Dnes je nedeľa, 31.máj 2020, meniny má: Petrana, Petronela
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Nezabudnite na nich: Dnešný deň by sme mali stráviť v spoločnosti otca

jún 16, 2019 - 16:30
Dnešok by sme mali stráviť v spoločnosti otca, po celom svete totiž oslavujú svoj Medzinárodný deň. Môžeme s ním podniknúť výlet, zahrať si šach, podebatovať o knihe alebo mu pripraviť malé prekvapenie.

Deň otcov sa môže stať príjemným dňom, ktorý utuží rodinu a vráti otcom ich postavenie v rodine. "Kedysi boli oveľa väčšou autoritou a vzorom pre deti, ako je tomu dnes. No práve tento deň je možnosť, ako povedať otcovi ďakujem," tvrdí známa etnologička Katarína Nádaská.

Súčasný svet je podľa jej slov globalizovaný a je teda prirodzené, že sa trendy i v sviatkovaní rýchlo dostávajú do Európy a na Slovensko. "Nové sviatky a ich slávenie je aj u nás masívne podporované obchodníkmi a obchodnými reťazcami, pretože je to jeden z momentov, keď si obchod môže získať zákazníka," dopĺňa uznávaná etnologička.

Pri narodení dieťaťa

Otcovia bývajú dnes už takisto veľkou oporou svojej ženy pri pôrode. Britskí vedci poukazujú predovšetkým na tri dôvody ich opodstatnenej prítomnosti na pôrodnej sále. Prízvukujú, že budúca mamička je počas pôrodu pokojnejšia a cíti sa bezpečnejšie, pôrod býva kratší a pre ženu menej bolestivý. Ak sa však otcovia na pôrod necítia, nemali by sa nútiť. Ich strach a stres budúcim mamám na sile nepridávajú.

Sviatok otcov patrí k mladším sviatkom. Jeho pôvod je podľa etnologičky Kataríny Nádaskej v USA, kde v roku 1910 isté americké dievča z vďaky a lásky k svojmu otcovi navrhlo slávenie sviatku otcov. Jej otec ovdovel a sám sa staral o šesť detí, pričom práve jedna z jeho dcér bola autorkou vzniku myšlienky sláviť tento deň. Sviatok sa prekvapivo rýchlo ujal najskôr v USA, kde sa v roku 1966 stal podpísaním prezidentského výnosu oficiálnym americkým národným sviatkom. Pôvodne sa v USA slávil 19. júna, čo bol deň narodenia onoho muža, ktorého dcéra sviatok vymyslela. :-)

Na oteckov a ich dôležitosť v živote dieťaťa nezabúdame ani my. Pozrite si záznam z aktuálneho ročníka podujatia Otec roka, ktoré sa uskutočnilo iba pred pár dňami TU.

Táto reklama patrí z pohľadu dnešného Dňa otcov k tým najsilnejším. Chytila za srdce aj vás?

Father's Day - Most touching commercial EVER!

- - Inzercia - -