Dnes je pondelok, 30.marec 2020, meniny má: Vieroslava
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Bolesť bruška u dieťaťa: Čo ju spôsobuje?

august 01, 2018 - 08:14
Bolesť brucha môže u dieťaťa spôsobovať stres, parazity, baktérie, zápcha či intolerancia laktózy. Kľúčom k vyriešeniu záhady je nepodceňovať problém a dokonale poznať denný režim dieťaťa.

Kedy je nutné vyhľadať lekára?

Vo väčšine prípadov bolesť brucha neohrozuje dieťa na živote. Napriek tomu, bolesti brucha je potrebné venovať dostatočnú pozornosť. Ak je však bolesť náhla, trvá viac než dve hodiny, dieťa si hľadá úľavovú polohu, prichádza v krátkych intervaloch, dieťa nemá stolicu alebo odíde malé množstvo krvavého hlienu, vetry neodchádzajú, dieťa zvracia alebo napína na zvracaie, odmieta jedlo, brušná stena je napätá (na začiatku nemusí byť), v takomto prípade je nevyhnutné vyhľadať lekára.

Príčina opakujúcich sa bolestí brucha

Zápcha. Bolesť sa prejavuje pred vyprázdnením alebo počas neho a po vyprázdnení ustáva.  

Parazity. V tomto prípade sa môže prejaviť aj zhoršená chuť do jedla, únava či pomočovanie.

Helicobacter pylori. Táto infekcia je udetí menej častá ako u dospelých.

Intolerancia laktózy. Môže sa prejaviť už v novorodeneckom veku, ale aj neskôr. Typické je nafukovanie, riedka stolica, škŕkanie v bruchu, bolesti sú najmä po požití mlieka. Podobné príznaky môžu byť aj pri potravinovej alergii.

Ak vylúčime všetky tieto stavy, môžeme pomýšľať psychogénne bolesti brucha. Postihujú až 10 percent školákov a predškolákov, často dobrých, cieľavedomých žiakov, pričom počas prázdnin dieťa nemá nijake ťažkosti. Stretávame sa s nimi pri nástupe do kolektívu, pri zmene škôlky, pri sťahovaní či rodinných problémoch. Okrem bolesti brucha sa môže prejaviť aj bolsť hlavy, bledosť a potenie.

Bolesť brucha je aj pri celiakii, ochoreniach podžalúdkovej žľazy, pri nepriechodnosti čriev, pri angíne, chrípke, zápale močových ciest, pri menštruácii, ale môže byť aj následkom úrazu, požitia nevhodných prípravkov (čistiace prostriedky, chemikálie a podobne)

- - Inzercia - -