Dnes je pondelok, 25.máj 2020, meniny má: Urban
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Hurá na medvedí cesnak!

marec 05, 2020 - 10:29
Konečne je tu jar a s ním prichádza aj tento zázrak z prírody. Nám sa odvedčilo vyzdvihnúť syna zo škôlky s pár kamarátmi a šup do lesa s košíkom. Vyskúšajte to aj vy, deti sú vonku, spolu a ešte máte aj chutnú a zdravú večeru.

Kde ho treba hľadať

Medvediemu cesnaku sa darí najmä v listnatých a lužných lesoch s dostatkom vlhkosti a úrodnej pôdy. Obvykle začína rásť skoro na jar, v niektorých prípadoch už začiatkom marca. Následne rastie a kvitne až do konca mája. Po odkvete jeho listy a stonka zhnijú a stanú sa súčasťou pôdy. V rámci Bratislavy sa dá nájsť v Petržalke, v Rusovciach, neďaleko v rakúskom mestečku Hainburg an der Donau. Zbádate ho vo veľkých húfoch takže je neprehľadnuteľný. Najmä jeho vôňa je charakteristická za cesnakom. 

Ako zapojiť deti

Zbieranie tejto bylinky je výborné v tom, že dostanete deti na čerstvý vzduch, ukážete im odkiaľ pochádzajú potraviny, ktoré konzumujeme a nebudú si myslieť, že všetko rastie v obchode. To je totiž problém najmä u deti z miest, nerozumejú tomu čo jedia a nemajú k jedlu pozitívny vzťah. Výživová poradkyňa Alexandra Patay Popovičová hovorí: "Kvalita potravín v mojom detstve bola úplne inde. Trávili sme ale aj viac času vonku, pôda bola lepšia, životné prostredie v priaznivejšom stave než je teraz. To všetko spolu súvisí. V detstve som jedla chleba natretý horčicou a cibuľou, ale ten chlieb bol kvalitný. Bolo málo polotovarov a menšia potravinárska konkurencia. Takže keď nad vami bude babička krútiť hlavou, že čo vymýšľate toľko s tým jedlom, veď vy ste jedli všetko, môžete s pokojom povedať, že súčasný potravinársky útok vo vašom detstve nebýval. Odvšadiaľ sa na nás valia reklamy a my sa v tom potrebujeme zorientovať". V súčasnosti sú starí rodičia z dediny s vlastnou záhradkou na nezaplatenie, sama som bola prekvapená ako si náš syn v januári pamätá čo všeko zbieral u babky v júli. Deti vedia doceniť autentickosť vo všetkom, jedlo nevynímajúc. 

pesto-2228269_1280.jpg

Domáce pesto je najchutnejšie
Domáce pesto je najchutnejšie
Foto: 
pixabay.com

"Nie je to len o tom položiť bio mrkvu na stôl a čakať, že ju dieťa s nadšením schrúme. Vzťah k jedlu treba budovať. Keď dieťa nevidelo ako mrkva rastie, odkiaľ k nám prišla, nebude mať na ňu chuť. Minule som vytiahla v škôlke brokolicu a deti sa rozplakali od strachu lebo sa jej báli a nechceli sa jej ani dotknúť" objasňuje Alexandra. Využite najbližšie týždne na zber medvedieho cesnaku, dajú sa z neho pripraviť fantastické polievky, nátierky, pestá, tinktúry, šaláty.. V našej domácnosti ho jeme stále a ku všetkému. Dobrú chuť!

Telo nie je len nádoba, starajme sa o neho a mnohonásobne nám to vráti

- - Inzercia - -