Dnes je pondelok, 25.máj 2020, meniny má: Urban
Čas čítania
3 minutes
Zatiaľ prečítané

Stačí zopár kvapiek a zbavíte sa tuku

máj 22, 2018 - 14:17
Chudnutie sa neodmysliteľne spája so znížením príjmu kilokalórií. Ak si nechcete uberať z taniera, musíte výrazne zvýšiť výdaj energie, čiže športovať. Ideálna je kombinácia oboch, aby vám to však išlo ľahšie, spríjemnite si chvíle chudnutia správnymi vôňami. Tie pomôžu podporiť zdravú očistu organizmu, udržať rovnováhu hladiny cukru, či povzbudiť pocit sýtosti.

Nie je olej ako olej
Skúsená aromaterapeutka Martina Valníčková varuje, že ak chcete používať esenciálne oleje na terapeutické účely, to znamená riešiť nimi napríklad aj chudnutie, musíte sa ubezpečiť, že sú v terapeutickej kvalite, to znamená, že do nich neboli pridávané syntetické látky, neboli riedené a pozmeňované. Ako však bežný smrteľník zistí, že do oleja bolo niečo pridávané? V prvom rade podrobne študujte etiketu. „Overte si, či majú esenciálne oleje certifikáty, či boli testované a či je na nich uvedené, že sú v terapeutickej kvalite. Esenciálne oleje sú žiadané, nájdete ich všade - od pracích práškov až po kozmetické prípravky, preto bývajú často falšované a riedené. Určite si naštudujte čo najviac o oleji, ktorý si chcete kúpiť. Indikátorom je aj miesto, kde sa predávajú. Esenciálne oleje v terapeutickej kvalite určite nepredávajú v supermarkete alebo v kvetinárstve. A v neposlednom rade vám veľa napovie aj ich cena. Napríklad na výrobu dvoch litrov esenciálneho mätového oleja potrebujete tonu mäty. Takže logicky pätnásť mililitrov čistého, kvalitného mätového oleja rozhodne nekúpite za štyri a pol eura. Citrusové oleje sa pohybujú okolo desať až dvadsať eur za pätnásť mililitrov. Bylinkové oleje stoja od dvadsať do štyridsať euro. A vzácne stromové oleje, ktoré sa ťažia zo živice sa vyšplhajú aj k sedemdesiatim až deväťdesiatim eurám,” hovorí Martina Valníčková.

Voňaví chuťožrúti
Medzi esenciálne oleje najviac využívané pri chudnutí patrí grepový, škoricový, peppermintový, zázvorový a citrónový esenciálny olej. Citrusy všeobecne podporujú spaľovanie tukov a redukujú chute na jedlo. Výhodou grepového oleja je navyše jeho schopnosť podporiť zodpovednejší prístup k vlastnému telu a lepšie rozoznávanie signálov, ktoré nám telo dáva - napríklad pocit sýtosti.
Citrónový olej zase patrí medzi oleje s najväčšou schopnosťou odstraňovať z tela nežiaduce chemikálie a podporovať zdravú očistu. To sa môže hodiť vtedy, ak sa rozhodnete znížiť v strave príjem sacharidov a naopak zaradiť väčšie množstvo zeleniny a ovocia. Táto zmena stravovania sa na zdraví nemusí odraziť iba pozitívne. V závislosti od zdroja prijímanej zeleniny sa totiž môže zvýšiť množstvo pesticídov v tele. A to je práve najsilnejšia stránka citrónového oleja – dokáže v organizme posilniť to, čo je organické a zároveň rozpúšťať syntetické chemikálie. Škoricový olej sa používa hlavne na udržiavanie rovnováhy v hladine cukru a tiež pôsobí proti vytváraniu nových tukových buniek. Tento olej má síce nádhernú vôňu aj chuť, ale kvôli jeho obrovskej sile a tiež štipľavosti je dôležité používať ho veľmi rozumne a v malých množstvách. „Ja si škoricový olej dávam do rannej obilnej kaše a to tak, že si namočím špáradlo do škoricového oleja a potom do kaše. To, čo sa z drievka obtrie úplne stačí na dochutenie raňajok a zároveň aj na podporu hladiny cukru. Tiež má príjemne sladkú chuť, takže si môžem vychutnať sladkosť škoricovej kaše bez cukru a bez chemických náhrad,“ radí aromaterapeutka.
Peppermintový olej povzbudzuje pocit sýtosti, znižuje chuť na jedlo a nadmerný apetít. Jeho chuť je nádherne chladivo, mätovo, vanilkovo, žuvačková. „Môžete ho piť vo vode - jedna kvapka do dvoch deci vody, alebo aj vdychovať z dlaní – takýmto inhalačným spôsobom pôsobíte na emočné centrum v mozgu – a to je práve miesto, kde sa dejú rozhodnutia, či pôjdete zajesť stres, alebo si naopak zacvičiť,“ odporúča M. Valníčková.
Každý z týchto olejov osobitne, ale aj všetky spolu v zmesi, sa môžu stať výborným pomocníkom pri znižovaní hmotnosti. „Na mňa najlepšie funguje, keď si zmes týchto olejov kvapnem pod jazyk – trikrát denne po päť kvapiek. To robím po tom, ako som zjedla zdravé a nutrične vyvážené jedlo – chuť týchto olejov sa pre mňa stala signálom, že som dojedla, a už sa nechystám nikde uzobkávať, uštipkávať z jedla, ani nič podobné – jesť budem až ďalšie veľké jedlo a po ňom si dám zas túto zmes,“ delí sa o svoje skúsenosti aromaterapeutka.

Olej do vody
Existuje už aj namiešaná zmes esenciálnych olejov Slim&Sassy, ktorá takisto zabojuje s tukovými vankúšikmi. Táto ideálna zmes na chudnutie je namiešaná z grapefruitového, citrónového, mätového, zázvorového oleja a škorice. Stačí pridať osem kvapiek do pol litra vody a piť medzi zdravými jedlami počas dňa, aby zmes pomohla kontrolovať hlad, upokojila žalúdok, pozdvihla náladu, a tak podporila zdravú stratu hmotnosti.

Oveľa viac sa o zdravom chudnutí a kondícii dozviete v júnovom čísle Zdravia rodiny, ktoré je práve teraz na stánkoch

- - Inzercia - -