Dnes je sobota, 25.máj 2019, meniny má: Urban
Čas čítania
3 minutes
Zatiaľ prečítané

Rakovina – osem písmen strachu

október 30, 2018 - 09:35
Súčasná medicína umožňuje významne liečiť aj bolesť onkologických pacientov, nielen medikamentózne, ale aj technikami intervenčnej algeziológie.

Hovorí sa, že rakovina je zradná, lebo nebolí a bolesti často prídu, až keď je neskoro. Ako však ukazujú dostupné údaje, u tridsať až štyridsať percent pacientov sa vyskytuje bolesť už v období stanovenia diagnózy, u šesťdesiat až sedemdesiat percent pacientov bolesť prepukne v pokročilom štádiu onkologického ochorenia a v konečnom sa dostaví u sedemdesiatpäť až deväťdesiat percent pacientov. „Súčasná moderná medicína bolesť síce nemôže vyliečiť, no môže ju liečbou významne zmierniť a skvalitniť tak život pacienta,“ hovorí algeziológ a anesteziológ MUDr. Ireneusz Przewlocki, PhD., z bratislavského centra liečby bolesti. Liečbou bolesti sa zaoberá už viac ako dvadsaťpäť rokov. Možnosti liečby sú nielen medikamentózne, ale aj technikami intervenčnej algeziológie.

Kedy bolesť útočí

„Bolesť je v prípade onkologických pacientov vždy individuálna a závisí od typu nádoru alebo onkologického ochorenia a jeho lokalizácie. Najčastejšie sa bolesť dostavuje v prípade, keď nádor, alebo metastázy tohto nádoru tlačia na nervové tkanivo, alebo nejaké štruktúry, ktoré sú inervované. Napríklad kapsuly orgánov,“ vysvetľuje MUDr. Przewlocki.

Práve poškodenie nervových štruktúr, mäkkých tkanív a kostí sa najčastejšie podieľa na onkologickej bolesti. „Silná bolesť tak napríklad sprevádza pacientov pri zhubných nádoroch kostí či metastáz do kostí, pri poškodení svalov a nervov, onkologickom ochorení lymfatických uzlín, brucha, pobrušnice či hrudníka,“ vysvetľuje algeziológ. Na druhej strane, ako dodáva, hematologických pacientov spravidla bolesť počas ochorenia nesprevádza. „Ani malígny melanóm, ak nemetastázuje do orgánov so zásahom na nervové tkanivá, nebolí,“ dodáva.

Včasná diagnostika onkologického ochorenia pomocou CT, magnetickej rezonancie a podobne, dokáže zdroj bolesti rýchlo odhaliť. „Niekedy dokonca stačí aj röntgen. Napríklad na ňom už dokážeme vidieť deštrukciu kostného tkaniva,“ vysvetľuje algeziológ. Často sám pacient dokáže popísať a tak lokalizovať centrum bolesti.

„Pri onkologických bolestiach obvykle pacienti cítia tupú bolesť, no niekedy sa strieda s ostrou bolesťou, prípadne s obdobím relatívneho pokoja,“ vysvetľuje doktor. V prípade metastáz do kostí či zhubnom nádore v kostiach však nezriedka pacienti trpia aj na takzvanú prelomovú bolesť. Tá prichádza nečakane, je veľmi intenzívna, takmer neznesiteľná a preráža aj pocit úľavy z medikamentóznej liečby analgetikami. Popri onkologických bolestiach sa, samozrejme, nezriedka pridružujú aj pooperačné bolesti, napríklad po rádioterapii, v prípade tvorby dekubitov a podobne.

Ako sa lieči bolesť

„Základným cieľom liečby pri onkologických ochoreniach je skvalitniť život pacienta. Práve v prípade pokročilejších štádií, či silnejšej alebo takzvanej prelomovej bolesti sa doslova mení správanie pacienta,“ vysvetľuje algeziológ. Často, najmä v prípade bolestí v kostiach, dochádza aj k zhoršovaniu fyzickej aktivity a poruchy hybnosti dolných končatín, nespavosti, únave, depresii, pocitu vyčerpania, ale najmä, pacient zápasí celkovo so strachom z bolesti.

V súčasnosti sú najčastejšie dva spôsoby liečby bolesti. Jednak medikamentózna liečba za použitia analgetík a jednak moderná medicína priniesla aj liečbu technikami intervenčnej algeziológie.
V prípade medikamentóznej liečby rebríček Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) rozdeľuje liečbu na niekoľko stupňov. V rámci prvého sa pacientovi podávajú neopioidové (takzvané periférne) analgetiká, ako paracetamol, ibuprofen a podobne. Druhý stupeň zahŕňa podávanie periférnych analgetík a slabých opioidových analgetík, ako tramadol či kodeín, a v rámci tretieho stupňa sa k slabým periférnym analgetikám pridávajú silné opioidné analgetiká, ako morfín, fentanyl či tapentadol. „Na každom z týchto stupienkov sa ešte dávajú koanalgetiká, prípadne ďalšie lieky, ktoré zmierňujú bolesti,“ podotýka algeziológ. Cieľom takejto liečby je v prvom rade zabezpečiť pacientovi bezbolestný spánok, neskôr aj úľavu od bolesti v pokoji, prípadne aj v pohybe. Teda cieľom je zmierniť bolesť na znesiteľnú mieru tak, aby významne nezhoršovala kvalitu jeho života.

„V prípade potreby na každom z troch stupňov je možné zrealizovať aj intervenčné terapeutické postupy. Terapii vždy musí predchádzať diagnostika, aby sme vedeli, kde je zdroj bolesti. Napríklad, ak zistíme, že niekto má karcinóm pankreasu, urobíme blokádu časti autonómneho nervového systému,“ vysvetľuje odborník. Blokádou tohto systému, ktorý je zodpovedný za mnoho autonómnych funkcií nášho organizmu, je možné ovplyvniť prenos bolestivých vnemov. Využitie je napríklad aj pri operačnom zákroku v dutine brušnej.

Najnovšie metódy

Jednou z najnovších metód v algeziológii je dnes selektívna rádiofrekvenčná ablácia. „Ide o zákrok, pri ktorom, jednoducho povedané, prerušíme nervy zodpovedné za prenos bolesti. V rámci zákroku sa využíva cielený tepelný účinok elektrického prúdu o frekvencii rádiových vĺn, ktorý sa aplikuje prostredníctvom špeciálnej elektródy na požadované miesto,“ spresňuje doktor Przewlocki.
Ďalšou možnosťou je podkožná implantácia mikropumpy, ktorá kontinuálne dávkuje opiáty do miešneho kanála, čím dochádza k utlmeniu bolesti. Zásobník sa plní v dlhších časových intervaloch v ambulanciách liečby chronickej bolesti. „V terminálnych stavoch je možné parciálne prerušenie nervových dráh v mieche,“ dodáva na záver MUDr. Ireneusz Przewlocki, PhD.

- - Inzercia - -