Dnes je streda, 11.december 2019, meniny má: Hilda
Čas čítania
4 minutes
Zatiaľ prečítané

Zázrak menom krvná plazma

január 21, 2019 - 20:06
Zázrak menom krvná plazma pomáha na bolesť, ale i na krásu. Unikátne účinky liečby vlastnou krvou sa už u nás využívajú v medicíne a dokonca aj v kozmetike.

 
 

MUDR. IRENEUSZ
PRZEWLOCKI, PHD.,
algeziológ

 

MUDR. EDITA
KAISEROVÁ,
dermatologička

 

MUDR. LUCIA
ORAVCOVÁ,
dermatologička

Hrôzostrašná Báthoryčka podľa mnohých legiend vraj verila, že kúpeľ v krvi mladých dievčat jej pomôže zostať naveky mladou a vitálnou. Z minulosti sú, samozrejme, známe aj mnohé historky o upíroch, ktorí z rovnakého dôvodu pili krv svojich obetí. Nechajme tieto historky či legendy bokom, no medicínsky je skutočne dokázané, že krv vďaka svojmu jedinečnému zloženiu dokáže v ľudskom organizme spôsobiť naozaj priam zázraky. Presnejšie, krvná plazma, ktorá maximálne urýchľuje proces pooperačného hojenia, pomáha pri liečbe bolesti a jej unikátne účinky sú známe dokonca už aj v kozmetike – pri zlepšovaní stavu jaziev na pleti či vlasových folikúl. Dôvod? Nateraz nie je žiadne iné sérum, ktoré by obsahovalo viac prírodných proteínov, rastových faktorov a ktoré má účinnejšie reparačné schopnosti ako vlastná krvná plazma človeka. „V algeziológii napríklad obohatená krvná plazma účinne pomáha pri liečbe bolesti pri degeneratívnych ochoreniach kĺbov, ako napríklad facetových kĺbov,“ konštatuje algeziológ MUDr. Ireneusz Przewlocki, PhD., riaditeľ centra liečby bolesti Pain Clinic v Bratislave.

PLAZMA NA BOLESŤ

Práve pri facetových kĺboch, bolesťou ktorých dnes trpí až tretina populácie na Slovensku, je využitie krvnej plazmy doslova náplasťou na bolesť. Najmä v prípadoch, kde ani takzvaná rádiofrekvenčná ablácia nepomáha. Tá je pritom v algeziológii využívaná ako veľmi úspešná nechirurgická metóda liečby. „Facetové kĺby sa nachádzajú po obvode chrbtice na zadnej časti chrbtice, spájajú stavce a hoci by sme sa bez nich nemohli nakláňať či ohýbať, v prípade zápalu dokážu vystreľovať silnú bolesť do celého tela, a to aj do vzdialenejších častí tela,“ vysvetľuje podstatu doktor Przewlocki. Zabolia nás najmä pri otáčaní krku, pri záklone hlavy, pohybe ramien, lopatky, ale napríklad aj celkovo horných končatín. „Diagnostikou sa najprv zisťuje zdroj bolesti. Do blízkosti nervu facetového kĺbu sa pichne malé množstvo anestetika, ktoré znecitlivie nerv facetového kĺbu. Ak sa bolesť výrazne zmierni, a teda zdroj možno lokalizovať, lekár pristupuje k takzvanej rádiofrekvenčnej ablácii,“ vysvetľuje algeziológ. Pri nej sa blokuje nerv, ktorý zodpovedá za vysielanie bolesti do tela. Lekár za pomoci špeciálnej vodiacej ihly a röntgenu zavedie do nervu elektródu, ktorá meria teplotu na konci. Kľúčový nerv „vyprovokuje“ k činnosti a následne ho približne minútu a pol vysokou teplotou páli, kým ho nevyradí z činnosti. „Ak však táto metóda neprinesie požadovaný efekt, pristupuje sa k terapii pomocou krvnej plazmy,“ podotýka MUDr. Przewlocki.

Revolučný spôsob liečby spočíva v aplikovaní séra z vlastnej krvnej plazmy. Samozrejme, nejde o hektolitre krvi. „Potrebný je objem ako pri bežnom odbere,“ spresňuje odborník. „Krv sa pri tomto procese vkladá na krátko, asi 5 minút, do centrifugy, kde sa oddelia jednotlivé zložky krvi. Z nich sa odstredí krvná plazma a lekár aplikuje jeden mililiter priamo do postihnutého facetového kĺbu,“ konštatuje doktor Przewlocki.

SPÚŠŤAČ LIEČBY

„Krvná plazma je prirodzene bohatá na krvné doštičky – trombocyty. Práve trombocyty uvoľnením špeciálnych látok - rastových faktorov začínajú okamžite liečivý proces facetových kĺbov,“ vysvetľuje algeziológ. Hoci zákrok je potrebné opakovať viackrát, po podaní krvnej plazmy by malo dôjsť k výraznému zmierneniu bolesti a zlepšeniu hybnosti facetových kĺbov. Ako dodáva odborník, využitím krvnej plazmy sa významne skracuje liečebný proces uzdravovania aj ďalších akútnych, chronických a degeneratívnych chorôb pohybového aparátu. Medicínska liečba krvnou plazmou - autohemoterapie, dokonca pre svoju výnimočnú schopnosť podpory zvyšovania imunity si začala nachádzať čoraz väčšie uplatnenie v ako prvej aj v ortopédii, stomatológii - najmä na regeneráciu ďasien postihnutých chronickým zápalom, ale aj ortopédii, v traumatológii a ďalších.

zazrak_menom_krvna_plazma_01.png

SPÚŠŤAČ LIEČBY
Foto: 
shutterstock.com

LIEČBA JAZIEV A NEROVNOSTÍ

Obohatená krvná plazma robí divy na všetkých frontoch, aj v kozmetike. Dajú sa ňou totiž veľmi účinne liečiť nepekné jazvy na tvári, vrátane tých po akné. „V ošetrení zohrávajú najvýznamnejšiu biorevitalizačnú úlohu krvné doštičky. Aktivácia doštičiek uvoľňuje veľké množstvo rastových faktorov, ktoré stimulujú fibroblasty a aktivujú tvorbu kolagénu,“ konštatuje dermatologička MUDr. Edita Kaiserová. Obohatená krvná plazma sa na miesto vpravuje injekčne v presne určených drobných dávkach. „Ošetrenie je účinné na vyrovnávanie jazvičiek po akné a liečbu jaziev, ale aj na odstraňovanie drobných vrások. Obdobne je veľmi vhodné na stresovanú, vysušenú pokožku, na celkovú regeneráciu pokožky a regeneráciu kožných buniek zničených UV žiarením, pokožku po menopauze, ale aj na stimuláciu obnovy buniek,“ dopĺňa odborníčka na estetickú medicínu MUDr. Lucia Oravcová z bratislavskej kliniky zdravia a krásy.

VYŽIVENIE FOLIKÚL

zazrak_menom_krvna_plazma_02.png

Zázrak menom krvná plazma: VYŽIVENIE FOLIKÚL
Foto: 
shutterstock.com

Vyživovacie a ozdravovacie schopnosti obohatenej krvnej plazmy odborníci dokonca využívajú aj pri liečbe vlasovej pokožky. Samozrejme, ak sú vlasy oslabené, padajú či veľmi pomaly rastú, je v prvom rade vhodné zmeniť a obohať jedálniček o vitamíny a minerály. Teda jesť najmä potraviny bohaté na zinok a ak to nepomôže, užívať aj rôzne iné účinné látky, ktoré priaznivo vplývajú na vlasový folikul, napríklad liečivá aminexil alebo minoxidil. Pravdou však tiež je, že pre mnoho ľudí sú takéto preparáty, či ďalšie miešané kombinované preparáty s inými účinnými látkami na báze čistého zinku, ťažké na žalúdok. Prípadne ich vôbec netolerujú. „Výživné látky sa v takýchto prípadoch dajú vpraviť priamo do dermy vlasovou mezoterapiou, kde účinnou látkou môže byť rovnako krvná plazma. Tým sa výživa sa dostáva priamo k vlasovým folikulom, stimuluje sa rast nových vlasov, regenerujú sa vlasové cibuľky, podporuje sa mikrocirkulácia vlasovej pokožky a zlepšuje sa celkový stav vlasov, čím sa predchádza ich skorému vypadávaniu,“ podotýka doktorka Oravcová. Veľkou výhodou je, že vlasová mezoterapia v prípade aplikácie krvnej plazmy je veľmi dobre tolerovaná nielen pre alergikov či citlivých ľudí, ale je vhodná napríklad aj pre tehotné či dojčiace mamičky. Mezoterapiou sa pritom dá dokonca úspešne liečiť aj androgénna alopácia, teda rednutie a vypadávanie vlasov, čo je častý problém najmä u mužov.

- - Inzercia - -