Dnes je štvrtok, 09.júl 2020, meniny má: Lujza
Čas čítania
3 minutes
Zatiaľ prečítané

Problém v nohavičkách

september 05, 2017 - 13:18
Užívanie antibiotík, cukrovka, tehotenstvo, hormonálna substitučná liečba, nadmerná konzumácia sladkého alebo stres. Je to len časť z toho, čo môže spôsobiť gynekologické mykózy. Trápia možno aj vás a vracajú sa ako bumerang?

Vaginálne mykózy sú dnes jedným z najčastejších problémov žien. Viete prečo vznikajú, prečo sa opakujú a prečo sa ňou môže nakaziť aj váš sexuálny partner?

Kde sa vzala mykóza?


Vaginálna mykóza, známa aj ako gynekologická mykóza, kvasinková infekcia alebo kandidóza, je jedným z najčastejších problémov žien. Toto ochorenie spôsobuje premnoženie kvasiniek rodu Candida albicans. Kvasinky sú síce bežnou súčasťou pošvovej mikroflóry, no ak sa naruší prirodzené pH pošvy, začne sa svrbivé, pálivé a bolestivé peklo. Príčinou môžu byť aj hormonálne zmeny počas tehotenstva, užívanie antikoncepcie, liečba antibiotikami a obdobie menopauzy.
Najväčšie nebezpečenstvo vzniku vaginálnych mykóz vám hrozí v lete: častejšie sa kúpete v chlórovanej vode, trávite čas v teplom a vlhkom prostredí, nosíte mokré plavky alebo tesné nohavice, v ktorých sa intímne partie ľahko zaparia. Vonkajšie genitálie sú vďaka bohatým nervovým zakončeniam citlivé na akékoľvek podráždenie. Prvým prejavom bakteriálneho zápalu alebo mykózy je nepríjemné pálenie a svrbenie v intímnej oblasti. To neskôr pokračuje začervenaním pošvy a vonkajších rodidiel, bielym, tvarohovitým výtokom, opuchom rodidiel, pálením a rezaním pri močení, nepríjemným zápachom výtoku a bolestivým pohlavným stykom.


Opatrne s babskými radami


Častým riešením bývajú takzvané „babské recepty“. Práve nimi si však môžete ešte viac uškodiť. Potieranie postihnutých miest jogurtom s probiotickými kultúrami doktori neodporúčajú, radšej by ste ho mali denne konzumovať ako prevenciu. Akonáhle sa objavia prvé príznaky, navštívte gynekológa, ktorý vám určí diagnózu. V prípade, že sa u vás vyskytuje mykóza iba sporadicky, stačí lokálna liečba formou vaginálneho výplachu roztokom benzydamín hydrochloridu, ktorý si môžete kúpiť bez predpisu v lekárni. Roztok pôsobí proti zápalu, baktériám, kvasinkám, normalizuje pošvovú mikroflóru a znižuje pH pošvy.

Nepriateľ intímneho zdravia


Normálne PH v pošve je kyslé vďaka Lactobacilu. Dajte si pozor, aj niektoré lubrikačné gély môžu narušiť prirodzene PH, a tak spôsobiť mykózy. Nepriateľom intímnej hygieny sú i parfumované sprchové gély. Nepriaznivý vplyv môže mať i maškrtenie sladkostí, potenie v oblasti slabín, tampóny a intímne vložky, ktoré si počas dňa vymieňate s nedostatočnou frekvenciou.

Hrozba v spodnej bielizni?


Jedným z dôležitých kritérií je výber „zdravých“ nohavičiek. Syntetika neumožňuje pokožke dýchať, spôsobuje zapareniny alebo premnoženie kvasiniek, aj kvasinkovej infekcie. Ďalšou nevýhodou umelých vláken je ich pranie na maximálnej teplote 30 °C. Siahnite po antibakteriálnych materiáloch, ktoré slúžia ako prevencia proti gynekologickým problémom, odbúravajú nepríjemný zápach a ničia prípadné baktérie. Vyskúšajte nohavičky z organickej bavlny, ktorá neobsahuje pesticídy a farbivá.
Rovnako v priliehavej bielizni dochádza k nadmernému treniu, vznikajú zapareniny a odreniny, ktoré môžu prispieť k vzniku kvasinkovej infekcie. S tangami zasa riskujete nedostatočnú hygienu a prenášanie baktérií a nečistôt z konečníka a močovej rúry do pošvy. Výsledkom nemusia byť „iba“ kvasinkové infekcie, ale aj vážnejšie gynekologické ťažkosti.

Opakované mykózy


Kvasinky majú schopnosť rozmnožiť sa v priebehu niekoľkých hodín. Pri opakovaných mykózach máte spravidla problém s „lokálnou imunitou“ vo vaginálnej oblasti. Na liečbu akútnych mykóz sú bežné antimykotiká. Mykózu si môžete liečiť lokálne alebo perorálne. Lokálna liečba pomocou krémov a vaginálnych čapíkov pôsobí len na povrchu slizníc a nezasahuje kvasinky v hlbších vrstvách. Perorálna liečba sa považuje za účinnejšiu. Návodom na zlepšenie je i podporná liečba s enzýmovým liekom. Enzýmy, ktoré obsahuje, posilňujú lokálnu i celkovú imunitu, podporujú prienik antimykotík do tkanív a pôsobia proti zápalu.


Desatoro proti mykózam


1. Nepreháňajte to s cukrami, vyhýbajte sa i sladkému ovociu.
2. Noste bavlnené nohavičky. Tesné nohavice zvyšujú teplotu a vlhkosť, a tak podporujú množenie kvasinky Candida.
3. Novú spodnú bielizeň vopred vyperte.
4. Po preliečení vaginálnej mykózy si bielizeň žehlite.
5. Chráňte kyslé prostredie pošvy. Nepoužívajte prísady do kúpeľa, ani deodoranty a výplachy.
6. Voňavé intímky a farebný toaletný papier vám môžu meniť kyslosť v pošve.
7. Používajte vždy len svoj uterák.
8. Mokré plavky si ihneď vyzlečte a vymeňte za suché.
9. V saune nezabúdajte dodržiavať zvýšenú hygienu.
10. Pri opakovanom ochorení sa poraďte o liečbe pomocou enzýmového lieku.

- - Inzercia - -