Dnes je sobota, 17.august 2019, meniny má: Milica
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

V boji proti poškodeným vlasom

november 25, 2018 - 13:33
Aj vy by ste chceli skoncovať s polámanými, suchými a poškodenými vlasmi? Tak poďte spolu s nami vyskúšať tipy kaderníčky Anny Simoníkovej.

Prečo sa vlasy lámu?

Nielen UV a slnečné žiarenie porušujú väzby vnútri vlasu, ale aj soľ a chlórovaná voda. „Ďalším faktorom je nadmerná vlhkosť, ktorá nielen otvára kutikuly a póry, ale aj vystavuje kortex potenciálnemu poškodeniu a strate prirodzenej vlhkosti,“ vysvetľuje kaderníčka. Mechanické vplyvy môžu poškodzovať dĺžku vlasov a štiepenie končekov, chemické vplyvy, teda farbenie, zosvetľovanie, trvalá alebo narovnávanie, majú vplyv na štruktúru a kvalitu vlasov, ktoré následne potrebujú dodatočnú starostlivosť. 

Aj stravou ovplyvníte kvalitu 

Vlasy sa skladajú z chemických prvkov ako uhlík, kyslík, dusík, železo, zinok, jód, aminokyseliny, proteíny, lipidy a voda. „Vitamín A pomáha pri redukcii činnosti mazových žliaz, vitamín B obmedzuje vypadávanie vlasov, tvorbu lupín a poskytuje ochranu pred UV žiarením. Zinok vlasy bráni ich vysušeniu,“ upresňuje Anna Simoníková. Preto by sme mali tieto vitamíny zaradiť do každodenného jedálnička. Vitamín A je napríklad v mlieku, syroch, mrkve, kapuste, broskyniach, marhuliach či rybách. Vitamín B nájdete v pivovarských kvasniciach, ryži, vaječnom žĺtku a obilninách. Zinok je v hovädzom a bravčovom mäse, vajciach, syre, fazuli, tekvicových semienkach a orechoch. Vitamíny a minerály posilňujú vlasové korienky. Pozor, káva stimuluje produkciu mazu pri korienkoch, ktorý vedie k tvorbe lupín.

Vyživujte vlasy nielen zvnútra 

Pri každom umývaní vlasov použite kondicionér a minimálne raz v týždni masku. Vlasy tak získajú výživu a hydratáciu, prekrví sa pokožka a oživia sa cibuľky. Oplachový kondicionér aplikujte na zaťažované a suché končeky. Vlasové prípravky by ste mali voliť podľa stavu, typu a farby vlasov, no tiež by sa mali medzi sebou dopĺňať. Práve preto je vhodné používať produkty, ktoré tvoria ucelený rad. Niet pochýb, že vlasy musia byť zdravé, aby boli lesklé. Základné pravidlo podľa kaderníčky Anny Simoníkovej pre starostlivosť o dlhé vlasy znie: Nezaťažujte vlasy množstvom produktov v oblasti korienkov, intenzívnu starostlivosť venujte hlavne končekom. Takto dosiahnete objem bez zaťaženia a predídete narušeniu končekov.

Chráňte ich pred teplom 

Fénovanie vlasy suší, preto používajte termoaktívne prípravky, ktoré ich chráni. Nenastavujte si ani najvyšší stupeň, aby vlasy nedostali šok. Horúci vzduch vlasy suší nerovnomerne a vlasy sa môžu prepaľovať. Ideálne je vysušiť mokré vlasy do uteráka, rozčesať a nechať ich voľne uschnúť. Vlasom pomôže, ak ich každých šesť týždňov podstrihnete. 

- - Inzercia - -