Dnes je štvrtok, 28.máj 2020, meniny má: Viliam
Čas čítania
menej ako
1 minúta
Zatiaľ prečítané

Hudba môže mať pred operáciou podobné účinky ako lieky

júl 22, 2019 - 15:00
Počúvanie "najrelaxačnejšej piesne na svete" pred operáciou môže mať také isté účinky na pacienta ako lieky. Výskumníci chcú zistiť, či na výsledky vplývajú aj hudobný žáner a spôsob prehratia skladieb.

Tvrdia to americkí vedci. Ich štúdia preukázala, že skladba, ktorú napísali na zníženie pocitu úzkosti, krvného tlaku a pulzu, pôsobila na 157 pacientov rovnako ako sedatíva. Ľudia, ktorí sa zapojili do výskumu, však uviedli, že by si radšej vybrali vlastnú hudbu.

V rámci štúdie pacientom buď podali liek alebo im pustili pieseň Weightless od britskej kapely Marconi Union. Pocit úzkosti sa pritom znížil v obidvoch skupinách. Úzkosť pred operáciou môže ovplyvniť zotavenie sa po zákroku, a to pre stresové hormóny, ktoré sa produkujú v tele. Lieky, ktoré znižujú pocit úzkosti však môžu mať vedľajšie účinky a pacienti musia byť pod stálou kontrolou. Terapia hudbou je oproti tomu "neškodná a lacná". Výskumníci z University of Pennsylvania pre magazín BMJ prezradili, že teraz chcú zistiť, či na výsledky vplývajú aj hudobný žáner a spôsob prehratia skladieb.

Ako dodáva BBC, hudba má neoceniteľný prínos v medicíne už množstvo rokov. Využili ju už aj pri operáciách mozgu, pri liečbe detí s autizmom či ľudí trpiacich demenciou.

- - Inzercia - -