Dnes je streda, 11.december 2019, meniny má: Hilda
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Vyrovnajte, čo je nakrivo

máj 17, 2019 - 14:00
Môžete si to pokaziť pokriveným postojom, nosením ťažkých tašiek v jednej ruke i spánkom na nevhodnom vankúši. Nenechajte sa zastrašiť bolesťou krčnej chrbtice, objavte jej príčiny a odstráňte zlozvyky, ktoré ju vyvolávajú.

Foto: Shutterstock

Častá bolesť krku a krčnej chrbtice môže znížiť váš pracovný výkon, limitovať vás pri športových aktivitách a vyvolávať podráždenie, zlú náladu i bolesti hlavy. Bolesť krku a chrbta nás pri tom často upozorňuje, že čosi nerobíme správne a v niektorých prípadoch zároveň môže poukazovať aj vážnejší zdravotný problém. „Ak bolesti vznikli po vážnejšom úraze alebo páde, ak bolesť vyžaruje do hornej končatiny a v končatine pociťujeme poruchu citlivosti alebo sily, pri bolestiach trvajúcich viac ako šesť týždňov, u starších pacientov nad 65 rokov a naopak u mladých ľudí pod 20 rokov. Bolesť netreba podceňovať ani v prípade, že sa vyskytne pri celkovom zlom stave, teda ako sprievodný jav pri únave, horúčkach a nočnom potení,“ vymenúva neurologička MUDr. Zuzana Dean z Nemocnice Levice.

Strašiak mladej generácie i úradníkov

Podľa lekárskych štúdií sa bolesti krčnej chrbtice vyskytujú častejšie u starších adolescentov ako u iných vekových skupín. Dôvody zatiaľ nie sú celkom presne známe, odborníci však odhadujú, že príčinou môže byť nosenie ťažkých ruksakov a tašiek so školskými potrebami v kombinácii s nesprávnym držaním tela. Bolesti a ťažkosti sa však nevyhýbajú ani ľuďom pracujúcim v kanceláriách, ktorí celý deň pracujú zohnutí nad obrazovkou počítača. „K poškodeniu chrbtice najčastejšie dochádza pri jej dlhodobom nesprávnom držaní. Aktívne mu môžeme predchádzať správnou polohou pri státí, sedení i v ľahu a vhodnými cvičeniami, ktorých cieľom je obnovenie normálnej pružnosti kĺbov a okolitých mäkkých tkanív. Najlepšou prevenciou je správne každodenné cvičenie,“ odporúča neurologička...

Viac sa dočítate v aktuálnom mesačníku Slovenka zdravie rodiny

 

- - Inzercia - -