Dnes je štvrtok, 28.máj 2020, meniny má: Viliam
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Riziko Alzheimerovej choroby je u žien iné ako u mužov

júl 20, 2019 - 18:00
Zdá sa, že ženy majú lepšie prepojenie medzi jednotlivými oblasťami mozgu, kde sa vytvára proteín tau, čo má podľa štúdie dopad na mozog.

Vedci pravdepodobne odhalili, prečo Alzheimerova choroba a demencia postihujú viac ženy ako mužov. Doteraz predpokladali, že dôvodom je skutočnosť, že ženy žijú dlhšie ako muži. Nový výskum, ktorý prezentovali na Medzinárodnej konferencii Alzheimerovej asociácie v Los Angeles uvádza, že to tak nemusí byť. Túto disproporciu môžu podľa vedcov vysvetľovať rozdiely v mozgových prepojeniach a génoch špecifických pre obe pohlavia.

Vedci z amerického Vanderbilt University Medical Centre študovali snímky mozgu stoviek mužov a žien. Zamerali sa pritom na proteín s označením tau. Jednou z charakteristík Alzheimerovej choroby je hromadenie tau proteínov a amyloidov v mozgu. Keď vytvoria toxické, spletené zhluky, spôsobí to odumieranie mozgových buniek, čo vedie k problémom s pamäťou. Vedci našli rozdiely medzi pohlaviami v spôsobe, ako sa proteín tau šíri oblasťami mozgu. Zdá sa, že ženy majú lepšie prepojenie medzi jednotlivými oblasťami, kde sa vytvára proteín tau, čo má podľa štúdie dopad na mozog. Práve pre vyššiu prepojenosť môže byť tak ženský mozog náchylnejší na rýchlejšie šírenie proteínov tau, a teda aj ku kognitívneho úpadku.

Význam genetiky

Iná štúdia z University of Miami našla dôkazy, že k rizikám vzniku Alzheimerovej choroby patria tiež gény špecifické pre mužov a ženy. Toto zistenie by mohlo viesť k vytváraniu jedinečných rizikových profilov u mužov a žien. "Genetika môže prispievať k rozdielom v rizikách vzniku a vývinu choroby medzi pohlaviami," povedal Brian Kunkle, ktorý výskum viedol. Nateraz však nie je známe, či sa dá táto informácia použiť pri identifikovaní mužov a žien, ktorým táto choroba hrozí.

Pôvodný článok:
https://www.bbc.com/news/articles/cp03zwze47zo

- - Inzercia - -