Dnes je sobota, 25.máj 2019, meniny má: Urban
Čas čítania
5 minutes
Zatiaľ prečítané

Kŕčové žily: Nie je to iba chyba krásy

november 02, 2018 - 15:52
Neberte svoje ťažké nohy na ľahkú váhu. Nie je to banalita a drobné zväčšené žilky nie sú iba kozmetický problém. Naučte sa, ktoré aktivity ťažkosti zhoršujú a čo vám, naopak, pomáha.

Netreba podľahnúť predstave, že chronické žilové ochorenie je záležitosť staršej vekovej kategórie. Nie je vôbec zriedkavosťou u tridsaťročných alebo aj mladších. „Tým, že moderná miniinvazívna chirurgia výrazne zlepšila estetický výsledok operácií, zvyšuje sa záujem mladších pacientok, ale aj pacientov. Takmer polovica našich pacientov sú ženy medzi tirdsiatym štyridsiatym rokom života,“ vysvetľuje renomovaný odborník z NÚSCH v Bratislave, cievny chirurg MUDr. František Žernovický. Metličky považujú len za chybu krásy a občasnú ťažobu v nohách hodnotia ako únavu. Mnohokrát sú však pri vyšetrení prekvapení stupňom závažnosti ochorenia. Práve u mladších ročníkov je šanca na včasné zachytenie ochorenia. Len netreba príznaky ignorovať. Dobre vyzerajúca tridsiatnička by sa so svojimi opuchnutými nohami v sandáloch rozhodne mala vybrať za všeobecným lekárom, aby prípadným problémom predišla.

Príznaky sa dajú tlmiť

Chronické žilové ochorenie je od prvých príznakov zápalovým ochorením žíl, ktoré treba od počiatku liečiť liekom – venofarmakom. Venofarmaká tlmia symptómy, ale aj samotné príznaky ochorenia. MUDr. Žernovický poukazuje okrem prioritného zdravotného rozmeru aj na rozmer estetický, na ktorý sa v modernej flebochirurgii kladie dôraz: „Chcieť byť príťažlivý je prirodzená vec,“ vyjadruje svoj názor na symbiózu krásy a zdravia. Tak ako je už dnes úplne bežné starať sa o pekný úsmev pravidelnou návštevou zubára či dať si skontrolovať materské znamienko, treba sa začať starať o pekné nohy návštevou všeobecného lekára.

Na čo nesmiete zabúdať

Pri vzniku chronického žilového ochorenia zohrávajú úlohu viaceré rizikové faktory. Niektoré, napríklad dedičnú predispozíciu, vek, hormonálne zmeny u žien – menštruácia, gravidita, menopauza, nevieme ovplyvniť. Naopak, rizikové faktory súvisiace so spôsobom života, akými sú nedostatok pohybu, nadváha a obezita, dlhodobé sedenie, typ povolania - sedavé zamestnanie, práca v stoji, dlhé cestovanie… ovplyvniť vieme. Spolu s liečbou, ktorú pacientovi nasadí všeobecný lekár, sa úsilie sústreďuje aj na ovplyvnenie týchto rizikových faktorov. „Žily majú veľmi rady pohyb, preto okrem redukcie hmotnosti odporúčame pravidelný a vhodný šport. Je ním bicyklovanie, plávanie, turistika, beh alebo rýchla chôdza. Naopak, niektoré druhy športu ako posilňovanie alebo zdvíhanie ťažkých záťaží pri nesprávnej technike môžu poškodiť citlivý chlopňový aparát v žilách. Pre pacientov s chronickým žilovým ochorením nie sú najvhodnejšie. Problémy môžu mať aj ľudia počas dlhého letu lietadlom či dlhej cesty autom. Aj keď je to všeobecne známy fakt, ľudia ho ignorujú a nezriedka prekazí radosť z očakávanej dovolenky žilová trombóza alebo zápal žily. Existujú však špeciálne cviky, ktoré u rizikových pacientov spolu s kompresívnymi pančuchami a venofarmakami pomáhajú predchádzať možným komplikáciám. A, samozrejme, vo všeobecnosti je potrebné obmedziť dlhé státie a sedenie,“ radí MUDr. Ganajová. V prípade ďalšej diagnostiky a liečby všeobecný lekár usmerní pacienta a odporučí ho k cievnemu chirurgovi, ktorý sa zaoberá liečbou kŕčových žíl. Počiatočné štádiá úspešne zvládame venofarmakami, pri pokročilejších štádiách môže byť potrebná miniinvazívna chirurgická liečba alebo klasická chirurgická liečba. Cievny chirurg MUDr. František Žernovický tvrdí, že moderná cievna chirurgia ponúka účinné a esteticky nesnívalo. Ak by sa však ochorenie zachytilo včas, medikamentovou liečbou sa vie chirurgický zákrok u mnohých oddialiť. Celoročná medikamentová terapia taktiež dokáže zmierniť progres ochorenia.

Teda znova, alfou a omegou je nepodceňovať signály, ktoré nám boľavé nohy vysielajú. Treba na ne upozorniť lekára, pretože on je ten, ktorý nám dokáže pomôcť. Čím skôr, tým lepšie.

Čo majú spoločné krása a zdravie?

čo je zdravé, to je krásne. Priznajme si však, že najmä ženy sa viac zaoberajú módou či účesom než zdravím svojich nôh. Opuchnuté nohy nie sú ani estetické, ani zdravé. Koľko žien sa však pre ne vyberie k lekárovi? „Bolesti v nohách, opuchy, pocit ťažkých, nepokojných, unavených nôh, napätie, nočné kŕče, takzvané mravčenie v nohách... ľudia často považujú za nepríjemný, ale úplne bežný stav – následok celodennej únavy, náročnej práce alebo nevhodného denného režimu,“ vysvetľuje všeobecná lekárka MUDr. Diana Ganajová a pokračuje: „Nesťažujú sa na to, lebo nevedia, že môže ísť o prvé varovné signály chronického žilového ochorenia.“

Metličky, kŕčové žily, opuchy...

Príznaky väčšina ľudí podceňuje a nevenuje im pozornosť. Pod kožou, v žilách zatiaľ môžu vznikať zmeny, ktoré spočiatku nevidíme, ale pri dlhodobom prehliadaní sa prejavia aj navonok. Metličky, kŕčové žily, opuchy, farebné zmeny kože sú už viditeľným objektívnym znakom chorobného stavu žilového systému. Chronické žilové ochorenie patrí medzi najčastejšie chronické ochorenia v civilizovaných krajinách, na ktoré trpí štyridsať až šesťdesiat percent žien a pätnásť až tridsať percent mužov. Prvotnou príčinou je oslabenie a strata pružnosti žilovej steny a následné rozšírenie žily. Spôsobuje to hromadenie krvi v povrchovom alebo hlbokom žilovom systéme dolných končatín, kde vzniká vysoký krvný tlak v žilách i malých cievach. Zhoršuje sa okysličenie cievnej steny, čo spôsobuje poškodenie cievnej výstelky a poruchy jej funkcií. „Najpodstatnejšie je včas zachytiť varovné signály nôh – vnímať ich tiché volanie o pomoc, teda nepodceňovať prvotné subjektívne ťažkosti a zájsť s nimi za všeobecným lekárom. Alebo ho upozorniť na problém pri akejkoľvek návšteve ambulancie či pri preventívnej prehliadke. Dáte lekárovi šancu zavčasu diagnostikovať ochorenie, začať ho správne a komplexne liečiť a spomaliť vývoj chronického žilového ochorenia do závažnejších štádií. Čím skôr začneme pacienta adekvátne liečiť, tým je vyššia šanca udržať ochorenie v relatívne stabilizovanom stave a predísť komplikáciám,“ apeluje MUDr. Ganajová.


Čo môžete ovplyvniť?
— nadváhu a obezitu,
— nedostatok pohybu, dlhé sedenie, státie, ale aj neprimeraná svalová záťaž – nesprávne posilňovanie, silové športy a časté zdvíhanie ťažkých bremien, chôdza po mestskej dlažbe,
— nedostatok vlákniny, častá zápcha – na cievy v podbruší a slabinách pôsobí vnútorný tlak, ktorý sťažuje činnosť žíl,
— nevhodné oblečenie a obuv – najmä tesná spodná bielizeň a obuv s vysokými opätkami,
— horúce prostredie – spôsobuje neprirodzené roztiahnutie cievneho systému a zvýšenú záťaž na jeho funkčnosť,
— fajčenie – vedie k zužovaniu a oslabovaniu stien ciev,
— časté pridlhé sedenie počas cestovania alebo na toalete – zhoršený prietok krvi v žilách nôh v kombinácii so zvýšeným vnútrobrušným tlakom pri defekácii,
— užívanie antikoncepcie alebo hormonálna liečba.


Čo môžete urobiť?
— Obmedzte dlhotrvajúce státie a sedenie. Ak už musíte dlho sedieť či stáť, robte si prestávky, prejdite sa či krúžte nohami v členkoch.
— Hýbte sa. Venujte sa vhodným športom - turistike, behu, plávaniu. Vyhnite sa - zjazdovému lyžovaniu, futbalu, tenisu.
— Udržiavajte si hmotnosť. Dbajte na vhodné zloženie stravy, s dostatkom vlákniny a menej nasýtených tukov, dodržiavajte pitný režim, predchádzate tak zápche a obezite.
— Noste voľné oblečenie. Tesné odevy tlačia na žily a bránia žilovému návratu.
— Nenoste obuv s vysokými opätkami ani bez opätkov. Ideálna obuv je s nízkymi, 3- až 4-centimetrovými opätkami.
— Sprchujte si nohy chladnou vodou. Teplo je absolútne nevhodné pri problémoch so žilami. Vyhýbajte sa saune, opaľovaniu i horúcim kúpeľom.
— Dodržiavajte pokyny lekára.

- - Inzercia - -