Dnes je sobota, 25.máj 2019, meniny má: Urban
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Prečo sa vlastne potíme?

november 05, 2018 - 12:05
Potenie je pre ľudské telo potrebné ako soľ. Slúži totiž ako obrana proti prehrievaniu. V pokojnom stave vyprodukuje človek až jeden liter potu denne. S horúcimi dňami, fyzickou námahou a stresovými situáciami sa miera potenia zvyšuje.

Ako teda zostať i v týchto situáciách svieži a neobťažovať okolie nepríjemným zápachom?

Najúčinnejšími pomocníkmi sú v boji s telesným pachom antiperspiranty a deodoranty, ktoré sa už iste stali súčasťou každodennej hygienickej rutiny. Málokto však vie, že princíp, na ktorom fungujú, je rozdielny.

Dá sa trvalo zabrániť poteniu?

Občas na nás vyskočí nejaký „zaručený“ spôsob, ktorý má zabrániť poteniu už navždy. To je však nielen nemožné, ale pre ľudské telo by to bolo i nezdravé. Potenie je prirodzená telesná funkcia, ktorej úlohou je ochrániť organizmus pred prehriatím. Ľudské telo reaguje vylučovaním potu nielen na teplo a telesnú záťaž, ale tiež na hormonálne zmeny, silné emócie či pikantné jedlá. Zloženie potu je do istej miery individuálne, avšak jeho základ je vždy rovnaký. Až z 98 percent je tvorený vodou, zvyšok sú minerálne látky, aminokyseliny či močovina.

Prečo pot zapácha?

Pot ako taký nesmrdí. Nepríjemný oder nevzniká potením, ale prítomnosťou baktérií na rôznych miestach nášho tela. „Živnou pôdou baktérií sú bielkoviny a tuky obsiahnuté v pote produkovanom apokrinnými žľazami, ktoré sa nachádzajú v oblasti podpazušia, triesiel a v okolí bradaviek. K ich aktivácií dochádza až v období puberty, čo je dôvodom, prečo spotené deti nesmrdia. Už od útleho veku však aktívne ekrinné žľazy vylučujú iba vodnatý pot,“ vysvetľuje dermatologička MUDr. Lucie Jarešová.

Aký je rozdiel medzi antiperspirantom a deodorantom?

Základný rozdiel medzi deodorantom a antiperspirantom je, že súčasťou deodorantu nie je žiadna zložka, ktorá by pomáhala samotné potenie obmedziť. Deodoranty zápach iba neutralizujú. Ak sú parfumované, tak ho navyše i prekrývajú. Zjednodušene povedané, deodorant vám síce pomôže predísť nelichotivému zápachu, ale prepoteným škvrnám v podpazuší nezabráni. Antiperspirant na rozdiel od toho napomáha tvorbu potu znižovať. Jeho súčasťou sú hliníkové soli, meniace sa na povrchu pokožky na gél, ktorý prekryje potné žľazy. Výsledkom tohto procesu je redukcia vylúčeného potu. Rovnako ako deodoranty môžu byť i antiperspiranty obohatené o vonné látky. Vyskúšajte napríklad antiperspirant Rexona Active Protection + Invisible, ktorého špeciálne zloženie napomáha obmedzovaniu vzniku nepekných škvŕn na oblečení.

Nie je potenie ako potenie

Je veľký rozdiel medzi termoregulačným a emocionálnym potením. Úlohou toho prvého je ochrániť telo pred prehriatím. Vylúčený pot vyvoláva chladivý efekt nielen na koži, ale i na krvných zakončeniach prechádzajúcich tesne pod ňou. Vďaka tomu dôjde k ochladeniu krvi a tiež orgánov, do ktorých krv prúdi. „Naopak k emocionálnemu poteniu dochádza v dôsledku psychického tlaku, trémy, strachu, bolesti ale i radosti. Na tieto podnety reaguje predovšetkým oblasť podpazušia, dlaní a chodidiel, kde sa pot objavuje vo zvýšenej miere. Ďalej sa pri emocionálnom potení aktivujú vo veľkej miere malé potné žľazy na čele, dekolte a chrbte,“ doplňuje MUDr. Lucie Jarešová.

- - Inzercia - -