Dnes je streda, 26.jún 2019, meniny má: Adriána
Čas čítania
3 minutes
Zatiaľ prečítané

Sladké sny: Zozbierali sme užitočné rady, vďaka ktorým budete vyspatí do ružova!

november 29, 2018 - 14:24
Neveríte, že nekonečné bezsenné noci môžu byť aj pre vás minulosťou? Zozbierali sme užitočné rady, ktoré vám pomôžu zaspávať sladko počas celého roka.

Vraví sa, že pre „utuženie“ vzťahu v domácnosti je vhodný spoločný paplón. Aj keď sa počas dňa so svojou polovičkou pohádate, do nového dňa musíte ísť zmierení, lebo ak nebudete spolupracovať a deliť sa solidárne o double paplón, ostane vám v noci zima!

Musíme uznať, skvelá myšlienka. Ale čo z toho, keď jeden z partnerov sa pod ním varí ako vo vlastnej šťave, otvára krížom krážom okná a druhý by najskôr potreboval ponožky? Možno ste si to doposiaľ nikdy neuvedomovali, ale háčik môže byť vo vašom matraci. Nie každému z partnerov totiž vyhovuje ten istý druh. Tak ako sa odlišujeme stavbou tela, váhou a rôznymi zdravotnými problémami, tak isto sa odlišujeme i schopnosťou termoregulácie. Tak napríklad...

Matrace z pamäťovej peny, alebo s hornou vrstvou pamäťovej peny nevytvárajú teplo, ale teplo ktoré telo vydá zbierajú a odrážajú späť? Za noc je to obrovská dávka vlastného tepla, ktorú ocenia zimomraví ľudia, no pre ľudí, ktorí neznesú vyššie teploty a potia sa teda viac, je to hotové peklo.

Matrace so špeciálnou gélovou penou alebo magnigelom, zabezpečujú ten istý komfort pre odpočinok tela ako tie pamäťové, avšak na väčšie prehriatie gélového materiálu je potrebných až sedemdesiatpäť minút, čiže kým človek na matraci s gélovou vrstvou zaspí, žiadne prehrievanie pociťovať nebude. Toto môže byť riešením pre spomínaných otužilcov.

Bylinkové matrace sú čoraz populárnejšou pomôckou pre zdravší spánok, ktorú však nepriniesla moderná a rozmaznaná doba, ale praktizovali ju už generácie dávno pred nami. Do matracov si vkladali vysušené bylinky, aby pomohli či už pokožke, kostiam alebo psychickej pohode. Táto metóda sa využíva aj dnes. Napríklad matrac s bylinkou slezu lesného významne prispieva k regenerácií kostí a kĺbov. Pri spánku produkuje ľudské telo spomínané teplo medzi matracom a paplónom. To uvoľňuje bylinkové esencie v matraci, ktoré v malých, no za to pravidelných dávkach, prenikajú do oddychujúceho tela. Takýchto bylinkových matracov exituje viacero druhov. Populárnym prídavkom je i aloe vera a sója.

Matrace pre deti majú zásadne odlišnú funkčnosť, ako matrac pre dospelých. Okrem kvalitného odpočinku musia zabezpečiť spaciu plochu vhodnú pre zdravý vývin detského tela. Dnes už nie je problém zohnať do bežnej domácnosti detský matrac, ktorý dokáže eliminovať možné príčiny syndrómu náhleho úmrtia kojenca. Skutočne, s takýmto matracom môžu byť rodičia bez obáv i po tom, čo sa dieťa obráti tvárou do matraca. Bábätku nič nebráni ďalej dýchať a po chvíli spontánne prejsť do inej, komfortnejšej polohy.

Postele budúcnosti

Čo je v oblasti kvalitného spánku úplne nové, sú biometrické postele, takzvané postele budúcnosti. O tom, že dobrý a zdravý spánok nie je samozrejmosťou a ešte stále je predmetom náročného výskumu, svedčia neustále pribúdajúce zistenia a objavy. Talianom sa podaril závideniahodný kúsok, vyvinuli biometrickú posteľ na báze smart technológie. Luxusné lôžko dostalo názov MagniSmartech a vraj je to posteľ, ktorú bude mať v budúcnosti pravdepodobne každá domácnosť. Biometrická posteľ budúcnosti, ako ju nazvali jej tvorcovia, spánok nielenže monitoruje, ale ho pomáha aj zlepšiť. Zaznamenáva napríklad tlkot srdca, rýchlosť dýchania, či dĺžku hlbokého spánku, monitoruje teplotu matraca, izby, intenzitu pohybov a pomáha uviesť telo do stavu beztiaže. Okrem iného využíva tiež princípy chromoterapie (liečbu farbami), ktoré poznali a využívali už starí Číňania, Egypťania či Gréci. Svojich majiteľov prebúdza jemnou masážou, čím eliminuje povestné rána pokazené otravným budíkom.

Matrace v slimáku

Mimochodom, tí istí vedci prišli pred rokmi s myšlienkou baliť matrace do ulity. Má to svoj podstatný význam! Odkedy sa začali matrace vákuovať a stáčať „do slimáka“, polepšilo sa hlavne alergikom. Matrac prežíva bezpečnú hygienickú prepravu a jeho majiteľ je skutočne prvý, kto sa ho po rozbalení bezprostredne dotýka. Tento spôsob výroby a balenia matracov uznávajú aj prísni ekonadšenci. Na ich prevoz stačí oveľa menšia logistika a preprava, čo opäť šetrí zdravie a životné prostredie.

Pýtajte sa na všetko

Na záver, ako sa vraví, rada nad zlato, ktorú vám v mnohých predajniach nikto sám od seba nepovie.
Ak sa chystáte investovať do svojho nového matraca a túžite po stopercentnej prírodnej či antibakteriálnej opore, riadite sa certifikátmi a najvyššími hodnoteniami kvality, je dobré odkontrolovať si, či daný certifikát ručí iba za kvalitu poťahu matraca alebo i za materiál, ktorý sa nachádza pod ním. Ak kúpite matrac s certifikáciou iba na poťah, je možné, že počas odpočinku budete vdychovať aj prebytočné častice dráždiace respiračný systém, najmä u silných alergikov. Platí tu pravidlo: kto sa pýta má za tri.

Oplatí sa všímať si certifikáty skúšky Öko-Tex, ktorá zaručuje neprítomnosť alergénnych látok a absencií škodlivých látok, ktoré môžu ohrozovať zdravie. Kvalitu materiálov používaných pri výrobe zase spoľahlivo certifikuje TUV. No všetka námaha výrobcu môže vyjsť na zmar, ak konečný predajca matrace dobre neuskladní alebo ich predčasne rozbalí. Nakupujte teda opatrne a prezieravo.

- - Inzercia - -