Dnes je streda, 26.jún 2019, meniny má: Adriána
Čas čítania
5 minutes
Zatiaľ prečítané

Neželaní návštevníci v posteli: Infekčné choroby vedia narobiť v intímnom živote peklo!

november 27, 2018 - 13:47
Infekčné ale aj neinfekčné choroby na genitáliách dokážu v intímnom živote narobiť doslova peklo. Hoci sa ich často snaží infikovaný partner skrývať, základom je skorá liečba. V opačnom prípade hrozia vážne zdravotné komplikácie až fatálne následky.

Mal tridsať, mal sa ženiť, no infekčné ochorenie na prirodzení zapríčinilo skrátenie uzdičky na predkožke. Keby sa mu zjazvila a scvrkla, pravdepodobne by skončil obriezkou. Ďalší pacient sa spočiatku snažil vyhýbať partnerke kvôli bolestivému intímnemu styku - bradaviciam na genitáliách. Odkiaľ sa vzali? Má si partnerka myslieť, že do inak zabehaného vzťahu vstúpila nevera? „Infekčné choroby sú skutočne väčšinou zapríčinené neverou v partnerstve. Ak sú si totiž partneri verní, tak sa jednak nemajú kde nakaziť a jednak mikrobiálne prostredie je rovnaké – zvykli si na svoje mikróby. Mikroflóru obvykle mení cudzí element,“ upozorňuje dermatologička Edita Kaiserová z bratislavskej kliniky Frais. Pridáva však vzápätí jedno veľké ale...: „Za prenosom infekcie môžu byť aj nesprávne hygienické návyky.“

S pravdou treba von

„Koža tvorí prirodzenú bariéru medzi vonkajším a vnútorným prostredím. Odrážajú sa tak na nej všetky vonkajšie aj vnútorné vplyvy, v dôsledku čoho na nej ťažko schovať akékoľvek zmeny,“ konštatuje MUDr. Kaiserová. Ako podotýka, najmä v posledných rokoch počet prípadov pohlavných prenosných infekčných ochorení rastie. Dôvod vidí vo voľnejšom spôsobe intímneho života. „Nechcem však rozoberať pohlavné choroby ako syfilis, kvapavka či HIV, ale tie častejšie, ktoré sa v partnerských vzťahoch u nás vyskytujú. Hoci ide o chúlostivý problém, s pravdou treba vždy radšej von,“ podotýka. Až na výnimky totiž infekciu dostane aj druhý partner, teda na vyšetrenie musia prísť obaja. „Ak sa infekcia podchytí v skorých štádiách, liečba môže trvať len pár týždňov. No ak sa rozvinie, môže zasiahnuť aj iné orgány a liečba sa už počíta na mesiace,“ dodáva.

Medzi častých infekčných kožných votrelcov v posteli patria určite herpetické infekcie a bradavice, kde sú nebezpečné najmä papiloma vírusy. Problémové sú aj hubové ochorenia, ako recidivujúce kvasinkové alebo bakteriálne infekcie na genitáliách, napríklad impetigo (sladké chrasty).

Typickými prejavmi pohlavne prenosných infekcií sú podráždená a začervenaná pokožka v oblasti genitálií, svrbenie, pálenie, často bolesť pri močení, sfarbený a nezriedka aj zapáchajúci výtok z pošvy alebo penisu, ale aj ranky, pľuzgiere a vredy. A najmä - bolestivý pohlavný styk.

Votrelci v posteli

Herpetické infekcie obvykle poznáme z ústnej dutiny, no v prípade genitálneho herpesu ide o nepríjemnú bolestivú infekciu, ktorou sa môže nakaziť ktorýkoľvek z partnerov. „Popri nevere sa však vírus môže na genitálie dostať aj kvôli nedodržaniu hygienických návykov. Ak totiž jeden z partnerov má herpes na ústach, môže ho pri orálnom sexe preniesť na genitálie partnera. Je veľmi nebezpečný, pretože rád recidivuje,“ upozorňuje odborníčka. Ochorenie má niekoľko fáz. Začína nepríjemným bolestivým svrbením, miesto opuchne a sčervená. Už v priebehu niekoľkých hodín sa objavia pľuzgieriky, ktoré po pár dňoch praskajú a tvoria sa chrasty. Ojedinelá nie je ani teplota. „Liečenie je dlhodobé, na zmiernenie priebehu sa používajú protivírusové lieky,“ spresňuje. Pri zníženej imunite, strese, psychickom zaťažení a akomkoľvek oslabení imunity sa genitálny herpes môže vrátiť.
Obdobne bolestivou vírusovou infekciou sú bradavice. Tie sa môžu medzi partnermi preniesť takisto nielen pohlavným stykom, ale aj zlou hygienou. „Ak ich má jeden z partnerov na rukách, dokáže ich masturbáciou preniesť na oblasť genitálií. Ich liečba je dlhodobá, trvajúca mesiace, pretože je potrebné zničiť všetky, aby sa nerozosievali. Vypaľujú sa tekutým dusíkom a pacient dostáva podpornú imunomodulačnú liečbu, ktorá má protivírusový efekt. Neliečenie bradavíc však môže mať až fatálne následky: „Papiloma vírus sú mäkké bradavice, ktoré sa môžu vyskytovať tak na pošve, ako aj penise. V prípade ich neliečenia u žien môže vírus spôsobiť rakovinu krčka maternice,“ upozorňuje.

V prípade hubových ochorení, ako sú recidivujúce kvasinkové alebo bakteriálne infekcie na genitáliách, je dôležitý výsledok kultivácie. Pacient dostáva vo väčšine prípadov na preliečenie antimykotiká alebo antibiotiká v podobe tabletiek a mastí. Napríklad bakteriálna vaginóza sa u ženy prejaví sivastým zapáchajúcim výtokom a hoci muž môže byť rovnako nositeľ, obvykle príznaky viditeľné nie sú. Neliečená infekcia však môže spôsobiť problémy s plodnosťou.

Ďalšou infekciou vyžadujúcou si antibiotickú liečbu, sú chlamýdie. Sprevádza ju výtok z pošvy či penisu a bolesti pri pohlavnom styku, ale aj pri močení. Aj tu je dôležitá skorá diagnostika, keďže neliečenie infekcie spôsobuje neplodnosť. Páchnuci hustý výtok sa objavuje aj pri zápale vnútorného genitálu, dokonca pri trichomoniáze je výtok spenený.

„Hnisavú bakteriálnu vyrážku, ako impetigo, teda sladké chrasty, si pri nedostatočnej hygiene môžete tiež preniesť na oblasť genitálií,“ upozorňuje MUDr. Kaiserová. Tam spôsobuje bolestivé vredy na predkožke, žaludi či uzdičke, u žien na pyskoch ohanbia či vo vagíne a často postihujú aj lymfatické uzliny v slabinách. Keďže lézie sa môžu spojiť a vytvoriť vredovitú plochu, infekcia môže byť vstupnou bránou pre ďalšiu.

Hygiena nadovšetko

Súčasťou liečby tak musí byť zvýšená hygiena. „Pri akýchkoľvek infekciách je vhodné používať antibakteriálne nealergické mydlá a detergenty, samozrejmá by mala byť pravidelná výmena spodnej bielizne, udržiavanie postihnutého miesta v čistote a vyčlenenie separátneho uteráku na postihnutú oblasť,“ vypočítava doktorka. Práve slabšia hygiena sa podpisuje aj pod prepuknutie rôznych mykóz, či dokonca takých prenosných pohlavných infekcií ako genitálne vši, kde sa okrem špeciálneho insekticídu odporúča aj dôkladné pranie bielizne a uterákov.

Liečba si vo všetkých prípadoch vyžaduje aj tvrdú disciplínu, úprimnosť medzi partnermi a často sexuálnu zdržanlivosť. „Zriedkakedy je totiž infekcia len na genitáliách, často je to aj v pubickej oblasti a na slabinách. Je teda potrebné vyhnúť sa pohlavnému styku až do vyhojenia kožných prejavov. Keď už nie sú, treba rešpektovať opatrenia, ktoré dermatológ dá,“ pridáva ďalšie pravidlo odborníčka. V prípade recidivujúcich ochorení napríklad neodporúča návštevy víriviek či termálnych vôd. „Ak sa koža dlho lúhuje, je macerovaná, tak do toho ľahšie vniká infekcia,“ podotýka.

Viacstranná spolupráca

Samozrejme, nastúpiť musí aj otvorená spoluprácu páru s lekármi, keďže často popri dermatológovi vstupuje do procesu aj gynekológ či urológ. Ak sa totiž liečba v prvých štádiách zanedbala, infekcia môže spôsobiť ďalšie zdravotné komplikácie. Napríklad neliečené vaginálne infekcie sa môžu zaniesť až na ováriá, u žien často močové infekcie na obličky, u mužov na pohlavné orgány. Niektoré kožné ochorenia môžu skončiť aj obriezkou partnera, prípadne rakovinou krčka maternice u partnerky. „Nezriedka je však dermatológ aj psychológom. Vyšetriť musí oboch partnerov. Niekedy vypláva na povrch nevera, kedy sa zrazu zrúti pre jedného z partnerov svet. Inokedy nastane paradoxne odcudzenie partnera aj vtedy, ak kožné ochorenie nie je infekčné, no z estetickej stránky či podvedomého strachu z nakazenia si vytvorí psychický blok. Príkladom je psoriáza, strata pigmentu či sklerotizujúci atrofizujúci lišaj,“ upozorňuje Kaiserová. Ide o kožné ochorenia, ktoré sa môžu prejaviť v akomkoľvek veku. Napríklad sklerotizujúci lišaj ako autoimúnne nevyliečiteľné ochorenie je najčastejšie genetického pôvodu, no prejaviť sa môže aj pri zvýšenom strese, po havárii a podobne. Spočíva v degeneratívnych prejavoch na slizniciach genitálií – sliznice sa stávajú sklerotické, menej pružné, vznikajú tam bolestivé trhlinky, a postihnutý partner je v rámci pohlavného styku hendikepovaný. ,,Hoci sa liečbou dajú utlmovať prejavy a ochorenie nie je infekčné, pohľad na genitálie nemusí byť estetický. Rovnako bolesť pri pohlavnom styku môže vytvoriť psychický blok, ktorý - ak partneri nie sú tolerantní a silní - často končí ich rozchodom,“ dodáva MUDr. Edita Kaiserová.

Ak sa infekcia podchytí v skorých štádiách, liečba môže trvať len pár týždňov. No ak sa rozvinie, môže zasiahnuť aj iné orgány a liečba sa už počíta na mesiace.

- - Inzercia - -