Dnes je štvrtok, 24.január 2019, meniny má: Timotej
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Moderná žena a hormonálna antikoncepcia

apríl 22, 2010 - 16:43
Antikoncepcia je jedna z metód, ktorou je možné zabrániť počatiu vďaka pôsobeniu syntetických hormónov. Antikoncepcia sa dá ušiť na telo takmer každej žene, aj tej, ktorá má z umelo dodaného estrogénu a gestagénu hrôzu. Určite ste zaregistrovali prevratné novinky, niečo vám hovoria náplaste aj originálny krúžok. Práve teraz, keď uvažujete o tom, že antikoncepciu začnete brať vôbec prvýkrát, alebo túžite vymeniť starú za novú, pomôžeme vám zorientovať sa.

Najprv si ujasnite, čo vlastne od antikoncepcie požadujete. Ak máte vážny vzťah a  nezáleží vám na tom, či otehotniete, skúšajte prirodzené plánovanie rodičovstva. Ak používate metódu prirodzeného plánovania rodičovstva, hrozí totiž vysoké percento zlyhania, aj napriek tomu, že dnes si už môžete pomôcť špeciálnymi testermi z lekárne. Rovnako rizikovou antikoncepciou ako výpočet plodných dní, je spoliehať sa na bariérovú alebo chemickú antikoncepciu.

Kondómy majú síce výhodu navyše, ochránia pred niektorými pohlavnými chorobami, no môžu sa pri styku poškodiť. Preto je vhodné bariérovú antikoncepciu dopĺňať ďalšou, napríklad chemickou, teda spermicídnymi gélmi alebo čipkami, ktoré usmrcujú spermie. Ako bariérovú antikoncepciu možno použiť pesary a ženské prezervatívy, u nás sú však nedostupné.

Ak sa rozhodnete pre klasickú hormonálnu antikoncepciu, mali by ste navštíviť vášho gynekológa. Gynekológ musí poznať vaše požiadavky a kompletný zdravotný stav. Či ste už rodili a koľkokrát, aké máte ochorenia, ženské aj iné, či vás trápi vysoký tlak, ochorenie pečene alebo zrážanlivosti krvi. Dôležité je vedieť, či sa vo vašej rodine vyskytli cievne choroby, tromboembólia, aj to, koľko vážite a meriate a či fajčíte.

Ak si prajete zavedenie vnútromaternicového telieska alebo vnútromaternicového systému, čo sú ďalšie formy antikoncepcie, mali by ste sa gynekológovi zdôveriť, či máte iba jedného partnera, alebo viacerých. V prípade viacerých sexuálnych partnerov by vnútromaternicové teliesko mohlo uľahčiť vznik zápalového ochorenia v malej panve.

Hormonálnu antikoncepciu vám gynekológ predpíše priamo na mieru. Rozhoduje váš celkový zdravotný stav, aj vedľajšie benefity, ktoré od antikoncepcie požadujete. Hormonálnu antikoncepciu delíme na kombinovanú, zloženú z estrogénov a gestagénov, a takzvanú progestín only pills, teda tabletky, ktoré obsahujú iba gestagén. Syntetické hormóny bránia dozrievaniu vajíčok, vytvárajú v dutine maternice nevhodné prostredie na počatie a zahusťujú pošvový hlien. Obavy z toho, že kvôli tabletkám príšerne priberiete alebo vám narastú chĺpky sú už dnes neopodstatnené.

Kombinovaná antikoncepcia prešla dlhým vývojom a preto vám dnes môže pomôcť s viacerými „problémami“, ako je iba nechcené tehotenstvo. Ako vedľajší benefit antikoncepcia pomáha odstraňovať akné, predmenštruačný syndróm, pocit napnutých prsníkov, bolesti podbruška a zadržiavanie vody počas predmenštruačného syndrómu, bolestivú ovuláciu a bolestivú menštruáciu. Jej užívanie tiež zabraňuje tvorbe cýst na vaječníkoch a chráni pred zápalových ochorením v malej panve.

Ak ste stále zaneprázdnená, žijete rýchlym tempom a menštruácia vás každý mesiac obťažuje, obmedzuje váš sexuálny život, tak pomocou antikoncepcie je možné menštruovať iba štyrikrát do roka. Takto sa hormonálna antikoncepcia stane nielen zábranou nežiaduceho tehotenstva, ale pomocníčkou vášho životného štýlu.

Autor: gynekologička MUDr. RADMILA SLÁDIČEKOVÁ
Foto: Isifa

- - Inzercia - -