Dnes je štvrtok, 28.máj 2020, meniny má: Viliam
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Postrach zvaný DNA ... Nielen komplikácia kráľov

august 06, 2019 - 16:00
V minulosti boli tieto zdravotné komplikácie nazývané ako choroba bohatých alebo choroba kráľov. Dnes je spájané predovšetkým s nevhodnými stravovacími návykmi, zvýšenou fyzickou námahou, nadváhou alebo artritídou.

DNA je metabolické ochorenie, ktoré postihuje až desatinu prevažne mužskej populácie. Ide o zvýšenú alebo vysokú hladinu kyseliny močovej v krvi. Táto kyselina je za normálnych okolností vyplavovaná z tela močením. Avšak pri jej zvýšenej produkcii nedokáže postihnutý jedinec tento vysoký nadbytok úplne vylúčiť a jej hladina v tele sa začína zvyšovať. Keď sa kyselina močová dostatočne nerozpustí, nemôžu ju následne vylúčiť ani obličky. V tejto situácii dochádza k jej kryštalizácii, tvoria sa ihličkovité tvary, ktoré sa usadzujú v okolí kĺbov a tkaniva a spôsobujú zápalovú bolesť.

Čo je kyselina močová a ako vzniká?

Kyselina močová vzniká ako vedľajší produkt pri rozklade niektorých druhov potravín. Ide o konečný produkt metabolizmu látok.

Príčiny a príznaky

Táto komplikácia môže byť daná geneticky, ale tiež si ju môže každý človek privodiť predovšetkým nevhodnými stravovacími návyky. Najčastejšie to môže byť vysokou konzumáciou mäsa a tiež nadmerné pitie alkoholu. Nezanedbateľnou rolu môže hrať rovnako vysoký krvný tlak alebo obličkové ťažkosti.

Príznaky dny sú rôzne a pomerne ťažko rozpoznateľné. Bolesť kĺbov nemusí vždy nutne súvisieť s víkendovým výletom alebo inou pohybovou aktivitou. Preto je potreba neprehliadať varovné signály vášho tela. Pokiaľ sa ťažkosti neriešia hneď, dochádza k nepríjemnej až bodavej bolesti vedúcej k ohrozeniu nielen funkčnosti obličiek a močových ciest, ale v pokročilom štádiu môže prísť až k degenerácii kĺbov.

Kritické miesta na tele

Prednostne sa kyselina močová usadzuje v kĺboch. Napáda teda členky, kolená, bedrá, zápästia, lakte alebo kĺby prstov.

Prevencia a náprava

Základom je nevyhnutná úprava životosprávy. Ta zbaví telo nielen prebytočných kíl, ale väčšinou upraví tiež hladinu kyseliny močovej, a tým zmierni príznaky ochorenia. Diéta spočíva predovšetkým v obmedzení mäsa. Dobré je tiež vynechať nezdravé tuky, jednoduché cukry a bielkoviny. Naopak sa odporúča hojne konzumovať ovocné šťavy a zdravé tuky, ako sú omega 3 a omega 9 mastné kyseliny, mliečne výrobky a tmavé pečivo.

Pre nápravu je nevyhnutné odbúrať alkohol a denne vypiť dostatočné množstvo vody. V ideálnom prípade je dobré každú hodinu dodať telu pohár čistej a neochutenej vody, vďaka ktorej sa kyselina močová nariedi a bude sa jednoduchšie vyplavovať z tela.

Pomocníci z prírody

V prírode existuje celý rad  látok, ktoré napomáhajú rozpúšťať kyselinu močovú v organizme. Vyzdvihnúť je potrebné predovšetkým kyslú višňu obsahujúcu antokyaniny, ktoré bojujú so zápalmi v tele desaťkrát účinnejšie ako klasický aspirín. Ďalším pomocníkom sú semená zeleru. Zeler vďaka močopudným účinkom odplavuje kyselinu močovú von z ľudského organizmu a rovnako ako višňa pôsobí protizápalovo. Má rovnako upokojujúce účinky a v neposlednej rade znižuje krvný tlak.

- - Inzercia - -