Dnes je streda, 11.december 2019, meniny má: Hilda
Čas čítania
4 minutes
Zatiaľ prečítané

Ako si ľahko pomôžete homeopatiou

máj 28, 2019 - 18:22
Homeopatia je stále ešte pre mnohých neznámou metódou liečby. Možno o nej počuli, ale majú o nej len hmlistú predstavu. Pritom stojí za to sa s ňou zoznámiť, pretože môže zmeniť život každého, kto trpí telesne alebo duševne.

Pri správnom použití jej účinok je veľmi hlboký a bez akýchkoľvek nežiadúcich účinkov. Dokáže vyliečiť mnohé ochorenia, ktoré konvenčná medicína považuje za nevyliečiteľné. Tento článok je prvou časťou príbehu homeopatie. Prinášame v ňom úvodnú informáciu, ale aj veľmi praktické rady ako si môžete sami pomôcť v dvanástich situáciách.

Zoznámte sa  s homeopatiou

Homeopatia je metóda liečby využívajúca princíp podobnosti. Líši sa tým od konvenčnej medicíny, ktorá využíva pôsobenie opačným. Napríklad pri popálení, je možné ako prvú pomoc použiť studenú, ale aj teplú vodu. Klasická medicína odporúča studenú vodu, homeopatia teplú. Obe sú účinné, ale inak. Studená voda schladí teplom poškodené tkanivo, pôsobí priamo. Teplá voda stimuluje mechanizmy organizmu, ktoré pôsobia proti tepelnému poškodeniu. Jej liečebný efekt je nepriamy, prostredníctvom regulačných mechanizmov vlastných organizmu.
Princíp liečby podobným poznali už starovekí Gréci. Písal o ňom Hippokrates a o 2000 rokov neskôr Paracelsus. Ale až nemecký lekár a chemik Dr. Samuel Hahnemann v roku 1796 definoval homeopatiu ako samostatnú metódu liečby. V nasledujúcich desaťročiach spolu s kolegami a nasledovníkmi testoval rôzne látky a skúmal, aké účinky majú na zdravých ľudí. Rovnaké príznaky, ktoré boli schopní vyvolať daným liekom u zdravého, dokázali u chorého vyliečiť. Hovorí sa, že klin sa klinom vybíja. A to je presne princíp, ktorým sa riadili. V súčasnosti máme k dispozícii už približne 8000 homeopatických liekov.
Homeopatia sa v 19. storočí veľmi rýchlo rozšírila, pretože sa ukázalo, že dokázala mimoriadne účinne liečiť nielen jednotlivcov, ale aj veľké skupiny ľudí pri epidémiách cholery, šarlachu, týfusu a iných smrteľných ochoreniach. Kým bežná úmrtnosť bola 15 až 60 percent nakazených ľudí, pri homeopatickej liečbe bola úmrtnosť niekoľkonásobne nižšia, až nulová. Preto si získala priazeň širokých vrstiev obyvateľstva, ako aj kráľov a šľachty, pápežov a kňazov, inteligencie a mešťanov. Len v USA bolo koncom 19. storočia už 100 homeopatických nemocníc.

Homeopatia aj v kráľovskej rodine

Koncom prvej polovice 20. storočia sa zdalo, že chemické lieky vytlačia homeopatiu. Ľahšie sa predpisovali, podľa názvu diagnózy konvenčnej diagnózy. Nebral sa pri nich ohľad na individuálne prejavy u konkrétneho človeka. Ale v priebehu niekoľkých desiatok rokov sa ukázalo, že síce konvenčné chemické lieky dokážu pomôcť potlačiť akútne ochorenia, ale nedokážu vyliečiť chronické ochorenia. Okrem toho majú nežiadúce účinky. Ani jedno z toho neplatí pre homeopatiu. Preto sa od 70-tych rokov 20. storočia začala homeopatia opäť rýchlo šíriť vo svete. V niektorých krajinách sa z homeopatie stala oficiálna metóda liečby podporovaná štátom – napríklad vo Švajčiarsku, Francúzsku, v Brazílii, Indii. Je známe, že napríklad v Anglicku kráľovská rodina už od 20-tych rokov 19. storočia má svojho homeopata a je veľkým prívržencom tejto metódy liečby.

Úspech homeopatie

Spočíva v tom, že lieky, ktoré používa, nemajú vedľajšie účinky a tieto homeopatiká dokážu úplne vyliečiť nielen akútne, ale aj chronické ochorenia. Môžeme nimi vyliečiť nielen angínu, chrípku, prechladnutie, zápal močového mechúra, zápal priedušiek, ale aj bronchiálnu astmu, sennú alebo vazomotorickú nádchu, ekzém, histamínovú intoleranciu, migrény, zápal žalúdka alebo čriev, zápaly kĺbov, neurózu, fóbiu atď. Homeopatiká sa predpisujú ťažšie ako lieky konvenčnej medicíny, pretože príznaky homeopatika musia byť podobné príznakom chorého človeka, rovnako ako kľúč musí zodpovedať zámke, aby došlo k jej otvoreniu. Ale to, čo je možné dosiahnuť je často neuveriteľné a stojí za tú námahu. Homeopatia si určite zaslúži plnú pozornosť a podporu najmä v čase epidémie chronických ochorení, polymorbidity, rezistencie na antibiotiká a ére civilizačných ochorení. Oba prístupy – konvenčná medicína aj homeopatia majú svoj význam, svoje výhody a nevýhody. Ideálne je, keď spolupracujú v prospech lepšieho zdravia ľudí.

Nechajte sa nahovoriť

Aby ste si mohli vyskúšať účinok homeopatík bez akéhokoľvek rizika, pripravili sme pre vás niekoľko tipov. Napriek tomu, že jednozložkové homeopatické lieky majú byť predpisované podľa podobnosti, je niekoľko situácií, v ktorých sa osvedčil konkrétny liek. Predstavujú kompromis medzi presnosťou a ľahkosťou predpisu. Podľa našich skúseností nasledujúce homeopatiká sú účinné približne v 50 – 70 percent prípadov pri uvedených ťažkostiach. Voláme to „arnika fenomén“. Je to zážitok okamžitej úľavy od pocitu dobitosti a ubolenosti, ktoré vznikli pri úraze hneď po použití lieku Arnica montana. Veríme, že podobné dramatické zlepšenie pocítite aj vy a začnete sa o homeopatiu hlbšie zaujímať.
Homeopatiká si môžete kúpiť v lekárni. Sú veľmi lacné. Tuba s globulkami stojí približne 3 až 4 €. Tá vám často vystačí na dlhé obdobie. Niektoré je dobré mať doma, pretože sú vhodné pri náhlej, nečakanej situácii ako je úraz alebo popálenie, iné si môžete kúpiť, až keď zistíte, že máte daný problém, napríklad ostrohu na päte. Homeopatiká sa väčšinou podávajú vo forme laktózových alebo sacharózových globuliek, ktoré sa rozpúšťajú pod jazykom. Ako jednu dávku odporúčame použiť naraz tri globulky. Niekedy stačí jedno podanie, inokedy je vhodné dávku opakovať, ak si to stav vyžaduje, napríklad v akútnych situáciách po 15 minútach alebo pri chronických ťažkostiach dva až trikrát denne. Homeopatikum už nedávame, ak došlo k ústupu ťažkostí. Homeopatické lieky je možné kombinovať aj s konvenčnými liekmi. Samozrejme, naše tipy nenahrádzajú odbornú lekársku pomoc, ak si ju váš stav vyžiada.

12 osvedčených indikácií:

 1. Úraz, operácia, zlomenina – Arnica montana 30 CH
 2. Popáleniny, najmä spojené s pľuzgiermi – Cantharis 30 CH
 3. Začínajúci herpes na pere – Natrium muriaticum 9 CH
 4. Ostroha na päte – Hekla lava 9 CH – 2 x denne po dobu niekoľkých týždňov
 5. Senná nádcha – Pollens 30 CH a Histaminum 30 CH, raz denne, dôjde k zmierneniu príznakov sennej nádchy, ale na jej úplné vyliečenie je potrebný presný homeopatický liek pre daného človeka
 6. Tenisový lakeť, zápal šľachy na zápästí alebo narazené koleno – Ruta 30 CH
 7. Bradavice – Thuja 9 CH 2 x denne niekoľko týždňov
 8. Opakujúce sa infekty dýchacích ciest, zväčšené podnebné mandle – Lymphomyosot kvapky, 3 x 10 kvapiek, 3- 5 týždňov.
 9. Bolesti zubov, karies, hnisavý váčok – Plantago 30 CH, nenahradí zubný zákrok, ale zmierni bolestivosť a potlačí zápal.
 10. Keloidné jazvy – Graphites 9 CH, 2 x denne niekoľko týždňov.
 11. Nehojace sa rany - Calendula 30 C
 12. Nevoľnosť po prejedení sa alebo po nadmernej konzumácii alkoholu - Nux vomica 30 CH

Viac informácií o možnostiach samoliečby a zaujímavé prípady nájdete na stránke www.homeopatia.sk. Ak by ste potrebovali odbornú radu, odporúčame nájsť si profesionálneho homeopata na stránkach Slovenskej komory homeopatov – www.komorahomeopatov.sk

- - Inzercia - -