Dnes je štvrtok, 28.máj 2020, meniny má: Viliam
Čas čítania
3 minutes
Zatiaľ prečítané

Zákerné hemoroidy

júl 24, 2017 - 15:01
Hemoroidy predstavujú veľmi rozšírené ochorenie. Prirodzene, v mladosti o ňom počul len málokto, ale nepravidelné stravovanie, sedavý spôsob života a faktor dedičnosti môžu spôsobiť vznik tohto ochorenia dokonca aj u detí. Avšak čo sa týka staršej generácie, tam je situácia celkom iná – každý druhý senior sa už stretol s hemoroidmi.

Toto ochorenie je pomerne zákerné v tom, že si ho pacient v začiatkoch nevšimne. Z času na čas sa objavia ťažkosti v análnej oblasti, avšak ľudia si to radšej nevšímajú a už vôbec s tým nepôjdu k lekárovi. A toto je nesprávne. Veď čím skôr sa pacient obráti na proktológa, tým jednoduchšie a rýchlejšie lekár hemoroidy odstráni. Ale ako sa ukázalo, iba niektorí sa naozaj starajú o svoje zdravie a zavčasu sa objednajú na vyšetrenie.


„Áno, je to ťažké, zobrať sa a prísť na vyšetrenie k proktológovi. Mnohí sa hanbia a boja. No ja som taký istý lekár, ako gynekológ, urológ, stomatológ. Netreba sa báť vyšetrenia (to je úplne bezbolestné), ale choroby, ktorá vás časom môže priviesť až na operačný stôl,“ hovorí hlavný proktológ spoločnosti DoktorPRO MUDr. Muranský. „Keď pacient príde už so štvrtým štádiom hemoroidov, krvácaním a vystúpenými uzlami – tu som už bezmocný.“ V takomto prípade od bolesti a nepríjemných symptómov pomôže už len chirurg. Ale ak by prišli skôr, operácii by sa dalo vyhnúť.


Preto ak sa u vás objavili aj tie najmenšie proktologické symptómy – svrbenie, výlučky hlienu, ťažkosti pri vyprázdňovaní, krvácanie – ihneď sa obráťte na lekára. Ak budete odkladať návštevu lekára, Váš zdravotný stav sa bude ďalej iba zhoršovať. A za niekoľko mesiacov už nebudete schopní myslieť na nič iné, iba na prudkú bolesť a ťažkosti v análnej oblasti. Vyšetrenie u proktológa je veľmi dôležité absolvovať aj preto, lebo podobné symptómy majú rôzne ochorenia s rôznymi spôsobmi liečby. Napríklad veľmi často sa ľudia doma sami liečia na hemoroidy, zatiaľ čo ich trápi análna trhlina. A stratený čas hrá proti pacientovi.


Mimochodom, v skupine s rizikom vzniku proktologických ochorení sa nenachádzajú len tí, ktorí vedú nezdravý spôsob života. Hemoroidy napríklad postihujú aj ľudí, ktorí majú sedavé zamestnanie, alebo pri práci stoja (vodiči, administratívni pracovníci, predavači), ako aj športovcov, ktorí sa venujú silovým športom. Často sa s hemoroidmi stretávame u mladých žien, ktorým sa nedávno narodilo dieťa.


Už veľa rokov ľudia na celom svete dôverujú medicínskym centrám siete DoktorPRO. Naši pacienti sa často zaujímajú, prečo špecialisti siete DoktorPRO dávajú prednosť liečbe hemoroidov metódou ligácie pomocou latexových krúžkov?

Na túto otázku nám odpovie hlavný špecialista centra – MUDr. Muranský.
Tento spôsob liečby hemoroidov bol vynájdený ešte v roku 1963 a v súčasnej dobe sa používa prakticky vo všetkých vyspelých krajinách. Jednoduché mechanické zariadenie, ktoré sa nazýva ligátor, pomáha navliecť na stopku hemoroidálneho uzla latexový krúžok, ktorí začne stláčať stopku uzla a zastaví jeho zásobovanie krvou. O 5 – 12 dní po zákroku uzol vyjde von prirodzeným spôsobom. Treba však poznamenať, že ligáciou sa dajú odstrániť iba vnútorné hemoroidálne uzly 2. – 3. stupňa. Procedúra ligácie je pomerne rýchla a pacienti ju veľmi dobre znášajú. Už po 7 minútach môže ísť pacient domov alebo do práce – vo väčšine prípadov nie je potrebná práceneschopnosť. Liečba pozostáva spravidla z dvoch až troch sedení. Na jednom sedení sa odporúča ligovať iba jeden hemoroidálny uzol. Opakované sedenie sa určí najskôr za 2 – 3 týždne. Veľmi zriedkavo sa vyskytne nevyhnutnosť opakovať zákrok (ak bol hemoroidálny uzol príliš veľký a ligátor ho nebol schopný zachytiť úplne). V takomto prípade sa zákrok opakuje najskôr za mesiac. Procedúra je maximálne bezbolestná, avšak pri 15 – 20 % pacientov sa vyskytnú bolestivé reakcie, ktoré sa odstraňujú pomocou analgetík vo forme tabletiek. Ostatní pacienti môžu prvé dni po ligácii mať pocit cudzieho telesa v análnom kanáli. Vo veľmi zriedkavých prípadoch sa po zákroku môžu vyskytnúť komplikácie, napríklad krvácanie, trombóza vonkajších uzlov. Ale najčastejšie je ich výskyt spojený s neskúsenosťou lekára alebo nesprávnym výberom pacienta pre zákrok. Preto si starostlivo vyberte kliniku a doktora – nedôverujte tým, ktorí podobný zákrok ešte len začali vykonávať.“


Kontraindikácie pri tomto zákroku sú malé. Nie je možné vykonávať ligáciu hemoroidálnych uzlov, ak je prítomný zápal konečníka, análna trhlina alebo chronický absces. Či môžete absolvovať zákrok ligácie s pomocou latexových krúžkov, to Vám povie lekár po komplexnom vyšetrení. Preto ak máte hemoroidy alebo podozrenie na iné proktologické ochorenie, zavolajte do medicínskeho centra DoktrorPRO 0-800-200-000 a objednajte sa na vyšetrenie – naši špecialisti majú rozsiahle skúsenosti s bezoperačnou liečbou hemoroidov. Nestojí to za to, nechať svoj stav dospieť až do nevyhnutnosti vykonania chirurgickej operácie! Chráňte si svoje zdravie!

- - Inzercia - -