem, milujem ho. Ale keď ja budem musieť dávať viac ako dostávať, prestanem si partnera všímať a nájdem si iného. Je to jeden z dôvodov, prečo sa mnohé manželstvá v súčasnosti rozpadávajú a prečo si partery hľadajú iné vzťahy a dochádza k nevere.
 
DEFINÍCIA NEVERY
Definovať neveru je pomerne zložité, pretože jej vnímanie je pre každé manželstvo či partnerstvo individuálne. Každý z nás má svoje hranice nastavené inak. Líšia sa v tom, v akom štádiu manželstva či partnerstva k nevere došlo, alebo či ide o záležitosť prevažne sexuálnu, alebo emocionálnu. Môže ísť o náhodný kontakt, dobrodružstvo, sexuálnu promiskuitu alebo dlhotrvajúci vzťah k jednej osobe. Každý typ nevery však vzťahy výrazne narúša a často sa manželstvo alebo partnerstvo neverou končí. 
 
 
ZOSTAŤ? UTIECŤ? POMTIŤ SA?
Podvedený človek má pocit, že sa mu zrútil svet. Pýta sa sám seba, kde urobil chybu, chce vedieť príčinu aj detaily nevery. Existuje veľké množstvo dôvodov a motivácií, prečo sa človek „na neveru dal“. Za najčastejšie by sme mohli považovať túžbu po zmene, po úniku z prostredia, v ktorom je človek nespokojný so sebou či svojím parterom, nedostatku pozornosti od partnera a naivne túto pozornosť hľadá u v náručí niekoho iného.
 
 
Taktiež môže ísť o paniku životného bilancovania,  o potrebu zbaviť sa pocitov neistoty a menejcennosti, čo súvisí so snahou kompenzovať  neúspechy  z iných sfér života vo sfére milostnej. Príčinou však býva aj citová deprivácia, keď je nevera dôsledkom citového nedostatku vo vzťahu, vzájomnej odcudzenosti, nezáujem jednej strany o svojho partnera. Neraz je motivácia k nevere aj účelová, čiže akési „potrestanie“ partnera alebo vyvolanie žiarlivosti.
 
KOMUNIKUJTE!
Reagovať na neveru je ťažké a asi nikto nedokáže presne povedať , čo by urobil, kým sa do takej situácie nedostane. Po odhalení zväčša nastupujú výčitky, hádky, kontrola partnera, hnev, beznádej, smútok, plač... Nie vždy sa však končí rozchodom či rozvodom. po nevere nebude vzťah už nikdy ako predtým, ale jeho náprava a vylepšenie je možné. Úprimný rozhovor s partnerom je cesta, ako vzťah zachrániť. Je dôležité hovoriť o svojich pocitoch, o tom, čo skutočne obidvaja prežívate. Zrekonštruuje svoj vzťah, budujte na tom, čo je vo vzťahu fungujúce, oblasti, kde to škrípalo, budujte nanovo. Komunikácie je teraz nesmierne dôležitá.
 
 
Aj keď to nie je jednoduché a často sa aj banálny rozhovor končí hádkou , výčitkami a slzami. Ak však chcete spolu ďalej fungovať, budete musieť časom svoju pozornosť upriamiť  aj inam, ako len na krivdu a výčitky, ktoré vám váš partner spôsobil. Tému nevera uzavrite napríklad v prítomnosti terapeuta alebo nezainteresovanej osoby a už sa k tejto záležitosti nevracajte. Tiež si položte otázku. „Aký je môj podiel viny na nevere?“. Cesta zabudnutia a odpustenia je asi jediným spôsobom, ako sa s neverou vyrovnať a posunúť sa vpred. Ak sa vám to podarí, je možné, že váš vzťah bude ešte krajší a pevnejší, ako bol predtým.
 
Zdroj: RED
Foto: thinkstock 

- - Inzercia - -