Dnes je streda, 18.september 2019, meniny má: Eugénia
Čas čítania
3 minutes
Zatiaľ prečítané

10 rád proti trombóze

december 06, 2018 - 14:33
„Na následky krvných zrazenín zomrie každoročne v Európe dvakrát toľko ľudí ako na následky aids, rakoviny prsníka, karcinómu prostaty a dopravných nehôd dohromady,“ hovorí medzinárodná spoločnosť pre hemostázu a trombózu. To znamená, že v Európe zomrie každých 37 sekúnd jeden človek na trombózu.

Pod trombózou rozumieme uzatvorenie cievy krvnou zrazeninou, teda trombom. Najčastejšie sú postihnuté hlboko uložené žily v dolných končatinách. Z dolných končatín sa krvná zrazenina veľmi často vyplaví do pľúcneho obehu. Ide o dramatický stav, ktorý nezriedka končí smrťou.

1. HÝBTE SA!

Pohyb je prirodzeným liekom na trombózu, ktorý si nemusíte kupovať v lekárni. Opakovaný pohyb, hoci len krátkodobý, je jednoznačne prevenciou trombózy. Medzinárodné spoločnosti odporúčajú miernu fyzickú aktivitu - napríklad chôdzu na dlhšiu vzdialenosť v dĺžke aspoň tridsať minút každý deň. Pri pohybe sa svalovými sťahmi masírujú žily dolných končatín, čo zvyšuje prúdenie krvi a znižuje riziko tvorby krvnej zrazeniny. Pri dlhých letoch v lietadle, či pri ceste autom prerušte sedenia krátkou chôdzou každú hodinu.

2. DODRŽIAVAJTE PITNÝ REŽIM!

Dôležitý je dostatočný príjem tekutín, pričom nesmiete čakať na pocit smädu, ale celý deň si pravidelne dopĺňať tekutiny v tele. Dostatok tekutín udržiava krv „redšiu“, čim sa znižuje riziko zahustenia, potrebné pre tvorbu trombu. Odporúčaný objem tekutín u dospelého človeka je od 1,5 do 2,5 litra za deň v závislosti od denných aktivít a prostredia, v ktorom sa človek nachádza. Pri väčšej fyzickej záťaži, respektíve v teplom prostredí musíte prijať vyššie množstvo tekutín. Základom pitného režimu je obyčajná pitná voda z vodovodu, alternatívou sú nesladené a nízko mineralizované vody.

3. ZDRAVO SA STRAVUJTE!

Súčasťou preventívnych opatrení je aj strava. Stravu si upravte tak, aby obsahovala dostatočné  množstvo vitamínov, vlákniny, omega-3 mastných kyselín a proteínov. Vyhýbajte sa mastným, slaným či sladkým a vysoko kalorickým jedlám. Maximálne by ste mali obmedziť konzumáciu repkového a slnečnicového oleja. Tieto oleje by ste mali úplne nahradiť olivovým olejom. V studenej kuchyni je najvhodnejší panenský olivový olej. Zvýšený príjem omega-3 mastných kyselín znamená vyššiu konzumáciu výrobkov z rýb a morských plodov. Z kuchyne by ste mali úplne vynechať používanie stužených tukov - margarínov. Margaríny nahraďte kravským maslom, kokosovým alebo palmovým olejom. Maximálne sa vyhýbajte konzumácii rastlinných masiel. Tie síce obsahujú potrebné omega-3 mastné kyseliny, ale iba v obmedzenom množstve. Sú takmer výlučným zdrojom omega-6 mastných kyselín, teda kyselín, ktoré poškodzujú cievy.

4. DRŽTE SI SPRÁVNU HMOTNOSŤ!

V prípade nadváhy začnite diétu a cvičenie. Jedzte päťkrát denne v menšom objeme. Pohybujte sa. Chodievajte na prechádzky. Po sedavej práci neoddychujte pri televízore alebo počítači. Cvičte. Hľadajte podporu aj u svojho okolia. Najbližší vás môžu podporiť, ale aj znechutiť.

5. NEFAJČITE!

Fajčenie zvyšuje riziko rakoviny pľúc, srdcovo-cievnych ochorení, cukrovky, neplodnosti, impotencie, ale aj riziko tvorby zrazenín. Ukončením fajčenia si tak môžete predĺžiť a skvalitniť život. Posledné štúdie naznačujú, že fajčiari majú 1,5x riziko vyššie riziko trombózy ako nefajčiari.

6. POUŽÍVAJTE ZDRAVOTNÍCKE POMÔCKY!

V prípade už existujúcich kŕčových žíl noste kompresívne pančuchy, ponožky alebo podkolienky. Tieto pomôcky sú dôležité pri liečbe a prevencii zvýrazňovania kŕčových žíl. Zlepšujú návrat krvi z dolných končatín do srdca. Kompresívna liečba sa musí aplikovať ráno, po rannej hygiene si na chvíľu uložte nohy do vodorovnej polohy a následne naložte kompresívne pančuchy. Na pančuchy si zvykajte postupne, začnite ich nosiť dve až štyri hodiny a dĺžku nosenia postupne predlžujte. Pančuchy noste preventívne cez deň a najmä pri záťaži. Počas spánku ich nenoste, úľava dosiahnete skôr polohovaním končatiny. Existuje veľké množstvo kompresívnych pomôcok, ktoré sa volia podľa rozsahu ochorenia. Ošetrujúci lekár podľa druhu a štádia ochorenia rozhodne, aký typ a akú kompresnú triedu pomôcky zvolí.

7. VYLIEČTE SI INFEKCIE!

Infekcie zvyšujú riziko tvorby trombov. Prenos zápalových procesov je možný krvnou cestou z akejkoľvek lokality vášho tela. Zápalové poškodenie žily vytvára výborné podmienky na usadenie trombu. Dajte si pozor hlavne na infekcie zubov, očí, horných ciest dýchacích a močových ciest.

8. RIAĎTE SA POKYNMI LEKÁRA!

U ľudí s vysokým rizikom vzniku trombózy, napríklad u ľudí po chirurgickom zákroku, s onkologickým ochorením, anomáliami zrážania krvi sa podávajú lieky ako prevencia tvorby krvných zrazenín. Riaďte sa pokynmi lekára, dodržiavajte termíny kontrol!

9. ABSOLVUJTE PREVENTÍVNE PREHLIADKY!

Dôležité je, aby ste absolvovali pravidelné preventívne prehliadky u všeobecného lekára - minimálne každé dva roky. Ženy majú raz ročne nárok na prehliadku u gynekológa, osobitný zreteľ je treba mať u žien používajúcich hormonálnu antikoncepciu, ktorá môže byť spúšťačom tvorby krvných zrazenín.

10. VŠÍMAJTE SI SVOJE TELO!

V prípade výskytu jednostranného opuchu dolnej končatiny, zvýraznenia kŕčových žíl a bolesti v lýtku okamžite kontaktujte svojho všeobecného lekára, ktorý rozhodne o ďalšom postupe.

- - Inzercia - -