Dnes je utorok, 23.apríl 2019, meniny má: Vojtech
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Kŕčové žily vám môže spôsobiť i vaše povolanie

september 23, 2014 - 11:18
S ochorením kŕčových žíl bojuje civilizácia už od nepamäti. Prvé slová o ich existencii padli už v egyptských papyrusoch či v dielach Aristotelesa, Galéna alebo Avicenna. Už Hippokrates spozoroval, že pri kŕčových žilách pomáha kompresívna liečba a chorým radil baliť si nohy do obvínadiel.
Ako vznikajú varixy?
 
Zdravé žily majú chlopne, ktoré umožňujú plynulé prúdenie krvi len jedným smerom a zabraňujú spätnému toku. Ak sa však chlopne oslabia a úplne sa neuzatvárajú, krv sa môže vracať naspäť, postupne sa hromadiť, prúd krvi je zmenšený a výsledkom sú neestetické uzlovité vystúpené žily nazývané tiež varixy.
 
 
Hoci je vznik kŕčových žíl v značnej miere podmienený dedičnosťou, významnú úlohu zohráva i správna životospráva, pohyb a iné faktory. Veľký vplyv má aj to, aké povolanie vykonávate. Výskumy poukázali na skutočnosť, že nimi častejšie trpia ľudia, ktorí väčšinu pracovného času stoja na nohách. O niečo lepšie sú na tom ľudia zamestnaní v kanceláriách. Varixy teda vznikajú a rozširujú sa najmä vtedy, keď svoje nohy dlhodobo zaťažujete. Ochorenie súvisí so vzpriamenou polohou tela, s nedostatkom pohybu a so sedavým spôsobom života. Svedčí o tom i to, že civilizácie, ktoré žili a žijú v pohybe a nepoznajú celodenný sed, kŕčové žily nemajú.
 
Aj vám hrozia kŕčové žily?
 
Medzi rizikové povolania, ktoré môžu viesť ku kŕčovým žilám patria napríklad čašníci, kuchári, predavači, kaderníčky či lekári. Každý, kto pri svojej práci väčšinu dňa prestojí, môže neskôr trpieť nepeknými modrými žilkami. Nehovoriac o tom, že asistentky či predavačky v obchodoch navyše často musia nosiť vysoké podpätky, ktoré vznik týchto žíl ešte viac podporujú. Kŕčové žily sú povrchové a zabraňujú spätnému toku krvi v nich, čím sa krv postupne hromadí, zvýši sa krvný tlak, a následne sa žily rozšíria. Často nejde iba o kozmetický problém, pretože varixy  sú aj bolestivé.
 
 
V trochu lepšej situácii, no stále patriaci do rizikovej skupiny povolaní, sú ľudia zamestnaní v kanceláriách, teda napríklad sekretárky, účtovníci či úradníci. Na žilový systém totiž negatívne pôsobí nielen dlhé státie, ale aj sedenie. Ideálnym spôsobom boja proti kŕčovým žilám je tieto činnosti striedať a niekoľkokrát za deň venovať pár minút jednoduchým cvikom na podporu činnosti svalstva a kĺbov. Okrem dlhého státia alebo sedenia sa zbavte zlozvyku sedieť s prekríženými nohami. Síce môžete pôsobiť atraktívnejšie a zvodnejšie, ale časom vášmu čaru môžu uškodiť nepôvabné modré žilky na nohách.
 
 
Postavte sa kŕčovým žilám!
 
Okrem toho, že budete klásť väčší dôraz na zdravú životosprávu, pridáte ten správny pohyb, môžete vyskúšať aj chladivú lekársku kozmetiku a venofarmaká. Tie podľa štatistík pravidelne užíva asi sedemdesiat percent pacientov. Efektívnym produktom na trhu výživových doplnkov s obsahom diosmínu a hespiridinu je Mobivenal micro. Tieto látky môžu priaznivo ovplyvňovať stav žíl, znížiť pocit unavených, opuchnutých a bolestivých nôh a priaznivo pôsobiť na popraskané drobné žilky. Mobivenal Micro obsahuje okrem týchto účinných látok i aescín, ktoré spolu napomáhajú znižovať pocit ťažkých nôh a prispievajú k dobrej cirkulácií krvi v drobných cievach.
 
Zdroj: mobivenal.sk
Foto: mobivenal, thinkstock

- - Inzercia - -