Dnes je streda, 23.október 2019, meniny má: Alojzia
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Iba nás strašia? Nie, aj zabíjajú!

september 05, 2017 - 12:41
Do polovice 90. rokov sa o nich ani veľmi nevedelo. Neznamená to, že neexistovali, ale k ich epidemickému šíreniu prispel až moderný spôsob života. Cestovanie, presuny veľkých skupín, klimatizácia a časté striedanie partnerov prispievajú k nepríjemnému ochoreniu: reč je o chlamýdiách.

chlamydie

Ich rajom je teplé a vlhké prostredie. Napríklad takým pľúcnym chlamýdiám stačí málo; šíria sa ako chrípka kvapôčkami, aerosolom. Tie pohlavné sa dostanú do tela aj z uteráka a preto sa nemusíte hneď doma vzájomne obviňovať z nevery, aj keď v tomto prípade ide o pohlavne prenosnú chorobu.

„Zlé“ bunky

Chlamýdie sú baktérie, ktoré žijú vnútri ľudských buniek, čím bránia bunkám plniť základné funkcie, a tak sa častokrát označujú ako neplnohodnotné.
V močovopohlavnom systéme napádajú bunky pošvy, krčka maternice, samotnej maternice i vajíčkovodu. Cez vajíčkovody sa však chlamýdie môžu dostať až do brušnej dutiny, kde vyvolávajú napríklad zrasty.
Chlamýdie, ktoré postihujú dýchací systém, napádajú bunky mandlí, hrdla, priedušiek a pľúc. Dokonca i bunky imunitného systému.
Takže životný cyklus chlamýdií prebieha v samotnom vnútri buniek. V postihnutých bunkách potom pôsobia aktívne, ako rýchlo sa množiace chlamýdie, alebo pasívne, ako pomaly sa množiace alebo „spiace“. Chlamydia trachomatis vyvolávajú aj infekcie reprodukčného a močovopohlavného systému, Chlamydia pneumoniae postihujú najmä horné a dolné dýchacie cesty, Chlamydia psittaci sa vyskytuje najmä u chovateľov vtákov a ľudí, ktorí prichádzajú do kontaktu s ich trusom.

Kde sa vzala, tu sa vzala...

Chlamýdie sa v súčasnosti považujú za jednu z najrozšírenejších pohlavne prenosných ochorení, známe sú aj ako choroba mladých, kvôli striedaniu partnerov. Chlamýdiovou infekciou sa môžete nakaziť pri pohlavnom styku, často pri frekventovanom striedaní partnerov. Do tela sa však môže dostať aj cez bielizeň alebo uterák. Nerušené šírenie ochorenia zabezpečuje pôvodca – baktéria Chlamydia trachomatis, ktorú po prvýkrát diagnostikovali v roku 1910. Inkubačná doba je po vniknutí choroboplodných baktérií do organizmu jeden až tri týždne.

Ženy verzus muži

Ochorenie u žien prebieha niekedy zákerne, lebo na seba príliš neupozorňuje a prebieha bez príznakov. U väčšiny mužov sa však už na začiatku objavujú isté symptómy. Muži sa po prepuknutí vedia potrápiť s pálením pri močení, bolesťou v semenníkoch alebo čírym výtokom z pohlavného údu. U žien sa medzi symptómy sprevádzajúce ochorenia radí abnormálny výtok z pošvy, krvácanie medzi menštruáciami, bolesť alebo tlak v podbrušku, pálenie a svrbenie pri močení, časté nutkanie na močenie, bolesť pri pohlavnom styku a krvácanie po pohlavnom styku.
Ak ste zachytili niektorý zo symptómov, nečakajte a vyhľadajte lekára!

Liečte sa!

Ak ste sa nainfikovali baktériou a diagnóza je jasná, liečte sa! Sedem až desaťdňovú kúru musia predpísať nielen vám, ale aj vášmu sexuálnemu partnerovi. Chlamýdiová infekcia sa najčastejšie lieči podávaním antibiotík. Keďže chlamýdie sú veľmi úporné, nie vždy prvá liečba antibiotikami zaberie. Niekedy treba antibiotiká opakovať aj niekoľkokrát za sebou a rovnako nemusí dôjsť k úplnému vyliečeniu bez následných recidív. Antibiotiká je vhodné podporiť ešte enzýmovým liekom. Enzýmy, ktoré obsahuje, zlepšujú prienik antibiotík do tkanív zasiahnutých infekciou, a tým aj účinok antibiotickej liečby. Naviac tým, že posilňujú imunitu organizmu, obmedzujú riziko opakovaných ochorení. Počas ochorenia je nutná úplná sexuálna abstinencia.

- - Inzercia - -